Nietypowe sposoby na oszczędzanie

Chciałabyś zaoszczędzić nieco pieniędzy na drobne  wydatki w miesiącu? A może zbierasz na wakacyjną wycieczkę?  Są na to sprytne sposoby na oszczędzanie, ale jak we wszystkim i tu potrzeba konsekwencji! Oto nietypowe sposoby na oszczędzanie!

Nietypowe sposoby na oszczędzanie – Odkładaj konkretną kwotę

Z reszty jaką dostajesz w sklepie odkładaj banknot lub monetę o konkretnej wartości. Niech to np. zawsze będzie 10 zł chowane do skarbonki. Zobaczysz ile uda Ci się uzbierać pod koniec miesiąca!

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Odpowiednia skarbonka

Najlepiej będzie jeśli pieniądze będziesz odkładać do konkretnego miejsca specjalnie do tego przeznaczonego. Skarbonkę możesz zrobić ze słoika, szkatułki, ale o wiele lepiej będzie jeśli będzie to taka, którą nieco ciężej otworzyć. Świetnym pomysłem są skarbonki liczące i pokazując uzbieraną kwotę.

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Osobne konto bankowe

Świetnie będzie również jeśli założysz drugie konto bankowe. Niech jedno służy do wydawania i opłacania rachunków, a na drugie przelewaj kwotę oszczędności na jaką możesz sobie pozwolić w miesiącu. Pamiętaj, by była realna i byś nie była zmuszona wypłacać z nowego konta pieniędzy na życie.

Jest jeszcze kwestia korzystania z karty do tego konta… Nie ucz się do niego numeru PIN, niech będzie zapisany w domu! Nie będzie Cię kusić by z niego korzystać.

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Zniszcz karty kredytowe

A najlepiej zrezygnuj z nich! Pamiętaj, że karta kredytowa nigdy nie idzie w parze z oszczędzaniem, a jedynie kusi do robienia niezaplanowanych i często niepotrzebnych zakupów!

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Używaj gotówki

Płacenie kartami płatniczymi sprawia, że nie jesteśmy do końca świadomi tego, ile pieniędzy wydajemy w takcie tygodnia. Dlatego lepiej jest posługiwać się gotówką. Wybieraj z bankomatu ustaloną kwotę na wydatki i w ciągu tygodnia i staraj się jej nie przekraczać.

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Poznaj wszystkie opcje swojego konta bankowego

Korzystanie z bankowości internetowej jest niezwykle wygodne, jednak posiadacze kont często nie do końca je znają, Obecnie wiele banków umożliwia tworzenie prostych zestawień wydatków, kalkulatorów finansów. Prześledź swoją historię, sprawdź ile wydajesz na jedzenie, ile na opłaty stałe, ile z tego na rozrywkę.

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Uważaj na raty i kredyty

Wszystko jest dla ludzi , również kredyty i zakupy na raty. Warto jednak rozejrzeć się za najlepszymi ofertami, negocjować umowy i być gotowym na zaciśnięcie pasa.

Kupienie nowego telewizora, to nie tylko lepsza jakość odbioru ulubionych programów i filmów, ale również rata do spłacenia, którą musisz doliczyć do wydatków stałych. Przelicz, co możesz kupić za wysokość raty w miesiącu, a najlepiej zrób symulację zmniejszając miesięczne wydatki o ratę kredytu. Niestety kupując mieszkanie, czy dom, nasz standard życia (pomimo zakupionej nieruchomości) może znacznie spaść i jesteśmy zmuszeni do zaciskania pasa. Dobrze, o ile możesz zrezygnować z karnetu na siłownie, a do pracy dojeżdżać komunikacją miejską, ale jeśli nie masz już z czego rezygnować (lub nie chcesz), może okazać się, że wcale nie stać Cię na nowy telewizor.

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Poduszka bezpieczeństwa

Istnieje nie tylko w samochodach, ale również w finansach. Dlatego nawet jeśli nie zbierasz na konkretny cel, warto zapewnić sobie zapas środków, który zabezpieczy Cię przed niewypłacalnością i pożyczkami w razie nagłych sytuacji. Chociaż nikomu nie życzymy zdarzeń losowych, jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć naprawy samochodu, problemów ze zdrowiem, czy kradzieży.  Biorąc kredyt również bierz pod uwagę to, że jego rata może ulec zmianie.

Nietypowe sposoby na oszczędzanie – Planując budżet również planuj rozrywkę

Może wydawać się to dziwne, ale planując nasz miesięczny budżet powinniśmy pamiętać o kwocie, którą wydamy na zabawę. Oszczędzanie nie wymaga wyrzeczenia się rozrywek i prowadzenia życia pustelnika! Jest to nawet niewskazane, dlatego, że po udanym miesiącu oszczędzania możesz dojść do wniosku, że możesz pozwolić sobie na pofolgowanie w wydatkach w nagrodę. Dlatego pamiętaj, że nie samą pracą i oszczędzaniem człowiek żyje. Zamiast wyrzekać się zabawy lepiej zaplanować kwotę jaką się na nią wyda!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (247 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  12 stycznia 2016 10:15

  Bardzo dobre rady

  Odpowiedz
  • ewa  13 marca 2016 12:49

   bardzo pożyteczne rady, często się na tym nie zastanawiamy!!!

   Odpowiedz
 2. mama_kazala  12 stycznia 2016 10:26

  polecam drugie konto bez karty 🙂

  Odpowiedz
 3. Żanett  12 stycznia 2016 10:28

  Nie mam problemu z oszczędzaniem – jestem konsekwentna w tej kwestii 🙂

  Odpowiedz
  • bbo  12 stycznia 2016 20:04

   Na szczęście mam wszystkie metody opanowane do perfekcji.

   Odpowiedz
 4. macierzanka  12 stycznia 2016 15:26

  Mnie się podoba odkładanie reszty z zakupów, czasami to robię.

  Odpowiedz
 5. gosia56  12 stycznia 2016 15:48

  to prawda przez karty wydaje się więcej

  Odpowiedz
 6. ewka  13 stycznia 2016 08:03

  ja odkładam po 5 złotych jak tylko mam w portfelu i naprawdę można odłożyć niezłą sumkę

  Odpowiedz
 7. Blodka  13 stycznia 2016 13:18

  Pierwszą radę stosuję już od dłuższego czasu. Zawsze wrzucam do świnki – skarbonki monety 5-złotowe. W ciągu roku spokojnie można nazbierać na wakacje, jakiś sprzęt do domu czy cokolwiek tylko mam ochotę.

  Odpowiedz
 8. Aneta  13 stycznia 2016 16:01

  Uskuteczniam m.in. skarbonkę – świetny sposób! 🙂

  Odpowiedz
 9. Kropka  15 stycznia 2016 19:06

  U mnie sprawdza się dodatkowe konto na oszczędności 😉

  Odpowiedz
 10. Patriszia  17 stycznia 2016 20:11

  Nietypowe to te sposoby raczej nie są. Na szczęście nie mam problemów z oszczędzaniem 🙂

  Odpowiedz
 11. Anita  22 stycznia 2016 20:25

  na razie nie mam z czego odkładać 😉

  Odpowiedz
 12. sylwiawes  24 stycznia 2016 20:14

  Myślę że większość ludzi jeśli ma z czego to odkłada pieniądze i ma na to swój sposób 🙂

  Odpowiedz
 13. marcia7  25 stycznia 2016 16:44

  muszę wypróbować

  Odpowiedz
 14. plum12  28 stycznia 2016 11:23

  świetny artykuł.

  Odpowiedz
 15. joanna252  28 stycznia 2016 12:33

  Przyda się 🙂

  Odpowiedz
 16. Hidari11  1 lutego 2016 05:52

  Czytałam ostatnio artykuł na stronie angielskiej, że ludzie tam wyrzucają miliony funtów do kosza na śmieci w postaci jedzenia. Na pewno więc należy kupować mniej produktów spożywczych, bo z pewnością w każdym domu wyrzuca się pieczywo, niedojedzone warzywa, zgnite owoce. Podobno także i jogurty, które leżą w lodówce aż do terminu ważności, a potem nawet nieotwarte są wyrzucane do śmieci.

  Druga kwestia to najprostsze oszczędzanie wody, czy prądu, które polega na tym by zawsze gasić światło, jak się wychodzi z pokoju, nie lać nadmiaru wody do wanny i robić z wanny basenu, itp.

  Odpowiedz
 17. Joanna007  1 lutego 2016 16:09

  Najlepszy sposób na oszczędzanie to nie robić zakupów na głodniaka;p

  Odpowiedz
 18. Marta Anna Joanna  2 lutego 2016 17:40

  Rady ciekawe, ogólno znane. Akurat zbieram na nowy telefon, dla mnie osobna skarbonka to podstawa.

  Odpowiedz
 19. Ewelina  4 lutego 2016 17:01

  Nie mam problemu z oszczędzaniem 🙂

  Odpowiedz
 20. Anna  11 lutego 2016 20:34

  I moim sposobem na oszczędzanie jest konto bankowe, na które wpłacam pieniądze, a nie posiadam do niego karty 🙂 Dzięki czemu na zakupach nie mam możliwości pokusy „A raz zapłacę kartą, co mi tam:)”

  Odpowiedz
 21. ewalub  7 września 2016 15:31

  Dobre rady, stosuję je u siebie w domu. Mam kilka skarbonek, każda na inny cel. Zdaje to egzamin. Ale dlaczego te sposoby zostały nazwane nietypowymi?

  Odpowiedz
 22. as_sa  18 marca 2020 17:34

  Konto oszczędnościowe bez karty to super rozwiązanie, tak samo kilka kopert gdzie odkładamy gotówkę na różne cele, słoiki czy tzw. świnki skarbonki. Myślę, że każda z tych rzeczy świetnie spełnia swoją funkcję

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany