Niska samoocena a związek. Jak wpływa na relację?

Zaburzone poczucie wartości odbiera satysfakcję z życia i ma duży wpływ na nasze zachowanie. Samo zwątpienie oraz niska samoocena to bardzo toksyczne trucizny! Wiążą się z lękiem, wycofaniem, wysokimi oczekiwaniami wobec siebie, zamartwianiem, frustracją, poczuciem winy, a przede wszystkim zniekształconym wizerunkiem własnej osoby i niedostrzeganiem lub zaprzeczaniem rzeczywistości. Niestety niska samoocena wpływa także na związki. Jak?

Niska samoocena a związek? To jak najbardziej ma wpływ! Poczucie bycia „gorszą” negatywnie przekłada się na relacje z partnerem. Trudniej jest budować szczęśliwy związek, bez wiary, że to może się udać. Niskie poczucie wartości bardzo często niszczy relacje. Jakie problemy mogą się przez to pojawić w związku? Jak niska ocena własnej wartości wpływa na relacje partnerskie? Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić i w końcu – jak z tym walczyć? Próbujemy odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Niska samoocena a związek

pixabay.com

Niska samoocena a związek: problemy w relacji

Niewiara w to, że jest się wystarczająco dobrą osobą i niemożność uznana miłości drugiej połówki, mogą prowadzić do testowania oraz niszczenia więzi. W konsekwencji, może to doprowadzić do ukształtowania się toksycznego związku lub rozstania. Jakie problemy mogą się pojawić w relacji partnerskiej? Jak można zniszczyć związek przez niskie poczucie wartości? Oto kilka problemów, które najczęściej pojawiają się wśród par, gdzie jeden z partnerów nie może się uporać z zaburzonym obrazem siebie i rzeczywistości.

Presja

Osoby, które czują się nieatrakcyjne, za wszelką cenę chcą zatrzymać partnera. Wywierają dużą presję na drugą osobę. Ciągle zabiegają o uwagę, próbują się przypodobać partnerowi i są przesadnie czułe. Wszystko to sprawia, że druga osoba może to odebrać jako zaborczość. Dodatkowo, jednostki o niskiej samoocenie nie zawsze godzą się na uczciwe warunki w relacji, więcej wybaczają i często mniej wymagają od partnera. Ludzie z kompleksem niższości często nie uświadamiają sobie nawet, że są źle traktowani, starają się usprawiedliwić drugą osobę, biorą winę na siebie. Tym samym obu partnerom towarzyszy ciągła presja.

Ciągłe sprawdzanie partnera

Partnerzy o niskiej samoocenie ciągle sprawdzają uczciwość, wierność i zaangażowanie drugiej połówki. Trudno im uwierzyć, że ktoś pokochał je bezinteresownie. Zadręczają partnera pytaniami, stawiają przed nim nowe zadania. Często mają tendencję to nadmiernego kontrolowanie drugiej osoby, co może w skrajnych przypadkach prowadzić do rozpadu związku.

Zazdrość

Umiarkowana zazdrość jest potrzebna w związku, bo dzięki niej wiadomo, że dwóm połówkom na sobie dalej zależy, jednak jej mocna wersja, może działać niszcząco na relację. Osoby o niskim poczuciu własnej wartości ciągle wmawiają sobie, że nie są dość dobre, także dla partnera. Boją się, że druga osoba znajdzie kogoś lepszego. Może to prowadzić do chorobliwej zazdrości. Ludzie o zaburzonym poczuciu wartości często nie umieją zapanować nad jej przejawami. Osoby tej samej płci stanowią dla nich konkurencję i zagrożenie. Przykładowo, kobiety potrafią być bardzo nieprzychylnie nastawione do znajomych partnera z pracy czy szkoły.

Kłótnie o drobiazgi

Osoby o niskim poczuciu wartości często czują przymus działania we własnej obronie. Mają niekontrolowane napady gniewu. Często towarzyszą im nagłe wybuchy złości, których po fakcie nie umieją wytłumaczyć. Najczęściej więc pierwsze atakują i prowokują sprzeczki. Wywołuje to kłótnie o drobiazgi.

Gorsze życie seksualne

Partner, który uważa, że jest „nic nie wart” i mało atrakcyjny oraz ma liczne kompleksy, źle czuje się w sytuacjach bliskości. Czuje przymus ciągłego zadowalania partnera i nie czerpie satysfakcji z seksu. Zamiast koncentrować się na przyjemności, myśli o swoich mankamentach. W skrajnych przypadkach może unikać bliskości lub rezygnować z miłości fizycznej.

Niska samoocena a związek? Jakie inne problemy mogą się przez to pojawić w relacji? Na pewno: zamykanie się w schematach myślowych, powtarzanie starych błędów, przesadna ostrożność, chęć zbyt szybkiego osiągnięcia celu, a w skrajności  –  zdrada.

Niska samoocena a związek

pixabay.com

Niska samoocena a związek: jak z nią walczyć

Najlepiej pracować nad tym małymi krokami. Wyznaczać sobie małe cele i cierpliwie je realizować. Działając w ten sposób, można szybciej, łatwiej osiągnąć sukces. Pierwszy krok to uświadomienie sobie problemu oraz niezgoda na to, by zaburzone wyobrażenia o własnej decydowały o naszym kształcie życia.

Warto pamiętać o tym, że im zdrowszą ma się własną samoocenę, tym silniejszy jest związek. Jeśli kochamy siebie, inni także odnoszą się do nas z szacunkiem. Dobrze jest też pracować na umiejętnością oddzielenie emocji od myśli. Należy redukować negatywne myśli i cieszyć się z małych, drobnych sukcesów.

 Jeśli jednak widzimy, że bardzo trudno nam zwalczyć problem w pojedynkę, najlepiej skonsultować się z psychologiem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,55 z 5)
loading... zapisuję głos...