Odkryj najnowsze hity wydawnicze, czyli nasz przegląd nowości książkowych! Marzec 2023
Czytanie to wciąż popularny sposób spędzania wolnego czasu, a technologia umożliwia dostęp do coraz większej liczby interesujących książek i artykułów. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was najnowsze propozycje czytelnicze, które wciągają już od pierwszej strony. Niektóre z nich znajdziecie też w wersji ebooków na popularnych platformach z książkami.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowości czytelniczych. Nie wszystkie jednak są warte uwagi. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych książek, które wciągają już od pierwszej strony aż do ostatniego zdania. Od większości z nich nie mogliśmy się oderwać! Sprawdź, na które premiery warto zwrócić uwagę!
Nowości czytelnicze – Marzec 2023
Poniżej znajdziesz nasze propozycje nowości książkowych, które warto poznać. Zobacz, jakie tytuły są wciągające i warte każdej minuty czytania.
- Anne Marie, „Biegacz”
Jest to opowieść o wyjątkowej relacji wschodzącej gwiazdy sportu i kobiety, która musi doprowadzić go do pełnej sprawności. Jak potoczą się losy zakochanych z zupełnie innych światów? Czy ich miłość ma szansę powodzenia?
Mateusz to wschodząca gwiazda futbolu amerykańskiego. Pewny siebie, charyzmatyczny i przystojny, z łatwością zdobył serca kibiców. Jednak niewiele osób wie, że mężczyzna od narodzin cierpi na nieuleczalną chorobę, a jeden wypadek na boisku wystarczył, by z jego pamięci ponownie zaczęły ulatywać słowa. Zbliża się ważny mecz i walka z czasem, by mężczyzna mógł zagrać. Właśnie wtedy na jego drodze pojawia się Aneta, najlepsza neurologopedka w mieście, która ma mu pomóc zatrzymać chorobę. Kobieta widzi w nim coś, czego nie dostrzegł nikt inny, a każde kolejne spotkanie zbliża ich coraz bardziej do siebie i podsyca rodzące się uczucia.
- Eliza Dąbrowiecka, „Miło było cię porwać”
Książka Elizy podkreśla, jak ważne jest dostrzeganie kobiet – ich rozterek, problemów, tęsknot i smutków. Eliza Dąbrowiecka, debiutantka, autorka książki „Miło było cię porwać” w cudowny, niezwykle trafny sposób, łączy język pełen inspiracji, piękna i zachwytu, z historiami kobiet, które codziennie mijamy w drodze do pracy. W swojej książce autorka porusza kwestie kobiece, pisze m.in. o patriarchacie, dominacji i wykorzystywaniu kobiet w różnych kontekstach. Odnosi się do współczesnego zagubienia, pytania o sens życia, wiecznego niedosytu, mimo ogólnego dobrostanu. To także ważny głos w dyskusji o macierzyństwie – tych, które o macierzyństwie marzą i tych, które go żałują, choćby przez doświadczenie depresji poporodowej.
- Pola Rise, “Hikikomori”
Hikikomori to nowatorski, interdyscyplinarny koncept artystyczny, który obejmuje szereg niezależnych, ale połączonych tematycznie dzieł. W jego skład wchodzą książka Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność, album muzyczny, cykl teledysków, wirtualna galeria w metaverse i materiał dokumentalny. Całość porusza temat radzenia sobie z narastającym problemem odizolowania, fobii społecznej, samotności i świadomej rezygnacji z życia w zbiorowości.
Maria chce schować się przed światem. Matyldę wpędza w samotność pijany kierowca. Kacper wycofuje się z życia z powodu przeszłości. Izolują się, uciekając w różne miejsca: do łóżka, do świata wirtualnego, do innego kraju. Przygnieceni presją, oczekiwaniami i ambicjami, popadają w letarg. Ukrywają swoje ułomności i tuszują je wraz z prawdziwymi emocjami. Udają, pozują i uśmiechają się, byle tylko nikt się nie domyślił, że nie dają rady.
Książka to dwanaście poruszających opowieści.
- Aleksandra Pawłyszyn, „Ołowiana godzina”
Ewa pozornie ma wszystko o czym może zamarzyć młoda kobieta. Jednak kiedy dogania ją traumatyczna przeszłość, musi przewartościować swoje wartości. Jak odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Czy poradzi sobie z powracającymi emocjami? Bohaterka pracuje jako architektka w renomowanej firmie, gdzie mimo młodego wieku należy do najbardziej cenionych pracowników. Nie jest jednak specjalnie lubiana: otoczenie odbiera ją jako oschłą, wyniosłą i do bólu bezpośrednią osobę. Jej związek z Pawłem, synem właściciela konkurencyjnego biura architektonicznego, trudno nazwać udanym: pełen napięć i niedopowiedzeń, staje się dla Ewy jednym z powodów utraty wymarzonej pracy. Ten trudny moment niespodziewanie rozpoczyna jej wewnętrzną podróż do przeszłości, która zostawiła w młodej kobiecie trwały i bolesny ślad. Przemoc, jakiej doświadczyła w dzieciństwie, obojętność ze strony matki, choroba psychiczna i obezwładniające poczucie samotności – te cienie przeszłości ścigały ją od zawsze, chcąc porwać ze sobą na dno. Czy Ewie wystarczy odwagi, by ostatecznie się od nich uwolnić?
Słyszała go. Słyszała kroki. Był w mieszkaniu. Pochyliła głowę, zamknęła oczy i nasłuchiwała. Kroki. Ciche, powolne kroki. Podłoga skrzypiała. Wyraźnie to słyszała. Otworzyła oczy. Serce łomotało jak szalone. Powoli zgasiła papierosa. Pomyślała, że to absurd, to niemożliwe, by ktoś mógł wejść do jej mieszkania. A ON się śmiał. Był zaraz za nią, głośno i cynicznie wył z radości! Próbowała wstać z łóżka, ale nogi odmawiały posłuszeństwa. Upadła na podłogę. Świat wirował, meble same się przesuwały, lampa co chwila zmieniała położenie, podłoga kręciła się i obracała, wirowały ściany.
- A.D. Zięba, „No a jak”
Powieść opowiada o losach kobiety, która stara się uciec przed traumatyczną przesłością. Wyprowadzka na drugi koniec Europy okazuje się jednak niewystarczająca.
Weronika nie przypuszczała, że jej niegdyś szczęśliwe małżeństwo zakończy się taką katastrofą. Wyczerpująca walka w sądzie i problemy ze ściągnięciem od niewiernego męża zasądzonego długu sprawiają, że kobieta ma tylko jedno marzenie: uciec jak najdalej od swojej przeszłości. Słoneczna Hiszpania stanie się dla niej nie tylko bezpiecznym azylem, ale także szansą na zawarcie bliższej znajomości z przystojnym Mateuszem. Wkrótce jednak okazuje się, że on również jest związany z tym wszystkim, co Weronika pragnęła zostawić za sobą.