Nietypowe sposoby na oszczędzanie

Chciałabyś zaoszczędzić nieco pieniędzy na drobne  wydatki w miesiącu? A może zbierasz na wakacyjną wycieczkę?  Są na to sprytne sposoby na oszczędzanie, ale jak we wszystkim i tu potrzeba konsekwencji! Oto nietypowe sposoby na oszczędzanie!

Nietypowe sposoby na oszczędzanie – Odkładaj konkretną kwotę

Z reszty jaką dostajesz w sklepie odkładaj banknot lub monetę o konkretnej wartości. Niech to np. zawsze będzie 10 zł chowane do skarbonki. Zobaczysz ile uda Ci się uzbierać pod koniec miesiąca!

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Odpowiednia skarbonka

Najlepiej będzie jeśli pieniądze będziesz odkładać do konkretnego miejsca specjalnie do tego przeznaczonego. Skarbonkę możesz zrobić ze słoika, szkatułki, ale o wiele lepiej będzie jeśli będzie to taka, którą nieco ciężej otworzyć. Świetnym pomysłem są skarbonki liczące i pokazując uzbieraną kwotę.

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Osobne konto bankowe

Świetnie będzie również jeśli założysz drugie konto bankowe. Niech jedno służy do wydawania i opłacania rachunków, a na drugie przelewaj kwotę oszczędności na jaką możesz sobie pozwolić w miesiącu. Pamiętaj, by była realna i byś nie była zmuszona wypłacać z nowego konta pieniędzy na życie.

Jest jeszcze kwestia korzystania z karty do tego konta… Nie ucz się do niego numeru PIN, niech będzie zapisany w domu! Nie będzie Cię kusić by z niego korzystać.

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Zniszcz karty kredytowe

A najlepiej zrezygnuj z nich! Pamiętaj, że karta kredytowa nigdy nie idzie w parze z oszczędzaniem, a jedynie kusi do robienia niezaplanowanych i często niepotrzebnych zakupów!

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Używaj gotówki

Płacenie kartami płatniczymi sprawia, że nie jesteśmy do końca świadomi tego, ile pieniędzy wydajemy w takcie tygodnia. Dlatego lepiej jest posługiwać się gotówką. Wybieraj z bankomatu ustaloną kwotę na wydatki i w ciągu tygodnia i staraj się jej nie przekraczać.

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Poznaj wszystkie opcje swojego konta bankowego

Korzystanie z bankowości internetowej jest niezwykle wygodne, jednak posiadacze kont często nie do końca je znają, Obecnie wiele banków umożliwia tworzenie prostych zestawień wydatków, kalkulatorów finansów. Prześledź swoją historię, sprawdź ile wydajesz na jedzenie, ile na opłaty stałe, ile z tego na rozrywkę.

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Uważaj na raty i kredyty

Wszystko jest dla ludzi , również kredyty i zakupy na raty. Warto jednak rozejrzeć się za najlepszymi ofertami, negocjować umowy i być gotowym na zaciśnięcie pasa.

Kupienie nowego telewizora, to nie tylko lepsza jakość odbioru ulubionych programów i filmów, ale również rata do spłacenia, którą musisz doliczyć do wydatków stałych. Przelicz, co możesz kupić za wysokość raty w miesiącu, a najlepiej zrób symulację zmniejszając miesięczne wydatki o ratę kredytu. Niestety kupując mieszkanie, czy dom, nasz standard życia (pomimo zakupionej nieruchomości) może znacznie spaść i jesteśmy zmuszeni do zaciskania pasa. Dobrze, o ile możesz zrezygnować z karnetu na siłownie, a do pracy dojeżdżać komunikacją miejską, ale jeśli nie masz już z czego rezygnować (lub nie chcesz), może okazać się, że wcale nie stać Cię na nowy telewizor.

Nietypowe sposoby na oszczędzanie  – Poduszka bezpieczeństwa

Istnieje nie tylko w samochodach, ale również w finansach. Dlatego nawet jeśli nie zbierasz na konkretny cel, warto zapewnić sobie zapas środków, który zabezpieczy Cię przed niewypłacalnością i pożyczkami w razie nagłych sytuacji. Chociaż nikomu nie życzymy zdarzeń losowych, jednak nikt nie jest w stanie przewidzieć naprawy samochodu, problemów ze zdrowiem, czy kradzieży.  Biorąc kredyt również bierz pod uwagę to, że jego rata może ulec zmianie.

Nietypowe sposoby na oszczędzanie – Planując budżet również planuj rozrywkę

Może wydawać się to dziwne, ale planując nasz miesięczny budżet powinniśmy pamiętać o kwocie, którą wydamy na zabawę. Oszczędzanie nie wymaga wyrzeczenia się rozrywek i prowadzenia życia pustelnika! Jest to nawet niewskazane, dlatego, że po udanym miesiącu oszczędzania możesz dojść do wniosku, że możesz pozwolić sobie na pofolgowanie w wydatkach w nagrodę. Dlatego pamiętaj, że nie samą pracą i oszczędzaniem człowiek żyje. Zamiast wyrzekać się zabawy lepiej zaplanować kwotę jaką się na nią wyda!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (248 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...