Mniejszy rozmiar i noworoczne postanowienia – jak w nich wytrwać?

Koniec roku i początek nowego zwykle jest dobrą okazją to robienia podsumowań i snucia ambitnych planów na przyszły rok. Szczególnie często obiecujemy sobie, że rozpoczniemy Nowy Rok na siłowni, z dietą, że pozbędziemy się zbędnych kilogramów, osiągniemy niższy rozmiar. Niestety równie szybko jak wpadamy na na takie pomysły rezygnujemy z nich. Brakuje nam motywacji do przeprowadzania długotrwałych zmian. Noworoczne postanowienia są jednak możliwe do zrealizowania! Jak dbać o motywację doradzają eksperci z  Herbalife.

tłuszcz na brzuchu

fot. pexels.com

 

1. Noworoczne postanowienia – jak w nich wytrwać? – Plan minimum, czyli mądrze wyznaczone cele

Troska o własne ciało nie powinna kojarzyć się z krótkim okresem wyrzeczeń oraz negatywnych doświadczeń, które chcemy wymazać z pamięci jak tylko osiągniemy pierwsze pożądane efekty. Jeżeli frustrujemy się słabymi wynikami, to może źle wyznaczyliśmy cele? Dobry plan to podstawa sukcesu! Na początku warto zacząć spokojnie. Bezpiecznie założyć plan minimum – stopniowo wprowadzać zmiany i nowe, zdrowe przyzwyczajenia, przyjmując taktykę małych kroków. To sposób, by poznać swój organizm, zidentyfikować obszary, które wymagają zmiany. Nie da się „naćwiczyć” czy ‘najeść zdrowo’ na zapas, łatwo się natomiast zniechęcić, jeżeli już na początku nie uda się nam sprostać naszym własnym oczekiwaniom. Przy odrobinie cierpliwości kolejny miesiąc będzie okazją, by wyznaczyć i osiągnąć kolejny cel.

2. Noworoczne postanowienia – jak w nich wytrwać? –  Szybki kurs języka korzyści

Dla kobiet i mężczyzn, którzy toczą życiową walkę ze swoją wagą czy brakiem formy, motywacja jest kluczowym sojusznikiem i odgrywa ogromną rolę w zagrzewaniu do podejmowania codziennych wyzwań związanych ze zdrowym stylem życia. Recepta wydaje się prosta, jednak statystyki dowodzą, że jej realizacja jest dla większości osób ogromnym wyzwaniem. Badania Herbalife Global Consumer & Distributor Insights pokazały, że ponad 80% Polaków chciałoby prowadzić zdrowszy tryb życia, z czego 63% poparło swoje chęci konkretnymi działaniami w celu poprawy stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Niestety aż 57% respondentów przyznało się do porażki w realizacji swoich postanowień. Dużo łatwiej jest, gdy zamiast o przeszkodach, myślimy o korzyściach. Zanim w ogóle zaczniemy walkę z naszym ciałem i kondycją fizyczną, zazwyczaj najpierw musimy wygrać z negatywnym nastawieniem. Raz uruchomiony język korzyści sprawi, że życie złożone z negatywnych nawyków szybko odejdzie w niepamięć. Zdrowy styl życia sprawia, że wyglądamy atrakcyjnie, pozwala zachować dobrą kondycję ciała i ducha, sprawia, że czujemy się dobrze i jesteśmy przygotowani na codzienne wyzwania. Jeżeli to zbyt mało, by trwale zmotywować się do kluczowych dla naszego organizmu zmian, warto uświadomić sobie, że aktywność fizyczna oraz racjonalne odżywianie to nie tylko kształtowanie atrakcyjnej sylwetki, ale przede wszystkim porządny trening dla głowy.

3. Noworoczne postanowienia – jak w nich wytrwać? – Porażki mile widziane

Każde kolejne wyzwanie to strach przed porażką. Kolejny nieosiągnięty cel może sprawić, że nasza samoocena zacznie boleśnie spadać. Dlatego łatwiej jest, gdy od razu założymy, że prędzej czy później coś nam się nie uda. Cały urok naszych codziennych wyzwań to właśnie niepewność sukcesu. To właśnie porażki są wskazówkami jak dojść do sukcesu. Nie powinny pomagać nam w budowaniu bazy wymówek, żeby kolejny raz sobie odpuścić. A jeżeli już nie udało się nam wytrwać w postanowieniu – najlepiej unikać oceny, tylko zastanowić się co sprawia, że się zniechęcamy. Pamiętaj, że zarówno sukcesy, jak i porażki to efekty troski i szacunku do własnego ciała – tu nie ma przegranych.

4. Noworoczne postanowienia – jak w nich wytrwać? –  Porównywanie zawsze boli

Obserwacja ludzi z naszego otoczenia może wywołać kompleksy. Porównywanie się do innych jest niebezpieczne, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś szybszy, szczuplejszy czy silniejszy. Dlatego nie jest to miarodajny sposób oceny naszego wyglądu i sprawności. Warto pamiętać, że nie ma jednej, ogólnej skali atrakcyjności. To, że ktoś wygląda lepiej nie znaczy, że jest lepszy, tylko włożył więcej wysiłku i czasu. Jeżeli spojrzymy na to z innej perspektywy, może okazać się, że to my jesteśmy lepsi, bo dzięki naszemu zaangażowaniu osiągniemy ten sam efekt szybciej.

5. Noworoczne postanowienia – jak w nich wytrwać? –  W grupie siła

Będąc na diecie czujemy się ograniczeni, zestresowani i wyobcowani, a faktycznie sami odwracamy się od naszego otoczenia, gdyż czujemy się przez nie niezrozumiani. Zamiast czerpać negatywną energię z naszego otoczenia, szukajmy w nim sojusznika. Seria badań i doświadczeń przeprowadzonych przez grupę amerykańskich naukowców pokazały, że wsparcie grupowe ma olbrzymie znaczenie i zdecydowanie poprawia rezultaty osób podejmujących wyzwanie związane ze zdrową dietą i sportem. Przynależność do grupy zapewnia poczucie ‘uniwersalności’ i ‘normalności’ codziennych problemów, które uczestnicy mogą ze sobą dzielić podczas spotkań.

Tekst na podstawie:

 1. Stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – Diet, Physical Activity and Health, Maj, 2004.
 2. Wyniki badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, Styczeń, 2004.
 3. Badania Herbalife Global Consumer & Distributor Insights przeprowadzone w 2014 na zlecenie firmy Herbalife.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,79 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  10 grudnia 2015 07:25

  Bo najważniejsze, aby wytrwać w postanowieniu, jest stawianie sobie realnych celów 🙂 Najlepiej też dochodzić do nich metodą małych kroków. Tak więc, jeśli chodzi o dietę, lepiej przez cały rok nie obżerać się bez opamiętania, tylko zdrowo podejść do tematu i dbać o sylwetkę i zdrowie przez cały rok 🙂

  Odpowiedz
 2. Aneta  10 grudnia 2015 10:39

  Właśnie, trzeba wyznaczać sobie mądre, realne cele, a nie pomyśleć, że zrzucimy 15 kg w miesiąc czy 2, a potem płakać i zrezygnować, kiedy się nie udało…Ja swoje noworoczne postanowienie rozpoczęłam już 10 dni temu i małymi, małymi kroczkami staram się zmierzać do celu.

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  10 grudnia 2015 11:43

  Ja nigdy nie dotrzymałam noworocznych postanowień i dlatego już takich nie mam

  Odpowiedz
 4. macierzanka  10 grudnia 2015 15:25

  Spróbuję wyznaczyć sobie małe cele i zobaczę co z tego wyjdzie.

  Odpowiedz
 5. kobiecymokiem  11 grudnia 2015 08:30

  Ah te noworoczne postanowienia, może kiedyś zrealizuję 😉

  Odpowiedz
 6. martucha180  11 grudnia 2015 11:53

  Jaki jest sens robić noworoczne postanowienia, skoro 10 minut później już się o nich nie pamięta.

  Odpowiedz
 7. ava  11 grudnia 2015 22:34

  Jestem z tych, co lubią planować i wyznaczać sobie cele, samo planowanie sprawia mi dziką radość 😀 Z realizacją jest różnie, ale sam fakt przemyślenia co jest do zmiany to i tak krok do przodu. Nawet jeśli noworoczne obietnice okazują się krótkotrwałe i tak są w jakiś sposób potrzebne 🙂

  Odpowiedz
 8. AnnaKwasniak  13 grudnia 2015 09:32

  Małymi krokami łatwiej dojść do wymarzonych celów

  Odpowiedz
 9. Patriszia  15 grudnia 2015 21:24

  Mam problem z noworocznymi postanowieniami. Niestety

  Odpowiedz
 10. Agnieszka  16 grudnia 2015 22:28

  Życzę wszystkim spełnienia i zrealizowania wszystkich wyznaczonych celów

  Odpowiedz
 11. Anita  7 stycznia 2016 20:57

  ja już próbowałam przed Nowym Rokiem schudnąć 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany