Nietypowe Wielkanocne jajka sznurkowe – DIY – krok po kroku

Spis treści:

Oto propozycja na zrobienie kolorowych wielkanocnych jajek sznurkowych z krochmalonej muliny czy cieniutkiego sznurka. Takie jajka możemy ułożyć na stole jako wielkanocna ozdoba lub zrobić z nich girlandę do zawieszenia na przykład nad oknem. Podpowiadamy, jak to zrobić.

wielkanocne jajka sznurkowe z krochmalonej muliny DIY

 

Jajka sznurkowe – jak zrobić krok po kroku

Materiały, które potrzebujesz

Do wykonania sznurkowych jajek będziesz potrzebować: krochmal, kolorowe nitki (mulina, kordonek), baloniki (w takiej ilości, ile chcesz wykonać jajek).

1. Przygotowanie usztywnacza – czyli krochmalu

Znamy kilka sposobów na wykonanie krochmalu.

a) Najprostszy – to użycie gotowego krochmalu (na przykład Ługa, Balbina). Jeżeli używacie gotowego krochmalu, to musicie same sprawdzić proporcje. Ogólnie gotowy krochmal rozcieńczamy bardzo małą ilością wody (a nie tak jak w przepisie na pranie).

b) Alternatywą jest zrobienie mieszanki płynnego krochmalu (ok. 1 kubek) z mąką (pół kubka) – i to zblendować.

c) Oczywiście możecie samodzielnie wykonać krochmal. Krochmal robimy jak kisiel: ok. półtora/dwie łyżki mąki ziemniaczanej dokładnie rozrabiamy z odrobiną zimnej wody. Następnie zagotowujemy w czajniku ok. pół litra wody i zalewamy nią (po kilkunastu sekundach od zagotowania, żeby woda trochę ostygła, w innym wypadku mogą zrobić się „kluchy”) roztrzepaną wodą mąkę szybko mieszając. Gdy krochmal trochę przestygnie możemy zanurzać w nim robótki, które chcemy usztywnić. Im gęstszy jest krochmal, tym sztywniejsze będą rzeczy w nim zanurzone. W zależności od potrzeby stężenie krochmalu można zwiększyć lub zmniejszyć dodając wodę.

2.  Przygotowanie nici na jajka sznurkowe

Następnym krokiem jest przygotowanie kolorowych sznurków czy muliny. Można także użyć bawełnianej nitki albo kordonku. Nici kupujemy w pasmanterii

Przygotowanie nici na jajka sznurkowe

 

3. Usztywnienie nici

Następnie zanurzamy  nitki w misce z krochmalem. Pamiętajcie, by nie zanurzyć po prostu całego zwoju muliny/sznurka, boweim ciężko jest nakładać później lepki sznurek z motka na  nasz balonik.  Aby tego uniknąć, najpierw rozwiń sznurek i dopiero wtedy włóż go do krochmalu, aby się nim nasączył. Następnie łagodnie wyciśnij nadmiar krochmalu ze sznurka i nałóż go na przygotowaną formę – czyli balonik.

 

4. Zrobienie sznurkowego jajka

Dla małego jajka, nadmuchaj powietrzem mały balonik i dookoła niego nakładaj kleisty sznurek. Upewnij się, że lekko wyciskasz nadmiaru krochmalu i pozwalasz mu skapywać do miski. Jeden motek muliny/kordonku wystarczy dla małego balonu w romiarze jajka. Odczekaj kilka godzin, by nałożony sznurek wysechł na formie. Gdy wyschnie, wyciągnij balonik przekłuwając go.

 

5. Wykonanie girlandy z jajek sznurkowych

Tak przygotowane jajka możecie położyć na ozdobnym talerzu czy misce. Można także nawlec je na trochę mocniejszy sznurek i zrobić z nich girlandę.

 

6. Jajka sznurkowe – sposób wykończenia

Gotowwe jajka można także pomalować lakierem akrylowym (bezbarwnym , szybko schnącym , półmatowym ). Dzięki temu jajka  się pobrudzą. Lakier możan kupić np. w  sklepie z tapetami , farbami.  Mała puszka 200 mil to  koszt ok.  10 zł.

Zobacz także pomysły na dekoracje jajek:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (374 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...