Nietypowe wakacje: zwiedzamy winnice Europy
Najlepsze współczesne winnice na świecie znajdują się w Europie, głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego. Okazuje się jednak, że tłoczenie soku winogronowego ma swoje korzenie w Chinach.
Najstarszym dowodem użycia winogron, jako części przepisu na wino, datuje się na 7000 lat p.n.e. Osad ze sfermentowanych owoców, ryżu i miodu znaleziony na terenie Chin pozwala w dużym stopniu domniemywać, że właśnie tam rozpoczęła się historia wina. Lata później stało się ono częścią kultury starożytnych Greków i Rzymian oraz od tego momentu, także kultury europejskiej.
Na wysoką jakość wina składa się bardzo wiele czynników. Najistotniejsze z nich, tj. klimat, warunki geologiczne, rodzaj winorośli czy nachylenie terenu, decydują o jego smaku, charakterystycznym dla każdego regionu. Grupa tych czynników nazywana jest terroir (franc. okolica). Największe zróżnicowanie pod względem terroir występuje w Europie. W kwestii wina stary kontynent to prawdziwa fuzja smaków. Niektóre z winnic oferują trunki naprawdę niezwykłe, potrafiące zaskoczyć i zyskać uznanie nawet najbardziej wybrednych podniebień. Wysoka jakość produkowanego alkoholu, dostępnego tylko w nielicznych miejscach, to tylko jeden z powodów, dla którego warto wybrać się na wycieczkę po europejskich winnicach. Są to miejsca malownicze, o tak magicznym klimacie, że warto rozważyć wyjazd do choćby jednego z nich. Co roku przybywa fanów enoturystyki, czyli turystyki winiarskiej, po miejscach związanych z uprawą winorośli i produkcją wina. Organizatorzy turystyki aktywnej, coraz częściej proponują wyjazdy właśnie do winnic. Oferty takie można znaleźć np. na zingtravel.pl. Jeśli jednak nie lubimy aktywności fizycznej na urlopie, regiony pełne winnic, możemy zwiedzić przy okazji wyjazdów wakacyjnych do miejscowości turystycznych leżących w ich pobliżu.
Zapomnijmy jednak na chwilę o tych najpopularniejszych miejscach, jak francuskie Bordeaux czy słoneczna Toskania w sercu Włoch. Podążając szlakiem europejskich win można znaleźć winnice, które pomimo niepodważalnego uroku i aromatycznego alkoholu, wciąż nie są zatłoczone przez rzesze turystów i zdołały zachować swój kameralny klimat.
Camel Valley – Anglia
Ci, którym wydaje się, że najlepsze europejskie wina pochodzą z krajów południowych mogą być zaskoczeni, że najczęściej nagradzanymi w Europie winami musującymi, są te, pochodzące z Camel Valley. Winnica ulokowana jest w południowej części Anglii i świetnie sobie radzi już od ponad 20 lat. Bob i Annie Lindo, którzy swoją działalność rozpoczęli w 1989 roku, nawet nie marzyli o sukcesie, który udało im się osiągnąć. Do przedsięwzięcia podeszli bardzo poważnie i z ogromną determinacją. Skrupulatna edukacja na temat wytwarzania win, przyniosła efekty w postaci zachwytu krytyków z całego świata, smakiem kultowego już Camel Valley Cornwall. Aby cieszyć się światowej klasy trunkami, a także pięknem tego obszaru, najlepiej zarezerwować pokój z widokiem na winne wzgórza. Warto też z bliska przyjrzeć się procesowi powstawania alkoholi i wziąć udział w degustacji wina.
Valle Dell’Acate – Włochy –Sycylia
Winnice słonecznej Sycylii, w Valle Dell’Acarte, mogą pochwalić się niekrótką historią. Obecnie firma jest prowadzona przez Gaetanę Jacona, przedstawicielkę szóstego pokolenia rodziny Jacona, działającej w tej branży. Nie powinno więc dziwić ogromne przywiązanie do tradycji odpowiedniego wytwarzania win. W tych sycylijskich winnicach co roku produkuje się 400 tys. butelek wina, które rozprowadzane są na całym świecie. Valle Dell’Acare oferuje bardzo szeroki wachlarz win czerwonych i białych. Dla tych, którzy zainteresowani są procesem powstawania najpopularniejszego wina sycylijskiego przygotowano ofertę zwiedzania i degustacji.
Sycylia jest obowiązkowym punktem na mapie każdego, kto jest zainteresowany enoturystyką. Znajdziemy tam więcej winnic niż w jakimkolwiek innym włoskim regionie. Sycylijskie trunki słyną z tego, że wytwarzane są z najwyższą starannością. Lokalni producenci skupiają się na jakości swoich wytworów, co jest jednak powodem ich zmniejszonej produkcji.
Calmont – Mosel – Niemcy
Mosel jest jednym z 13 winnych regionów w Niemczech. To, co wyróżnia go jednak na tle pozostałych to Calmont – najbardziej stroma góra z winnicami w Europie o nachyleniu nawet do 60%. Na tym obszarze kultura wina trwa już od 2 tys. lat, czego efektem jest jego wyrazisty smak. Tak strome zbocze zapewnia odpowiednie nasłonecznienie winorośli, a więc też optymalną temperaturę dla ich wzrostu. Odmianą dominującą na tym obszarze jest biała odmiana winorośli riesling, stosowana w wytwarzaniu win wytrawnych, półsłodkich i musujących. Atrakcyjność tego miejsca wynika też z możliwości aktywnego spędzania czasu. Wielu turystów ceni sobie piesze wędrówki po okolicy. Meandrująca w tych okolicach rzeka Mosel i winnice ciągnące się aż po horyzont, wywierają ogromne wrażenie. Okolica jest dodatkowo nasycona zabytkami z różnych okresów historycznych. Calmont to więc nie tylko pomysł na beztroski wypoczynek przy kieliszku wina, ale także na aktywny urlop.
La Rioja –Hiszpania
Przez wielu uważana za najpiękniejszy region w Hiszpanii, w którym wytwarzane są wina. Winnica La Rioja Alta, która zdecydowanie najbardziej wyróżnia się na tle regionu La Rioja, znajduje się przy miejscowości Haro, gdzie co roku, 29 czerwca, odbywa się Festiwal Wina. Powstała ona w roku 1890 i rozciąga się na obszarze 360ha. Działalność tej firmy jest naprawdę szeroka. Produkuje wina wszelkiego rodzaju: od klasycznych do bardziej nowoczesnych bukietów smakowych. W tutejszej ofercie również znajdziemy opcje wycieczek i degustacji. Ogromne zainteresowanie wzbudza też hotel Marqués de Riscal znajdujący się zaraz przy winiarni. To bardzo luksusowe i nowoczesne miejsce. Okolica wokół winnic jest wyjątkowo piękna, warto tam być zwłaszcza o zachodzie słońca.
Źródło: Travelplanet.pl