Nowoczesna antykoncepcja hormonalna i jej rodzaje

Żyjemy z XXI wieku, w czasie, gdy młode kobiety zanim zdecydują się na założenie rodziny chcą spełniać się zawodowo, spełniać swoje pasje i świadomie podejmować decyzje o posiadaniu dzieci. Chcą kontrolować skutki swojej miesiączki, jak samopoczucie, huśtawki nastrojów i mieć wpływ na jakość swojego życia intymnego. Również metody antykoncepcji muszą nadążać za wymogami nowoczesnych kobiet. Wspólnie z lekarzem ginekologiem, dr Grzegorzem Południewskim przybliżamy, jakie możliwości daje nam współczesna antykoncepcja hormonalna oraz jakie są jej rodzaje.

tabletki antykoncepcyjne

Nowoczesna antykoncepcja hormonalna – Samopoczucie 

Podstawową korzyścią ze stosowania antykoncepcji hormonalnej jest skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży. Ale antykoncepcja staje się także dla wielu kobiet lekiem na dolegliwości związane z cyklem miesiączkowym. Wśród młodych kobiet częstym problemem są bolesne, nieregularne miesiączki. Wiele z nich skarży się też na zbyt częste i obfite krwawienia, problemy z cerą czy nawracające stany zapalne. Zastosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji zawierającej estrogen i progestagen, prowadzi do uregulowania cyklu miesiączkowego, jego długości, zmniejszenia utraty krwi oraz dolegliwości związanych z PMS. Obecnie dostępnych jest coraz więcej preparatów antykoncepcji złożonej,  obok tabletek są to również pierścienie oraz plaster.

W trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej kobieta może także sterować swoim cyklem i przesuwać krwawienie miesiączkowe, co daje komfort podczas wyjazdów, wakacji czy ważnych wydarzeń w życiu.

Ale dobre samopoczucie podczas stosowania antykoncepcji to dla kobiet coś więcej niż tylko regulowanie dolegliwości związanych z cyklem, przesuwanie go, ograniczenie wagi czy poprawa cery. Ważne jest także wyeliminowanie działań ubocznych oraz zapewnienie komfortu i wygody stosowania wybranej metody.

Takie korzyści w stosowaniu antykoncepcji pojawiły się wraz z wejściem nowoczesnych metod przyjmowanych niecodziennie. Istotą działania preparatów takich jak pierścień zakładany raz w miesiącu czy plaster przyklejany raz na tydzień jest przenikanie hormonów wprost do układu krążenia. Dzięki ominięciu układu pokarmowego, hormony są dostarczane w niskich równych dawkach, a co za tym idzie nie podlegają one takim wahaniom jak przy tabletce. Szczególnie efektywną metodą, przy której tych wahań nie ma w ogóle jest pierścień antykoncepcyjny uwalniający hormony w pochwie. W rezultacie takiego sposobu działania zmniejsza się ryzyko wystąpienia objawów typu bóle głowy, wahania nastrojów czy suchości w pochwie.

Polecamy również: Jakie są przyczyny nieregularnych miesiączek ?

Nowoczesna antykoncepcja hormonalna – Seks 

Jednym z elementów udanego seksu jest stosowanie skutecznej metody, o której kobieta nie zapomina. Badania pokazują, że 30-40% kobiet w ciągu roku przyjmowania pigułki popełnia błędy*. Dlatego dużo większą pewność dają nowoczesne metody niecodzienne, których mechanizm działania jest taki sam jak w tabletce, lecz nie trzeba o nich pamiętać codziennie. Różnią się odmiennym sposobem i częstotliwością podania – stosuje się je raz w miesiącu, raz na tydzień, raz na kilka lat.

A co zrobić jeśli stosujemy skuteczne zabezpieczenia, a spada ochota na seks? Czy osłabienie libido może to mieć związek z przyjmowaniem antykoncepcji? Jak podkreśla dr Grzegorz Południewski zahamowanie libido może dotyczyć najwyżej 5-6% kobiet stosujących antykoncepcję doustną**. Jeśli kobieta odczuwa osłabienie popędu seksualnego to najczęściej składają się na to inne powody, m.in. gorsze nawilżenie pochwy powodujące dyskomfort podczas aktu seksualnego. Dla kobiet odczuwających suchość pochwy rozwiązaniem jest pierścień antykoncepcyjny, który eliminuje ten problem i zwiększa komfort podczas współżycia.

Nowoczesna antykoncepcja hormonalna – Zdrowie

Badania wykazują, że stosowanie terapii hormonalnej, w tym antykoncepcji może ustrzec kobietę przed wieloma problemami zdrowotnymi w przyszłości. Wiadomo już, że antykoncepcja hormonalna zmniejsza ryzyko torbieli i guzów jajnika oraz rozwój endometriozy.

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się z regularnymi wizytami w gabinecie ginekologicznym przynajmniej raz w roku i wykonywaniem kilku podstawowych badań jak cytologia, badanie piersi, usg piersi i narządu rodnego, a po 45 roku życia mammografia. „Kobieta przyjmująca antykoncepcję częściej chodzi do lekarza, wykonuje niezbędne badania, ma szansę na bieżąco wyjaśniać swoje niepokoje i wątpliwości. Takie pacjentki szybciej diagnozują problemy i efektywniej je leczą” – podkreśla lekarz.

A co Wy sądzicie o antykoncepcji hormonalnej. Stosowałyście ją, czy wybrałyście inne metody zabezpieczenia przed ciążą?

 Powyższy materiał nie stanowi porady medycznej.


Wszystkie hormonalne preparaty antykoncepcyjne w Polsce są wydawane z przepisu lekarza. Jakiekolwiek wykorzystywanie lub stosowanie preparatów, leków i środków wymienionych w niniejszym materiale odbywać się może jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i zapoznaniu się z informacją dołączoną do każdego sprzedawanego preparatu lub leku.

 Tekst przygotowany na podstawie raportu „Współczesna seksualność i nowoczesna antykoncepcja Polaków 2014” zrealizowany w ramach kampanii edukacyjnej „Wakacje na okrągło” w marcu 2014r; oparty m.in. na badaniu ilościowym „Młodzi a seks i antykoncepcja” zrealizowanym w serwisie Facebook w lutym 2014, n=1842, obejmującym kobiety i mężczyzn w wielu 18-28 lat oraz badaniu jakościowym obejmującym 6 zorganizowanych wywiadów grupowych, w których wzięło udział 60 osób

* Contraceptive Technology, Hatcher, wyd.20, 2011

** j.w.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (196 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...