Niezwykłe muzea z całego świata – 6 pomysłów na oryginalny wakacyjny wypad!

Muzea to doskonałe miejsca dla turystów, którzy kochają nowe doświadczenia, są dociekliwi i ciekawscy. Kiedy już obejrzysz dzieła wielkich malarzy i meble z poprzednich epok, warto poszukać czegoś bardziej oryginalnego i mniej poważnego. Mamy dla Ciebie 6 pomysłów w wakacyjnym klimacie, w sam raz do kolekcji nowych przeżyć!

Jeśli myślicie, że po wizycie w Luwrze, Muzeum Impresjonistów czy nowojorskiej MOM-ie odhaczyłyście już najciekawsze muzealne obiekty na świecie, będziecie zaskoczone, jak wiele miejsc musicie jeszcze dopisać muzealnej listy 'must-see’. W zeszłym roku przedstawiałyśmy Wam niezwykłe muzea w Polsce. Czas poszerzyć pole podróżniczych eksploracji i sprawdzić, jaką ofertę przygotowały dla turystów inne kraje. Oto 6 niebanalnych propozycji!

niezwykłe muzea

źródło: www.pixabay.com

Niezwykłe muzea z całego świata – 6 pomysłów na oryginalny wakacyjny wypad!

 

Speculum Alchemiae w Pradze

Praga oferuje swoim turystom kilka ciekawych muzeów. Jednym z tych, które szczególnie żal przeoczyć jest stosunkowo nowe Speculum Alchemiae (z łaciny – zwierciadło alchemiczne). Powstało ono dzięki przypadkowi, który miał miejsce w 2002 roku. Wówczas to doszło do powodzi w wyniku której runęła jedna ze ścian kamienicy położonej w dzielnicy żydowskiej. Podczas usuwania gruzu, robotnicy odkryli wówczas kilka podziemnych pomieszczeń pełnych bardzo tajemniczych, alchemicznych przedmiotów. Są tam magiczne symbole na płaskorzeźbach, naczynia z dziwnymi miksturami, kamienny piec, a także przesuwany regał z książkami, za którym mieści się właśnie ukryta pracownia. Odwiedzając je, poczujecie się jak XVI-wieczni magowie, poszukujący receptury na kamień filozoficzny. Co ciekawe, w muzeum można kupić buteleczki z wybranymi eliksirami produkowanymi według odnalezionych w „krypcie” receptur! Są wśród nich mikstury miłosne, chroniące przed pechem i dodające sił!

 

Muzeum Włosów w Turcji

Jeśli lubicie dziwne doświadczenia i bardzo oryginalne zdjęcia na Instagram, wybierzcie się do Muzeum włosów, mieszczącego się w jaskini w Avanas. Zostało ono otwarte przez kolekcjonera damskich kosmyków, Galipa Körükçü, który postanowił podzielić się ze światem swą imponującą kolekcją. Swoje włosy mogą zostawiać w muzeum także turyści, dzięki czemu liczy sobie ono już ponad 16 tysięcy pukli! Z tego powodu trafiło do Księgi Rekordów Guinessa.

Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu

To destynacja w sam raz dla singielek o złamanym sercu. Eksponaty, które można tam zobaczyć pokrzepią każdą osobę, która czuje się osamotniona w cierpieniach po nieszczęśliwym zerwaniu. Muzeum zostało założone przez parę chorwackich artystów – producentkę filmową, Olinkę Višticę i projektanta wnętrz, Dražena Grubišicia niedługo po ich rozstaniu. Impulsem do jego otwarcia dla pary dawnych ukochanych stał się fakt, że po rozstaniu nie byli w stanie zdecydować, co zrobić z wieloma prezentami i drobiazgami, które kupowali sobie nawzajem podczas trwania związku. Ostatecznie postanowili opisać i zaprezentować swoje sentymentalne pamiątki jako rodzaj eksponatów z dziedziny sztuki współczesnej. Ich wystawa nieoczekiwanie zrobiła wrażenie na odwiedzających, na skutek czego zaczęli otrzymywać „pamiątki” od innych rozstających się par. Po pięciu latach uzbierali ich tyle, że postanowili otworzyć muzeum.

Odtąd można tam podziwiać eksponaty o niewielkiej wartości pieniężnej, lecz ogromnej emocjonalnej. Zobaczycie tam siekierę, którą porzucona Niemka porąbała w ataku furii meble swojej byłej ukochanej, tandetne prezenty od niestarających się eks, erotyczną bieliznę, której nie zdążyły założyć pozostawione bez uprzedzenia dziewczyny, a także suknię ślubną zakonserwowaną w słoiku niczym przetwory z lepszych czasów.

Podobno najwięcej odwiedzin ma miejsce w Walentynki…

 

Muzeum Złej Sztuki w Massachusetts

Wizyta w muzeum kojarzy się naturalnie z możliwością podziwiania wybitnych dzieł sztuki, stworzonych przez artystów z prawdziwego zdarzenia. Muzeum w Massachusetts przeczy jednak tej konotacji, zapraszając swoich gości w świat zupełnie odmiennych doświadczeń. Wśród eksponatów można bowiem oglądać ponad 250 przykładów kopiowania słynnych malarzy i rzeźbiarzy na tyle złych, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Właściciel i założyciel określa je jako „żywiołowe przykłady sztuki stworzonej przez ludzi, którzy nie mieli pojęcia o tym, co robią”.

 

Muzeum chrapania w Alfeld

Jeżeli ktoś z Waszych bliskich zwykł głośno chrapać, na pewno wiecie, jak bardzo takie dźwięki potrafią być uciążliwe. Już w starożytnej Grecji szukano skutecznego sposobu na tę dolegliwość, a jednak do dziś nie potrafimy skutecznie się z nią rozprawić. Niemiecki specjalista od zaburzeń snu, Josef Wirth przez całe życie gromadził wynalazki, które w założeniu miały stanowić remedium na chrapanie aż w końcu zdecydował się udostępnić około 300 eksponatów dla oczu turystów. Jego pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę gdyż wiele z tych narzędzi ma bardzo intrygujący wygląd i fascynuje już samą historią powstania. Dodatkowo te – przypominające nierzadko machiny tortur – przedmioty, takie jak klamry na nos, obręcze na brody, zapadnie do ust, protezy z drewna i elektroniczne czipy przypominają, że życie chrapiących naprawdę nie jest łatwe.

 

Akademia Nosów w Lund

Ostatnia nietypowa propozycja to odwiedziny w szwedzkiej Akademii Nosów (Nasoteket) w Lund. Można tam obejrzeć około 150 eksponatów spośród odlewów nosów, jakie od kilkunastu lat wykonują naukowcy najstarszego szwedzkiego uniwersytetu. Obok wystawionych na widok publiczny odlewów nosów słynnych astronautów czy pierwszej kobiety z tytułem arcybiskupa, twórcy umieścili pod odpowiednim kątem lusterka, dzięki którym zwiedzający mogą sprawdzić, jaki nos najbardziej do nich pasuje. Czyż ten pomysł nie wydaje się Wam uroczy?

A jakie było najdziwniejsze muzeum, jakie Wy odwiedziłyście? Nie zapomnijcie podzielić się z nami swoimi wrażeniami!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (166 głosów, średnia: 4,24 z 5)
zapisuję głos...