Nowy sposób na kreatywną zabawę dla najmłodszych

Klocki czy lalki? A może jednak autka? Narzędzi do zabawy może być znacznie więcej. Ważne jest, aby zabawa, którą wymyślamy z dzieckiem lub dla dziecka przyczyniła się do rozwoju jego umiejętności praktycznych i nie tylko. Bardzo dobrym sposobem na kreatywną zabawę dla najmłodszych może być wykorzystanie w tym celu różnych mas plastycznych.

 

Różne rodzaje mas plastycznych

Ogromna paleta różnych mas plastycznych sprawia, że można za ich pomocą zaspokoić nawet największe, artystyczne apetyty naszych pociech. Jeszcze kilka lat temu pod pojęciem masy plastycznej rozumieliśmy plastelinę i modelinę albo masę solną i mokry piasek w piaskownicy. Dziś wybór jest znacznie większy. Do zabawy można wykorzystać następujące masy plastyczne:

Ciastolina – przypomina miękką plastelinę, jest elastyczna i łatwa do kształtowania. Można się nią bawić przy użyciu wykrawaczek i wyciskarek, nadając jej pożądane kształty.
Masa solna – można ją zrobić samodzielnie, z wody, mąki i soli. Z masy solnej wykonamy figurki, ramki na zdjęcia, zawieszki na choinkę, domki itp.
Plastelina – tradycyjna masa plastyczna do tworzenia figurek, domków i innych przedmiotów w dowolnym kolorze.
Modelina – jest nieco twardsza niż plastelina, a figurki wykonane z niej po podgrzaniu w naczyniu z wodą twardnieją na stałe.
Piasek kinetyczny – absolutna nowość na rynku, cieszy się dużą popularnością. Ma konsystencję mokrego piasku, ale nie brudzi rąk i nie można go rozsypać po domu. Składa się z polimerów łączących cząstki piasku. Jest bardzo elastyczny.
Piankolina – puszysta masa plastyczna przypominająca piankę, która kruszy się po wyschnięciu.
Masa papierowa – do wykonywania fantazyjnych przedmiotów.
Glina – masa z gliny pozwalająca na rzeźbienie, modelowanie i odlewanie różnych form. Stosowana przez artystów plastyków.

Jak bawić się masą plastyczną?

Zaproponujmy naszemu dziecku zabawę masą plastyczną zawsze wtedy, gdy chcemy pobudzić jego wyobraźnię, wywołać kreatywne zdolności i zwiększać umiejętności manualne. Sposobów na zabawę jest co niemiara. Piaskiem kinetycznym można bawić się w domu, a przy tym nie będziemy nim śmiecić. Poddaje się łatwo kształtowaniu, tak jak mokry piasek na plaży czy w piaskownicy. Dlatego do zabawy warto wykorzystać foremki, grabki i wiaderka.

Z kolei ciastolina i piankolina w połączeniu z odpowiednimi narzędziami do kształtowania pomoże w ulepieniu postaci z bajek, zwierzątek, a nawet w przygotowaniu prawdziwej, ciastolinowej uczty – tortów, ciasteczek, babeczek, lodów czy pizzy.

Z modeliny i masy solnej można stworzyć biżuterię albo dekoracje na święta lub do pokoju dziecięcego, a po pewnym czasie one stwardnieją. Staną się własnoręcznie wykonanymi bibelotami.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (146 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  7 listopada 2017 07:12

  Produkt znany od lat.

  Odpowiedz
 2. Tara  7 listopada 2017 21:30

  Mój syn nie cierpiał takich zabaw 😉

  Odpowiedz
 3. janka1312  7 listopada 2017 23:20

  mój syn uwielbia plastelinę, tylko po zabawie okazuje się, że plastelina jest wszędzie , na nim, na meblach, na podłodze, a czasem nawet na suficie 😉

  Odpowiedz
 4. Jaworka  8 listopada 2017 09:00

  Po takiej zabawie najbardziej nie lubie kiedy dzieci maja za paznokciami pełno plasteliny

  Odpowiedz
 5. Kika07645  10 listopada 2017 08:11

  Może kupie mojej córce wkrótce ciastoline 🙂

  Odpowiedz
 6. Hidari11  13 listopada 2017 08:57

  Byłam na praktykach psychologicznych, gdzie obserwowałam i uczestniczyłam w pracy z dziećmi autystycznymi. Tam właśnie zabawy z masą plastyczną były codziennie- rozwijają kreatywność, zdolności manualne, zajmują bardzo, że dzieci potrafią się skupić i skoncentrować.

  Odpowiedz
 7. aspiryna  14 listopada 2017 09:02

  Dzieci uwielbiają plasteliny ,modeliny, gluty i inne takie kolorowe mazidła. Plastelina jest wszędzie,gdzie nie powinna ,ale zabawa jest przednia.

  Odpowiedz
 8. m258  19 listopada 2017 11:33

  ja robie mase solną

  Odpowiedz
 9. J  18 kwietnia 2018 09:34

  to wciąga na długo

  Odpowiedz
 10. kate1980  20 marca 2019 15:32

  u mnie masa plastyczna rządzi

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany