Nowoczesna kuchnia z wyspą – dlaczego warto?

To już nie tylko moda, to trend, który wyznacza nowoczesne tendencje w projektowaniu wnętrz – kuchnia z wyspą. To nieprawda, że znajdziesz ją tylko w wielkich domach czy luksusowych apartamentach. W większości mieszkań otwiera się kuchnię na salon i łączy te pomieszczenia właśnie wyspą. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Zalety kuchni z wyspą

Być może nie trzeba ich przedstawiać – to jasne, że lepiej mieć wyspę w kuchni, niż jej nie mieć. Jednak w przypadku małego pomieszczenia, trzeba się nad tym głębiej zastanowić. Być może wolisz mieć więcej przestrzeni? Jednak nowoczesna kuchnia z wyspą, nawet niewielkich rozmiarów, nadaje się idealnie do apartamentów, mieszkań typu loft i kawalerek. Blat oddzielający przestrzeń roboczą potrafi spełnić doskonałą rolę – nie tylko można pod nim wykonać szafki i zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, ale również wykorzystać jako stół jadalniany. W niewielkich mieszkaniach kuchnia z wyspą to wbrew pozorom doskonały pomysł, szczególnie jeśli pozostawiamy w nim otwartą przestrzeń.

Nowoczesna kuchnia z wyspą – jaka może być?

Wyspa może spełniać wiele funkcji – w zależności od tego, jakie są Twoje potrzeby, budżet, a także możliwości wnętrza. Jeśli kuchnia jest niewielka doskonale przyda się jako przedłużenie blatu roboczego i dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Możesz również wykorzystać ją do zamontowania zlewu czy płyty indukcyjnej. Nowoczesna kuchnia z wyspą pełnić może także aneks jadalniany. Pamiętaj jednak, że jeśli ma służyć do wygodnego siedzenia i np. spożywania posiłków czy picia porannej kawy powinna być odpowiednio zaprojektowana – nie tylko jej wysokość, ale i budowa. Jeśli wyspa ma być barkiem, jej blat musi być wysunięty tak, aby pozostało pod nim miejsce na nogi.

Duża kuchnia z wyspą

Jeśli pomieszczenie jest duże, wyspa ma największy sens, gdy stoi na środku. To tam będzie centrum dowodzenia. Doskonale sprawdzi się w roli roboczej przestrzeni, gdzie znajduje się zlew, płyta grzewcza, blat czy inna sfera, która musi się znaleźć w funkcjonalnej kuchni. Przy takiej wyspie wygodnie przyrządzisz posiłki, a postawiona dość blisko szafek i blatu głównego, pozwoli na wygodne poruszanie się po pomieszczeniu w trakcie pracy. Wyspa tworzy także dogodną przestrzeń do przebywania w kuchni w większym gronie – doskonale sprawdzi się, gdy chcesz gotować z innymi ludźmi. To, dzięki niej każdy znajdzie swoje miejsce i wygodnie przemieści się czy sięgnie po potrzebne artykuły czy produkty. Gdzie kucharek sześć nabierze teraz innego znaczenia.

Czy to się opłaca?

Stworzenie wyspy w kuchni nie musi wiązać się z olbrzymimi wydatkami. Jeśli chcesz wykonać ją po najmniejszych kosztach zrezygnuj z organizowania w jej obrębie przestrzeni roboczej, która wymaga doprowadzenia jakiejś instalacji. Szczególnie trudne to będzie, jeśli tylko remontujesz kuchnię. Natomiast, gdy dopiero jesteś w fazie jej projektowania, dowiedz się, czy w Twoim mieszkaniu będzie to problematyczne i kosztowne. Jeśli kuchnia jest niewielka, wykonanie jej na planie L jest bardzo sensowne i zapewnia Ci doskonałą wygodę korzystania z niej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (164 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Wusia  2 maja 2017 14:13

  Bardzo mi się podobają takie rozwiązania z wyspą ,ale niestety metraż mojej kuchni nie pozwalam mi na takie szaleństwo. Cóż! zostaje mi tylko oglądanie i wzdychanie.

  Odpowiedz
  • martuska665  23 maja 2017 15:36

   mam tak samo…

   Odpowiedz
 2. Jaworka  2 maja 2017 18:26

  Podoba mi sie ten pomysł ale moja już zrobiona i na przeróbki się nie piszę ale w zasadzie wolę więcej luzu a jednak wyspa ogranicza bo zajmuje sporo miejsca

  Odpowiedz
 3. Płytki Ceramiczne Końskie  11 kwietnia 2019 09:26

  Super wpis 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany