Niezbędnik rowerzystki: Jak przygotować rower na jesień?

Koniec lata nie musi oznaczać schowania roweru do piwnicy. Pojazd na dwóch kołach równie dobrze może nam służyć jesienią – pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy go do okresu często kapryśnej i niezbyt idealnej pogody. Oto 4 rzeczy, o które szczególnie należy zadbać.

kobieta na rowerze jesienią

Rower to nie tylko atrakcyjny sposób na spędzenie wiosennego lub letniego popołudnia – dla wielu z nas pojazd na dwóch kołach to dużo więcej. To styl życia, najlepsza forma relaksu, zadbania o dobrą kondycję ciała i ducha. Niestety, wraz z nadejściem jesiennej pogody, jazda może okazać się nieco trudniejsza – chyba że wcześniej odpowiednio się do niej przygotujemy. W jaki sposób?

Po pierwsze, zadbaj o oświetlenie

Z każdym dniem coraz szybciej zapada mrok, a zatem kluczową kwestią staje się właściwe oświetlenie roweru. Dobrze, aby pojazd został wyposażony w jedno światło przednie i dwa tylne – pozycyjne i odblaskowe. Nawet jeśli jeździmy głównie w dzień, to i tak zawsze warto je mieć – w końcu czasem może nam przytrafić się wyjątkowa sytuacja i przejażdżka po zmroku, a poza tym w ponury, zachmurzony dzień, jeżdżąc bez zainstalowanych świateł będziemy mniej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. I nie zapominajmy, że montowane lampy powinny być wodoodporne!

Po drugie, zainwestuj w błotniki

Na jesienną pogodę bez dobrego błotnika ani rusz – dzięki temu przejeżdżając rowerem przez kałuże nie pochlapiemy siebie ani przechodniów. Błotniki warto zamontować zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Na jesienną kapryśną pogodę dobrze sprawdzą się zwłaszcza te metalowe, które osłaniają dużą część odwodu koła. Nie wymagają specjalnej konserwacji, a jedynie wytarcia mokrą szmatką, gdy pojawią się zabrudzenia.

Po trzecie, sprawdzaj łańcuch i hamulce

Łańcuch to część roweru najbardziej narażona na rdzewienie i zniszczenia, dlatego o ile nie jest on zabudowany to warto regularnie smarować go gęstymi olejkami lub oliwką. Od czasu do czasu dobrze zadbać w ten sposób też o inne części np. łożyska czy kółka w tylnej przerzutce. W przypadku hamulców bardzo ważne jest dbanie o stan klocków i okładzin hamulcowych, ponieważ w pogarszających się warunkach pogodowych, bardzo szybko się zużywają (wyjątkiem są tu tylko hamulce tarczowe, które sprawdzają się przy każdej pogodzie). Warto zatem regularnie kontrolować stan hamulców i w razie potrzeby je wymienić.

Po czwarte, nie zapomnij o tych akcesoriach

Jesienią szczególnie przydadzą się nam rowerowe akcesoria. Poza obowiązkowym oświetleniem, zadbajmy też o inne elementy odblaskowe, którymi będziemy mogli owinąć sobie np. ramię lub nogawkę spodni np. elastyczny pasek Nightowl Le Grand (ok. 15 zł). O tej porze roku z pewnością przyda się rowerowa peleryna (ok. 100-125 zł), przy której wyborze warto uwzględnić fakt, czy również ma wszyte elementy odblaskowe oraz nieprzemakalny pokrowiec na siodełko (ok. 20 zł). W momencie, gdy często przewozimy na rowerze różne bagaże, najlepiej postawić na solidną torbę np. Dublin Le Grand (ok. 90 zł).

Nie ma nic przyjemniejszego niż krótka, nawet półgodzinna przejażdżka na rowerze, która odpręża i podnosi poziom endorfin. Nie warto z niej rezygnować tylko dlatego, że lato dobiegło końca.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (197 głosów, średnia: 4,21 z 5)
zapisuję głos...