Nowy trend: Ekstremalne podróżowanie również dla kobiet

 

Co powiecie na urlop inny niż te do tej pory? Może zamiast urlopu w kurorcie, wylegując się na plaży wolałybyście aktywny wypoczynek ?A co powiedzie na  ryzykowne, ekscytujące i ekstremalne podróżowanie?  Coraz więcej kobie decyduje się na właśnie takie spędzanie wolnego czasu!

sport cc0

fot. pixabay.com

Połączenie aktywności związanej z dużym wysiłkiem fizycznym, kontaktu z przyrodą z poznaniem innych kultur, okazuje się świetnym sposobem na odreagowanie stresu i pokonanie własnych słabości. Spokojne i relaksujące wakacje na plaży lub weekendowe zwiedzanie miast to dla wielu kobiet już za mało.

 

Liczne badania psychologiczne pokazały, że uprawianie ekstremalnych sportów uczy pokory i dodaje odwagi, pozytywnie wpływa na doświadczenia osobiste i pozwala przenieść je na inne obszary życia. Faktem jest także, że w chwili doświadczania ekstremalnych emocji w mózgu wydziela się dopamina, odpowiedzialna m. in. za poczucie szczęścia i optymizm. Od ekstremalnych podróży i związanych z nimi aktywności można się wręcz uzależnić! Nie dziwi więc rosnąca popularność nowego trendu, czyli turystyki ekstremalnej.

Ekstremalne podróżowanie  – Czym jest turystyka ekstremalna?

Według badań już 25 proc. Amerykanów to „aktywni podróżnicy”, natomiast aż 71 proc. Millenialsów (osób urodzonych w latach 80. i 90.) chciałoby na wakacje wybrać się na ekstremalną wyprawę. Turystyka aktywna lub ekstremalna stanowi idealne połączenie trzech elementów: aktywności fizycznej, doświadczania innych kultur oraz spotkania z naturą. Ten rodzaj podróżowania powiązany jest z coraz bardziej modnymi sportami ekstremalnymi, a więc dyscyplinami, które wymagają ponadprzeciętnych umiejętności i odwagi. Poszukujemy autentyczności, wyróżnienia i elitarności, a także ucieczki od nużącego życia przy biurku. Odpowiedzią jest właśnie aktywna turystyka, która łączy sportowy wysiłek z poznaniem odległych zakątków świata i emocjonalnymi przeżyciami.

 

 Ekstremalne podróżowanie – Kobieta podróżująca inaczej

Przeprawa przez rwący nurt górskiej rzeki, nurkowanie z rekinami czy pokonanie Sahary quadami to wyzwania wymagające ogromnej odwagi.  W Polsce, coraz więcej kobiet decyduje się na ryzykowną formę wypoczynku. Według Alicji Krawczyńskiej z Zingtravel.pl, serwisu z ofertami wyjazdów dla aktywnych, kobiety dbają o to, aby dobrze przygotować się do takich wypraw, a także lepiej radzą sobie z aklimatyzacją. Często mają lepszą kondycję fizyczną, a przede wszystkim nie szarżują, tak jak to często czyni męska część uczestników wyprawy. Aż 60 proc. uczestników jednego z organizowanych przez serwis wyjazdów na trekking na Toubkal, trudny i wymagający najwyższy szczyt Maroka, stanowiły kobiety. Branża turystyczna zaczyna wręcz dostosowywać swoje usługi do potrzeb kobiet.

wspinaczka cc0

fot. pixabay.com

 

Wśród kobiet wzrasta także zainteresowanie szkołami przetrwania, w których można sprawdzić siebie i przygotować do ekstremalnych wypraw. Łukasz Tulej, założyciel warszawskiej szkoły przetrwania TooleySurvival, zdradza, że kobiety aktywnie uczestniczą w niemalże wszystkich organizowanych przez szkołę szkoleniach. Panie wybierają nie tylko zajęcia leśnej integracji rodzin, ale także te o charakterze testu przetrwania, gdzie uczestnicy spotykają się z realnymi zagrożeniami. Kobiety częściej wybierają zajęcia outdoorowe i podróże, są też znacznie bardziej zmotywowane i dokładne w działaniach niż mężczyźni.

 

Aktywna turystyka to nie tylko niebezpieczne wyzwania i przygody wyciskające ostatnie poty. Poszukując idealnej formy aktywnego wypoczynku, który oferują już takie serwisy jak np. Zingtravel.pl, można wybierać pomiędzy kategoriami wycieczek, wyróżnionych na podstawie poziomu aktywności. Od tych łatwiejszych, z których praktycznie może skorzystać każdy, poprzez wyprawy o średnim poziomie trudności, takie jak rowerowa wycieczka austriackimi dolinami, aż po podróże wymagające większego hartu ciała i ducha, jak trekking, skitouring czy canyoning w odległych zakątkach globu. Biura podróży specjalizujące się w ekstremalnej turystyce pojawiają się już na całym świecie. Zapewnienie transportu, wyszkoleni przewodnicy, optymalne przygotowanie wypraw i środków bezpieczeństwa sprawiają, że zorganizowanymi aktywnymi wakacjami interesuje się coraz więcej osób.

                                                                                             

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (228 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...