Nowe smartfony – kobiece mobilne centrum zarządzania

Spis treści:

Chyba  w wielu rodzinach jest już tak, że i mama, i córka uważają telefon za przedłużenie ręki i wspomaganie pamięci. Nowe smartfony to nie tylko kieszonkowe centra rozrywki, ale także – jeśli nie przede wszystkim – mobilne organizery, dzięki którym zaplanowanie dnia oraz przerzucanie się z jednej aktywności na drugą jest znacznie łatwiejsze. Poza tym, szczególnie w przypadku kobiet, smartfon to poczucie bezpieczeństwa: możliwość kontrolowania dzieci, wezwania pomocy, przekazania bliskim informacji w czasie rzeczywistym.

 

Bezpieczeństwo i organizacja

Śmiejemy się czasem z nastolatków, że tak bardzo zależy im na jakości smartfonów; że cenią sobie elektroniczne gadżety bardziej niż międzyludzkie relacje. Po pierwsze nie zawsze jest to prawda, po drugie, jakość smarfona ma znaczenie. Łatwo ulegający awariom, często zawieszający się sprzęt, który może odmówić posłuszeństwa w najmniej odpowiedniej chwili to nic przyjemnego. Pół biedy, kiedy telefon zawiesza się albo wyładowuje zbyt szybko w czasie, gdy gramy czy robimy zabawne fotografie. Kiedy jednak od użycia smartfona zależy bezpieczeństwo: znalezienie drogi, wezwanie pomocy, przekazanie ważnej informacji, sprzęt powinien działać bez zarzutu. Nowe smartfony mają dobre, długo trzymające baterie i są mniej podatne na wieszanie się systemu operacyjnego niż starsze modele. Kiedy więc twój smartfon zaczyna odmawiać współpracy, pomyśl, że jego wymiana to nie tylko kwestia mody czy – jak mówią młodzi – lansu, ale i bezpieczeństwa. Inteligentne zarządzanie baterią czy możliwość maksymalnej personalizacji pulpitu to cechy nowych smartfonów. Prawdą jest, że postęp technologiczny sprawia, iż każdy kolejny model inteligentnego aparatu telefonicznego zaskakuje nas nowymi funkcjami czy aplikacjami oraz jakością aparatu fotograficznego. Można obrazić się na technologię albo za nią nadążać, wychodząc z założenia, że umiejętność obsługi najnowocześniejszego modelu smartfona ułatwi nam także kontakt z własnym dzieckiem – że młody człowiek nie będzie traktował nas jak starca, ale jak partnera. Skutek? Będziemy mieli wstęp do wirtualnego świata naszych dzieci i pewność, że w razie kryzysu albo kłopotów zdążymy zareagować na akty cyberprzemocy.

 

Ręka na pulsie

Nowe smartfony to nieustanny dostęp do informacji. Nikt tak jak zabiegana mama nie potrzebuje trzymać ręki na pulsie. Nawigowanie życiem domowników przy pomocy smartfona bywa znacznym ułatwieniem. Dostęp do mediów społecznościowych, lokalnych portali informacyjnych, rozkładów jazdy online czy nawigacji satelitarnej jest znacznym ułatwieniem, kiedy usiłujemy usamodzielnić nasze nastoletnie dzieci. Możliwość podpowiedzenia im jak poruszać się na nieznanym terenie albo podrzucenia informacji o ważnych czy niebezpiecznych wydarzeniach daje nam wrażenie choć częściowego panowania nad sytuacją.

Długo trzymająca bateria, mocna obudowa, nieograniczony dostęp do sieci i dobrej jakości aparat fotograficzny oraz pojemna pamięć – to wszystko znajdziemy w smartfonach Sony. Kobiece mobilne biuro umożliwia przechowywanie niezliczonej ilości fotografii. Daje dostęp do banku oraz ogromnej ilości sklepów on-line. Dzięki aplikacjom pozwala odchudzić portfel z tradycyjnych kart lojalnościowych i przejść na ich wersję elektroniczną. Internetowe komunikatory, przez które można rozmawiać za darmo dają szansę na to, by nagadać się z przyjaciółkami do syta. Wciąż jeszcze nie rozumiesz, dlaczego nastolatkowie tak wielką wagę przywiązują do swoich smartfonów?

Chciałabyś żyć bez smartfona?

W wielu wypadkach opowieści o tym, że młodzi żyją wyłącznie w świecie wirtualnym są przesadzone. Bycie w stałym kontakcie ze znajomymi jest dla nastolatków naturalne: czy dzisiejsi rodzice pamiętają jeszcze siebie sprzed lat? I czy chętnie wróciliby do czasów, w których istniały jedynie telefony stacjonarne, a potem takież komputery? Całodobowy dostęp do informacji oraz kontakt ze znajomymi sam w sobie nie jest niczym szkodliwym. Jeśli zależy nam na równowadze między życiem w realu i wirtualu, musimy wypracować domowy kodeks postępowania, który zakłada np. że do posiłków zasiadamy bez telefonu w ręku. Ale odbieranie młodym ludziom telefonu to nie jest dobre rozwiązanie. Czy wy umielibyście sprawnie się zorganizować bez smartfona? W czasach, kiedy nawet szkolne dzienniki istnieją w wielu miejscach wyłącznie w sieci, a zadania domowe robi się w postaci prezentacji, odcinanie nastolatków od telefonu „za karę” jest irracjonalne i bezsensowne. Kiedyś czytającym pod kołdrą dzieciom zabierano latarki, dziś usiłuje się im zabrać telefon… Nie tędy droga.

Funkcjonalność i estetyka

Obok funkcjonalności, kobiety bardzo cenią sobie design swoich smartfonów. Miło mieć w ręku piękny przedmiot. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli często wrzucamy nasz telefon w czeluście torebki albo kładziemy w zasięgu ręki małego dziecka, wato go zabezpieczyć. Uszkodzenie ekranu dotykowego wiąże się z koniecznością wymiany, a można przecież go zabezpieczyć szkłem hartowanym, specjalna folią albo etui. Uwierzcie: wkurzony kilkulatek potrafi rozbić ekran w drobny mak – jeśli nie macie ochoty wciąż dokładać do telefonu, zabezpieczcie go zaraz po kupieniu. Kobiety często sięgają po atrakcyjne etui: chronią, zdobią, a niektóre mają też specjalne kieszonki na kartę płatniczą czy banknoty – jeśli więc macie ochotę wyjść z domu wyłącznie ze smartfonem kiszeni, to znaczne ułatwienie. Wydaje się, że dbałość bezpieczeństwo samego sprzętu ma solidne uzasadnienie finansowe: z uwagi na coraz lepszą jakość oraz większą funkcjonalność, kolejne nowe smartfony są coraz droższe. Jeśli nie dysponujemy aparatem służbowym, warto dbać o nasze kobiece mobilne biuro. Kupowanie taniego smartfona, który będzie miał słabą baterię i będzie się często zawieszał tylko po to, by nie martwić się o ewentualne zniszczenia, nie ma sensu: w przypadku elektronicznych gadżetów jakość czyni cenę. Nowe smartfony ułatwiają życie; sprawiają, że nie jesteśmy przywiązani do miejsca – biura czy domowego stacjonarnego komputera.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (85 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...