Noszenie maseczek a zmiany skórne

Pandemia COVID-19 spowodowała, że noszenie maseczek by chronić siebie i innych przed zarażeniem stało się codziennym obowiązkiem. Mamy do wyboru maseczki chirurgiczne, bawełniane bądź materiałowe maseczki wielokrotnego użytku. Normą stanie się dla nas widok wszystkich dookoła w maseczkach. Jak zauważmy, maseczki staja się nowym modnym dodatkiem!

Podczas zmian pór roku, nieważne w której części świata mieszkasz, temperatury oraz klimat będą się zmieniać. W trakcie tych procesów kondycja naszych skóry również. Dla niektórych mogą być to zmiany na gorsze. W dobie obowiązkowego noszenia maseczek nasza cera może stać się bardziej reaktywna, co będzie bezpośrednim wynikiem zakrywania twarzy na długie okresy czasu. W tym artykule przedstawimy różne reakcje skóry, które mogą się pojawić bądź spotęgować przez noszenie maseczek oraz rekomendacje Nimue na radzenie sobie z tymi problemami.

Jakie zmiany skórne mogą się pojawić w konsekwencji noszenia maseczki?

 

1. TRĄDZIK

A dokładniej trądzik „mechaniczny”/ spowodowany otarciami mechanicznymi, który pojawia się gdy skóra jest sukcesywnie/ ciągle pocierana, zasłonięta przez dłuższy okres czasu, poddana większym naciskom lub narażona na wyższe temperatury. Podczas noszenia maseczki wystąpienie tego typu trądziku jest bardzo prawdopodobne.

Noszenie maseczki może powodować zwiększone pocenie się, które zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się wyprysków lub zwiększenia ich liczby, szczególnie w miejscach przykrytych maseczką. Sebum, produkowane przez nasze pory, wraz z olejami pochodzącymi z kosmetyków mogą zbierać się na krawędziach maseczki, które mają kontakt z Twoją skórą. Takie miejsca są idealne dla rozmnażania się bakterii, co będzie skutkowało pojawianiem się zmian skórnych.
UWAGA!  Detergenty i zmiękczacze używane podczas regularnego mycia materiałowych maseczek mogą powodować podrażnienia skóry oraz pojawienie się wysypki.

Rekomendacje Nimue:

Codziennie używaj czystej maseczki jeśli zaś pracujesz z klientami pamiętaj, by zmieniać maseczki jednorazowe systematycznie w ciągu dnia.
Proponujemy także zmianę substancji piorących na rekomendowane dla skóry wrażliwej.

Kosmetyki, które zadbają o twoją cerę: 
Cleansing Gel / Cleansing Gel Lite
Conditioner with gauze
Pre & Post Serum
Active Gel / Active Lotion
Moisturiser Lite / Nimue Day
Purifier
Exfoliating Enzyme
Environmental Shield SPF 50
Problematic Spot Treatment
Corrective Serum
Nimue-TDS Problematic
Clarifying Mask

Maskne to nowy rodzaj trądziku spowodowany noszeniem maseczki. Jak się przed nim uchronić?

Maskne to nowy rodzaj trądziku spowodowany noszeniem maseczki. Jak się przed nim uchronić?

Od wielu dni przebywasz głównie w domu, pozwalając twarzy odpoczywać od makijażu, a mimo to Twoja cera wcale nie wygląda lepiej? Przeciwnie - wokół linii szczęki pojawiły się nieestetyczne krostki i zaskórniki? To mogą być symptomy "maskne" czyli nowego rodzaju trądziku, wywołanego noszeniem maseczki ochronnej. Sprawdź, jak go rozpoznać i co zrobić, by zapobiegać kolejnym wykwitom!

2. POPĘKANA, SUCHA I WRAŻLIWA SKÓRA

Niektóre maseczki, szczególnie te wykonane z mieszanek z bawełną, absorbują naturalne olejki skóry powodując, że staje ona się podrażniona i odwodniona.

Osoby z cerą wrażliwą są bardziej podatne na suchość i podrażnienia. Może powodować to swędzenie skóry oraz łuszczącą się wysypkę.
Osoby z przewlekłymi stanami chorobowymi skóry, np. z trądzikiem różowawym czy łuszczycą mogą być narażeni na zaostrzenie zmian skórnych.

Rekomendacje Nimue

Bardzo ważne jest budowanie odpowiedniej bariery ochronnej skóry, która będzie chroniła nas przed nadmierną utratą wody, Utrzymuj skórę dobrze odżywioną i odpowiednio zabezpieczoną przez zewnętrznymi czynnikami.

Kosmetyki, które zadbają o twoją cerę: 

▪ Cleansing Gel Lite
▪ Conditioner Lite
▪ Pre & Post Serum
▪ Super Hydrating Serum
▪ Hyaluronic Ultrafiller Serum
▪ Moisturiser Lite
▪ Exfoliating Enzyme
▪ Nimue-TDS™ Interactive
▪ SPF 40 / Environmental Shield SPF 50
▪ Super Hydrating Mask
▪ Element Barrier
▪ Hyaluronic Oil

3. ZMIANY PIGMENTACYJNE SKÓRY

W konsekwencji tarcia maseczki o skórę, podrażnienia lub stanów zapalnych spowodowanych nadmiernym odwodnieniem skóry i wysypką, w obrębie miejsca noszenia maseczki może dojść do nadmiernej pigmentacji . Może się pojawić ciemniejsze zabarwienie skóry Istniejące już przebarwienia mogą stać się ciemniejsze

Rekomendacje Nimue

Jeśli masz predyspozycję do przebarwień staraj się unikać drażnienia skóry oraz stanów zapalnych.

Kosmetyki, które zadbają o twoją cerę: 

▪ Cleansing Gel / Cleansing Milk

▪ Conditioner with gauze

▪ Pre & Post Serum

▪ Active Lotion / Active Gel

▪ Day Fader / Day Fader Plus

▪ Night Fader / Night Fader Plus

▪ Fader Serum

▪ Nimue-TDS™ Hyperpigmented

▪ Fade Treatment

▪ Exfoliating Enzyme

▪ SPF 40 / Environmental Shield SPF 50

4. OTARCIA/POSINIACZENIA/ODGNIECENIA

Noszenie maski przez długi okres czasu, u niektórych osób może skutkować „odgnieceniami” spowodowanymi naciskiem maseczki na określone obszary skóry na twarzy. Dzieje się to szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest cieńsza i delikatniejsza.

Rekomendacje Nimue

Upewnij się, że Twoja maseczka nie jest za mała lub zawiązana za ciasno, powodując ucisk na skórze. Spróbuj innych typów i rozmiarów maseczki, by uniknąć otarć. powinna być wygodna;)

▪ Cleansing Gel Lite
▪ Conditioner Lite
▪ Moisturiser Lite
▪ Pre & Post Serum
▪ Exfoliating Enzyme
▪ Nimue-TDS™ Interactive
▪ SPF 40 / Environmental Shield SPF 50
▪ Super Hydrating Mask
▪ Hyaluronic Oil

DODATKOWE WSKAZÓWKI

Stosuj regularnie peeling enzymatyczny Exfoliating Enzyme. Usunie on martwy naskórek, który kumuluje się pod maseczką prowadząc do blokowania porów. Jeśli pojawią się zmiany skórne zalecamy stosowanie Problematic Spot Treatment

Zalecamy stosowanie Element Barier dla wszystkich rodzajów cery. Zapewnia ochronę przed wysoką i niską temperaturą oraz wspomaga naturalną barierę ochronną.


Pre & Post Serum pomoże w utrzymaniu odpowiedniej bariery ochronnej oraz optymalnego nawilżenia
Używaj Nimue SPF 40 / Environmental Shield SPF50 codziennie, nawet jeśli pozostajesz w domu. Ważne jest by chronić skórę przed zanieczyszczeniami oraz światłem niebieskim czy podczerwonym.


Warto zwrócić uwagę, na to że..

Wraz z globalną izolacją używanie Internetu wzrosło o 50%. Ekrany telewizorów, komputerów, tabletów czy telefonów komórkowych emitują niebieskie światło, które jest w stanie penetrować skórę i uszkadzać ją. Skutkami tego może być przedwczesne starzenie się, przebarwienia, stany zapalne, uszkodzenia bariery ochronnej skóry, odwodnienie, podrażnienia. To tylko kilka z wielu negatywnych wpływów światła niebieskiego na stan naszej skóry.

Oto kilka podstawowych zasad pielęgnacji cery, jeśli musisz nosić często maseczkę: 

 • Unikaj mocnych i silnie drażniących substancji, które mogą powodować dalsze odwodnienie skóry
 • Unikaj malowania się, tak często jak to możliwe
 • Utrzymuj odpowiednie nawilżenie skóry, stan zmian skórnych znacznie się pogarsza przy stanach zapalnych spowodowanych odwodnieniem skóry
 • By ukoić skórę zalecamy okład z czystego materiału zanurzonego w zimnej wodzie
 • Po powrocie do domu zdejmij maseczkę, oczyść twarz oraz zastosuj krem Nimue Moisturiser dla optymalnego nawilżenia skóry
 • Jeśli używasz maseczki wielorazowej – upewnij się że pierzesz ją często (wręcz codziennie), susz na słońcu i jeśli możesz prasuj.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (58 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agasam9  1 kwietnia 2021 19:21

  chodzę w pracy cały dzień w maseczce i na szczęście nic mi nie dolega

  Odpowiedz
 2. arunia  1 kwietnia 2021 20:46

  Na szczęście zakładam maseczkę tylko jak idę do sklepu lub gdzie jest więcej ludzi

  Odpowiedz
 3. justi912  1 kwietnia 2021 21:25

  Maseczki nikogo nie chronią. Nie przyłączajcie się do tej powszechnej propagandy.

  Odpowiedz
 4. Hidari11  2 kwietnia 2021 07:21

  O tak, niestety, maseczki skutkują popsuciem się cery. Trudno powstrzymać ten proces i trzeba zwiększyć intensywność pielęgnacji różnymi preparatami przeciwzapalnymi i antyseptycznymi.

  Odpowiedz
 5. Blodka  12 kwietnia 2021 11:07

  Używam masek wielorazowych i zupełnie nic się nie dzieje z moją cerą. Jestem z dania, że jeśli zmienia się maski, dba o ich czystość ale i dla o prawidłową pielęgnację cery , nawodnienie organizmu i racjonalne odżywianie, to nic złego ze skórą się nie dzieje.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany