Nordic walking dla każdego!

Nordic walking to, obok biegania i spacerów, najpopularniejsza aktywność outdoorowa. Charakteryzuje się prostymi zasadami, niskimi kosztami sprzętu i… bardzo pozytywnym wpływem na zdrowie!  Warto spróbować swoich sił w tej dyscyplinie, bo nordic walking to ewidentnie sport dla wszystkich. Jak się do niej odpowiednio przygotować? Jaki strój i sprzęt wybrać?

Nordic Walking

Marsz z kijkami, bo tak w wolnym tłumaczeniu definiuje się nordic walking, został zapoczątkowany przez fińskich lekarzy i wybitnych sportowców. Dzisiaj niemal każdy o nim słyszał, a nawet próbował. Nordic walking pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, pomaga redukować nadciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi.  Zasady uprawiana tego sportu są bardzo proste – podczas marszu prawy kij powinien dotykać podłoża w tym samym momencie co lewa pięta i odwrotnie.

„Nordic walking jest najlepszym sposobem na „uruchomienie” organizmu po długim okresie bezczynności, ponieważ angażuje wszystkie główne grupy mięśniowe. Jeśli pracujesz za biurkiem – to sport właśnie dla Ciebie. Marsz z kijami jest również polecany osobom pragnącym urozmaicić swój trening biegowy. Ważne jest również to, że nie ma ograniczeń wiekowych lub przeciwwskazań do uprawiania nordic walking. To naprawdę sport dla każdego. Wiele starszych lub cięższych osób przychodzi do naszych salonów, zastanawiając się czy powinni zacząć biegać. Nasi sprzedawcy – specjaliści często proponują im wtedy na początek małą przygodę z marszem, aby lekko podnieść tętno, osiągnąć pewien efekt treningowy, ale żeby jednocześnie organizm nie był narażony na przeciążenia, które niekiedy występują przy bieganiu” – mówi Grzegorz Drabik, specjalista z firmy INTERSPORT.

Jaki powinien być właściwy kij?

Kije mają za zadanie wspierać użytkownika podczas marszu, niezależnie od podłoża po jakim się on porusza. Ponadto odciążają kolana oraz równomiernie rozkładają ciężar ciała na ramiona i nogi. Zwiększają poczucie bezpieczeństwa i zapewniają stabilność. W związku z tym właściwy kij powinien być możliwie lekki i wytrzymały, by dodatkowo nie obciążać wędrowca. Ważna jest również jego odpowiednia długość. Dostępna w sieci INTERSPORT marka Pro Touch Impulse oferuje gamę kijów do nording walkingu, które są bardzo lekkie –  najcięższy waży ok 283 g – oraz wytrzymałe.

Odzież również ma znaczenie

Odprowadzające wilgoć koszulki oraz niekrępujące ruchów spodnie to istotny element stroju nordicwalkera. Podczas zakupów zwracajmy uwagę na jakość oferowanych ubrań. Cechą dobrej odzieży sportowej jest m.in. wysoki poziom przepuszczalności powietrza przez tkaninę. Dzięki temu ciało mniej się poci, a nadmiar ciepła jest uwalniany na zewnątrz. Seria koszulek Saphir marki McKinley pozwala skórze oddychać, a także, dzięki systemowi Dry Plus oraz Polygiene® sprawia, że skóra podczas wysiłku pozostaje sucha i jest długotrwale chroniona przez bakteriami. Idealnym uzupełnieniem stroju są spodnie z serii Otaki, które podobnie jak koszulka, zawierają system odprowadzający wilgoć. Powyższe cechy ubrań sprawią, że uprawianie nordic walkingu staje się komfortowe.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (140 głosów, średnia: 4,16 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  8 września 2014 09:49

  Najważniejsze żeby uprawiać ten sport prawidłowo, bo niestety większość osób robi to źle. Chodzą normalnie wymachując kijkami w powietrzu.

  Odpowiedz
  • glabella  8 września 2014 12:29

   Zgadzam się z Tobą. Bardzo rzadko widuję ludzi, którzy prawidłowo uprawiają ten sport.

   Odpowiedz
 2. bbo  8 września 2014 11:51

  Mam i… czasem używam 🙂

  Odpowiedz
 3. martucha180  8 września 2014 21:15

  Nie ma przeciwwskazań do uprawiania tego sportu? A choroby stawów?

  Odpowiedz
 4. MelaNika  18 lipca 2016 16:32

  Już od dawna zanosilam się z zamiarem zakupu kijków, ale jakoś tak zawsze wychodziło, że do tej pory nie mam. Muszę się w końcu zdecydować na zakup i przygodę z marszem 🙂

  Odpowiedz
 5. stokrotkapolna  10 listopada 2016 04:57

  Też mam zamiar kupić sobie te kijki. Siostra ma je od kilku lat, i latem jezdzi rowerem, a od jesieni i zimą chodzi z tymi kijkami. MA już 70 lat, a spacer z tymi kijkami sobie bardzo chwali i ceni.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany