Nowoczesna antykoncepcja hormonalna – skuteczna, nie obniża libido i poprawia stan cery!

Wybór metody antykoncepcji dla kobiety potrafi być naprawdę ciężką do podjęcia decyzją. Przed nami stoi szereg różnych sposobów, o różnej skuteczności, różnym działaniu. Wspólnie z dr Andrzejem Depko, ekspertem programu Zdrowa ONA opowiadamy jakie korzyści daje nam nowoczesna antykoncepcja hormonalna. Obecnie to nie tylko wysoka skuteczność w zapobieganiu ciąży, ale także możliwość poprawy kondycji naszej cery w dodatku obojętna dla naszego libido!

Nowoczesna antykoncepcja hormonalna

Fot. Freepik, sweet_tomato

Sterowanie płodnością jest istotnym zagadnieniem dla par aktywnych seksualnie. Od momentu inicjacji seksualnej, aż do zakończenia okresu menopauzy, kobiety są potencjalnie płodne, co w praktyce oznacza, iż jeżeli nie chcą posiadać więcej niż upragnioną liczbę dzieci lub w ogóle nie planują potomstwa, muszą stosować skuteczną antykoncepcję. Wybór metody antykoncepcyjnej zależy od wielu czynników: wieku kobiety, jej stanu zdrowia, liczby ciąż i porodów, wykształcenia, religijności. Antykoncepcja musi być skuteczna, lecz również całkowicie bezpieczna dla kobiety, dlatego swój wybór należy zawsze konsultować z ginekologiem –  tłumaczy seksuolog, dr Andrzej Depko, ekspert programu Zdrowa ONA.

 Zobacz także: Najczęstsze powody trudności z zajściem w ciążę

Nowoczesna antykoncepcja hormonalna – Wysoka skuteczność

Skuteczność metod antykoncepcyjnych szacuje się za pomocą tzw. wskaźnika Pearla, który określa liczbę ciąż, które wystąpiły w ciągu jednego roku u 100 par stosujących daną metodę. Im niższa jest jego wartość, tym sposób zapobiegania ciąży skuteczniejszy. Największą skutecznością charakteryzuje się antykoncepcja hormonalna. W przypadku dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej wskaźnik ten wynosi zaledwie 0,2 – 0,5. Dla porównania dla metody mechanicznej, jaką jest prezerwatywa, wskaźnik Pearla oscyluje w granicach od 2 do 15. Nic więc dziwnego, że wśród współczesnych metod antykoncepcyjnych, tabletki hormonalne cieszą się dużą popularnością, pomimo, że można je kupić wyłącznie na receptę. Kolejną zaletą obok ich wysokiej skuteczności jest również łatwość stosowania.

Nowoczesna antykoncepcja hormonalna – Udane życie seksualne

Niewątpliwie świadomość tego, że kobieta nie musi obawiać się nieplanowanej ciąży może sprzyjać częstotliwości współżycia, co z kolei przekłada się na wzmocnienie relacji w związku. Również eksperci podkreślają realne korzyści płynące z uprawiania seksu. Satysfakcja seksualna, poczucie spełnienia psychicznego oraz odprężenia fizycznego to wszystko konsekwencje wydzielania się w mózgu szeregu różnych substancji chemicznych. Badania naukowe potwierdzają, że seks raz lub dwa razy w tygodniu poprawia odporność organizmu. Niestety spadek pożądania i ochoty na seks lub też brak satysfakcji ze współżycia seksualnego to problem ponad 35% populacji kobiet na całym świecie. Za obniżone libido może również odpowiadać źle dobrana antykoncepcja hormonalna. Nie można bagatelizować tego problemu, zwłaszcza że nie wszystkie tabletki wykazują takie samo negatywne działanie na libido. Np. tabletki antykoncepcyjne na bazie octanu chlormadinonu nie hamują potencji seksualnej kobiety. Od jakiegoś czasu są już dostępne w naszym kraju, a w Niemczech przyjmuje je co 4. kobieta.

Nowoczesna antykoncepcja hormonalna – Dla urody

Niewielka skaza na skórze, wypryski lub dodatkowy kilogram w nieodpowiednim miejscu, prowadzą do obaw co do możliwości oferowanych przez własne ciało. Jeśli w podświadomości kobiety tkwi opinia o własnej nieatrakcyjności, to nie pozwala ono skoncentrować się na własnych odczuciach i „dostroić się” do partnera, lecz każe czujnie śledzić jego reakcje. W świadomości takich kobiet rodzi się wtedy przekonanie, że nie zasługują na przyjemność. Taka postawa psychiczna nie sprzyja satysfakcji z seksu – mówi dr Andrzej Depko, ekspert programu Zdrowa ONA.

 

Kobiety rozważające stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinny wiedzieć, że może ona korzystnie wpływać na ich wygląd zewnętrzny. Przykładem pozaantykoncepcyjnych zalet pigułek są te o silnym działaniu anty–androgenowym, które poprawiają wyglądu skóry poprzez zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych. Pomagają również w zlikwidowaniu nadmiernego owłosienia. Udowodnione naukowo działanie na poprawę tych aspektów kobiecego wyglądu mają tabletki na bazie octanu chlormadinonu. Do dodatkowych korzyści poprawiających jakość życia kobiety płynących ze stosowania pigułek hormonalnych możemy zaliczyć również łagodzenie dolegliwości miesiączkowych: nadmiernych i przedłużających się krwawień oraz towarzyszącego im bólu.

Zdarza się, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną obok wymieniania jej zalet mogą narzekać na skutki uboczne, obniżające jakość życia. Należy podkreślić, że uciążliwe objawy, takie jak np.: spadek libido czy przybieranie na wadze,  świadczą o źle dobranej antykoncepcji! O każdej niedogodności wynikającej z przyjmowania tabletek należy informować swojego ginekologa. Najprostszym bowiem rozwiązaniem jest zmiana pigułek na takie, które niwelują dotychczasowe problemy.

Antykoncepcja hormonalna – na co wpływa?

Antykoncepcja hormonalna – na co wpływa?

Tabletki antykoncepcyjne to nie tylko sposób na zapobieganie ciąży. Mogą mieć również pozytywny wpływ na inne aspekty zdrowia kobiety, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jakie dokładnie?
Bierzesz antykoncepcję hormonalną? Grozi Ci zakrzepica !

Bierzesz antykoncepcję hormonalną? Grozi Ci zakrzepica !

Tabletki antykoncepcyjne są niezwykle popularną metodą antykoncepcji. Jak każde inne leki zażywanie ich ma swoje skutki uboczne, w przypadku hormonów może dojść do zakrzepicy żylnej. Niestety 3 na 100 przypadków kończy się śmiercią. Obecnie jedynym

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (190 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  16 lipca 2015 09:00

  Myślę, że kluczowym zdaniem w tym artykule jest „…Należy podkreślić, że uciążliwe objawy, takie jak np.: spadek libido czy przybieranie na wadze, świadczą o źle dobranej antykoncepcji!…”. Zgadzam się z nim i z autopsji wiem, że przy dobrze dobranej antykoncepcji hormonalnej nie tylko nie powinny pojawić się tego typu skutki uboczne, ale wręcz hormony powinny korzystnie wpływać na walkę z trądzikiem i uregulowanie miesiączki.

  Odpowiedz
 2. bbo  16 lipca 2015 12:03

  Tylko, ze dobór tego właściwego środka wcale nie jest taki łatwy.

  Odpowiedz
  • Żanett  16 lipca 2015 12:19

   Oczywiście, że nie jest łatwy. Czasami trzeba przejść przez wiele prób, aby znaleźć ten właściwy. Dlatego, moim zdaniem, warto mieć „swojego” ginekologa, który podejdzie do tej kwestii bardzo indywidualnie, a nie „zapaść” do lekarza i na dzień dobry powiedzieć „Chciałam tabletki antykoncepcyjne”. Mądry lekarz przeprowadzi bardzo szczegółowy wywiad i przeprowadzi stosowne badania. Jeśli starannie prowadzi kartę pacjentki, przy czym znajdują się w niej informacje, które na pozór nam, pacjentkom, mogą się wydawać nieistotne, to wspólnie można podjąć próbę wyboru najlepszej z możliwych opcji. Rola pacjentki też jest istotna, bo „swojemu” lekarzowi można powiedzieć o każdej, nawet najdrobniejszej czy niepokojącej informacji, którą zaobserwuje podczas stosowania antykoncepcji. W końcu, czasami po długim czasie, wybór musi okazać się trafny 🙂

   Odpowiedz
   • lilkawodna  16 lipca 2015 16:54

    Popieram. Dobry lekarz wie co robić, aby dobrze dobrać antykoncepcję.

    Odpowiedz
 3. Gocha  16 lipca 2015 13:28

  Kiedyś też miałam źle dobrane tabletki i dostałam od nich migren (a te tabletki to bym odpowiednik polski takich które brałam kiedyś). Także loteria. Zastanawia mnie tylko: jak wykształcenie może wpływać na dobór metody antykoncepcyjnej ;p

  Odpowiedz
 4. Anita  29 lipca 2015 00:49

  Ja brałam raz tabletki i w dalszym ciągu, po odłożeniu, nie umiem schudnąć. Nie chce już więcej do nich wracać, choćby nie wiadomo jakie miały właściwości..

  Odpowiedz
 5. Tara  13 czerwca 2016 09:23

  Jak najbardziej może obniżać libido… Przy tych współczesnych pigułkach nie chciało mi się wcale :p
  Za to plastry u mnie się sprawdziły 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany