Co to jest nieżyt nosa i jak go leczyć?

Nieżyt nosa, czyli po prostu katar przytrafia się każdemu, szczególnie w przypadku przeziębienia lub alergii. Powoduje problemy z oddychaniem oraz węchem, które mogą utrudnić prawidłowe funkcjonowanie. Co zrobić, jeżeli bardzo często mamy zatkany nos? Jakie są metody leczenia nieżytu nosa?

Rodzaje nieżytu nosa i ich objawy

Niedrożność nosa można podzielić na ostrą i przewlekłą. Ta pierwsza pojawia się kilka razy w roku, najczęściej w okresie częstych zachorować na przeziębienie i grypę, czyli jesienią i zimą. W tym przypadku choroba zaczyna się od delikatnego drapania i łaskotania w nosie i gardle. Następnie oprócz gorączki i bólu głowy, pojawia się bezbarwna wydzielina z nosa. W kolejnym etapie choroby katar jest gęsty i pojawia się zaburzenie węchu. Może dojść również do powikłań w postaci zapalenia zatok przynosowych lub zapalenia krtani.

Przewlekły nieżyt nosa może przybierać postać łagodną, gdy objawy nie zaburzają codziennego funkcjonowania oraz umiarkowaną, wymagającą specjalistycznego leczenia. W obu przypadkach mamy do czynienia z uporczywą wydzieliną z nosa i zaburzeniem powonienia, które trwają powyżej kilku tygodni.

Dlaczego mamy zatkany nos?

Do głównych przyczyn nieżytu nosa należą infekcje wirusowe. Wydzielina na początkowym etapie choroby jest rzadka i można łatwo się jej pozbyć, jednak z czasem może dojść do zakażenia bakteryjnego. Wówczas staje się gęsta i utrudnia oddychanie. Istnieją jeszcze inne przyczyny niedrożności nosa, takie jak alergie, choroby zatok, skrzywienie przegrody nosowej, polipy nosa, wady rozwojowe, krwotok, nadużywanie sprayów do nosa, stosowanie leków hormonalnych, a także nowotwory jamy nosowej.

Jakie są metody leczenia nieżytu nosa?

Gdy mamy do czynienia z katarem podczas infekcji trwającym nie więcej niż 10 dni, nie ma konieczności podawania leków farmakologicznych. Wystarczy regularnie usuwać wydzielinę z nosa i nawilżać śluzówkę. Jest to o tyle ważne, że nieżyt nosa może powodować problemy z oddychaniem, a więc ograniczoną wentylację płuc.

Ponadto niedrożność może doprowadzić do infekcji zatok i jamy nosowej. W tym przypadku warto stosować środki obkurczające naczynia krwionośne śluzówki oraz oczyszczające drogi nosowe. Najlepiej aby zawierały wodę morską, aloes, kwas hialuronowy, prowitaminę B5, witaminę A, olejek eukaliptusowy oraz glicerynę. Chociaż niedrożność nosa jest powszechnym schorzeniem, nie należy do lekceważyć. Gdy utrzymuje się długo, warto skonsultować się ze specjalistą. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zapoznaj się z stroną http://www.rinozine.pl/zastosowanie/niezyt-nosa/.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (53 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. gosia  24 lutego 2018 11:04

    jak ja lubie miec katar ehhh 🙁

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany