Nietypowe muzea w Polsce – poznajcie najciekawsze z nich!

Co robić, gdy pada deszcz? Można wybrać się do muzeum! Przedstawiamy najciekawsze, najbardziej osobliwe i ekscentryczne miejsca. Muzeum nie musi kojarzyć się z szklanymi gablotami, małymi eksponatami na półkach oraz długimi, nużącymi opisami. W naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się miejsca znacznie odbiegające od tradycyjnych placówek. Co oferują? Czym zaskakują? Sprawdźcie! Oto najbardziej nietypowe muzea w Polsce!

Nietypowe muzea w Polsce

Muzeum w Wygiełzowie

Przeczytaj także: Co robić latem w mieście? – 6 sprawdzonych pomysłów dla par, singli i rodzin

Muzeum Tanich Win, Szklarska Poręba

Nietypowe muzeum znajduje się w budynku Chaty Walońskiej w Szklarskiej Porębie. Historia miejsca rozpoczęła się we wrocławskim sklepie spożywczym, gdzie uwagę obecnej pani kustosz zwrócił uwagę trunek o nazwie „Rozkosz”. Od tamtej pory zbiory zwiększały się sukcesywnie, a muzeum otwarto w 2003 roku. W placówce eksponowanych jest ponad setka butelek tanich win oraz kilkaset etykiet. Zbiory obrazują swoistą estetykę oraz nazewnictwo związane z produkcją tego typu trunków. Znaczna ich część jest darem aktora i satyryka Stefana Friedmanna.

Eksponaty przyciągają uwagę niezwykłymi, oryginalnymi nazwami. Na półkach można znaleźć m.in. „Łzy sołtysa”, „Belzebuba”, „Pokusę”, „Apacza”, „Platona”, „Rasputina”, „Zazdrość i medycynę”, „Kuszące wisienki” czy „Killera 2”. Pomysłowa pani kustosz zrobiła nawet spis swoich win, dzieląc je na nurty, w tym – kobiecy, bohaterski, filozoficzny, postaci filmu i literatury. Co ciekawe, podobno w muzeum można spróbować niektórych trunków.

Muzeum Mydła i Historii Brudu, Bydgoszcz

Oryginalna placówka w Bydgoszczy prezentuje eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny, w szczególności – historię produkcji oraz używania mydła. Według miesięcznika „National Geographic Travel” jest jednym z najciekawszych polskich muzeów.

W placówce można zobaczyć m.in. średniowieczną łaźnię, XIX-wieczny pokój kąpielowy czy bogatą kolekcję mydeł z różnych zakątków świata. Muzeum prezentuje historię higieny i eksponaty, nie tylko w sposób wizualny, ale też przez dotyk oraz zabawę. Można wejść do drewnianej balii czy przyjrzeć się procesowi tworzenia mydła w wykonaniu Mistrza Mydlarskiego. Nawet – samemu wykonać mydło w wybranej formie, kolorze, zapachu! Eksponaty można dotykać i wąchać. Niektóre nawet kupić!

Muzeum Domków dla Lalek, Warszawa

W urzekającym muzeum w Warszawie można zobaczyć ponad 100 domków, sklepików, pokoi i łazienek dla lalek z różnych epok. W kolekcji są unikalne zabawki sakralne, dziesiątki uroczych wnętrz oraz tysiące maleńkich drobiazgów. Wśród nich znajdują się 11-pokojowe wille i malutkie budynki, powozy, apteka, zakład fryzjerski, a nawet kościół. Najstarsza z zabawek pochodzi z 1820 roku!

Pomysłodawczynią muzeum jest reżyserka i scenarzystka filmowa Aneta Popiel-Machnicka. Większość eksponatów pochodzi z Zachodu. Ekspozycja zachwyca perfekcyjnością oraz starannością z jaką kolekcjonerka domków zrekonstruowała najdrobniejsze detale – wystrój wnętrz, sprzęty domowe, instalacje, garderobę. Muzeum mieści się w Pałacu Kultury.

Żywe Muzeum Porcelany, Ćmielów

W ciekawym muzeum w Ćmielowie można na zobaczyć, jak powstaje porcelana. Placówka powstała w 2005 roku na terenie fabryki. Sufit w przedsionku muzeum udekorowano 60 płytami z malowidłami naśladującymi mistrzów renesansu. W miejscu można podziwiać zbiory od fajansów Małachowskiego (założyciela fabryki), po najnowsze projekty. Nawet samemu stworzyć delikatny, porcelanowy drobiazg!

Turyści mogą obejrzeć kolekcję ćmielowskiej porcelany figuralnej, poznać historię i tajniki produkcji fabryki oraz wejść do starego, wielkiego pieca. Zwiedzający mają okazję nie tylko zobaczyć na własne oczy, jak powstaje coś niezwykłego, ale też poczuć oraz zrozumieć, że tworzenie porcelany to rodzaj trudnej, pięknej sztuki.

Centrum Kultury Ekumenicznej, Myczkowice

Niezwykłe, piękne muzeum w Myczkowicach powstało z inicjatywy księdza Bogdana Janika, dyrektora ośrodka w Bieszczadach. Na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Znajdują się tu świątynie istniejące do dziś, jak i te, których na żywo już nie zobaczymy.

Teren został podzielony na 10 niewielkich wzgórków, na których stanęły obiekty z poszczególnych regionów, pogrupowane tematycznie. Makiety otoczono miniaturową roślinnością, podobną do tej, która znajduje się przy poszczególnych świątyniach. Po kamieniach płyną potoki, szumi woda, a z cerkiewek rozbrzmiewają starocerkiewne śpiewy. Nad bramą wejściową do tego niezwykłego miejsca widnieje napis: „Ponad wszystkim niech będzie miłość”.

Nietypowe muzea w Polsce: pozostałe ciekawe placówki

W naszym kraju mamy bardzo wiele oryginalnych, niepowtarzalnych miejsc. Warto wymienić chociaż jeszcze parę nietypowych placówek. Te oryginalne muzea na pewno dostarczą wielu wrażeń, emocji i wywołają moc wspomnień!

Warto odwiedzić także Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, Muzeum Nietypowych Rowerów w miejscowości Gołąb, Muzea Animacji i Książki Artystycznej w Łodzi, „muzeum podziemne” w Szczecinie, czyli Podziemne Trasy Szczecina, bądź Muzeum Przestróg w Złotym Stoku.

Zaciekawić niektórych mogą również takie nietypowe muzea w Polsce jak np. Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej, Muzeum Żaby w miasteczku Kudowa Zdrój, Muzeum Guzików w Łowiczu, Muzeum Neonów w Warszawie, Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku, Rogalowe Muzeum w Poznaniu, Muzeum Zabawek w Karpaczu albo Muzeum Miodu w Pszczółkach.

Inni z pewnością chętnie odwiedziliby Muzeum Siekier, Toporów i Maczug w Orzechówce, Muzeum Diabła Boruty w Łęczycy, Muzeum Dobranocek PRL-u w Rzeszowie, Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu, bądź Muzeum Emigracji w Gdyni.

Zobacz także: Na wakacje z psem – oto polskie miejsca przyjazne pupilom

A Wy chętnie odwiedzacie takie miejsca? Znacie inne nietypowe muzea w Polsce?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (281 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. A. czy  10 sierpnia 2017 08:04

  Mieszkałam jakiś czas w Bydgoszczy a nigdy nie miałam okazji odwiedzić tego muzeum – teraz żałuje i pewnie korzystając z okazji odwiedze to miejsce :):)

  Odpowiedz
 2. martucha180  10 sierpnia 2017 13:27

  To ja do Bydgoszczy chętnie…

  Odpowiedz
 3. Tara  10 sierpnia 2017 15:50

  Warto też odwiedzić nasze kopalnie np. w Nowej Rudzie, Kowarach, czy w Kłodawie 🙂
  Bardzo nietypowe miejsca! Polecam!

  Odpowiedz
 4. gosia141088  11 sierpnia 2017 08:29

  Muzeum w Bydgoszczy z chęcią bym odwiedziła

  Odpowiedz
 5. Aneta  12 sierpnia 2017 20:50

  Ale super! Nawet nie wiedziałam, że niektóre z tych miejsc istnieją 🙂 Zaciekawiło mnie najbardziej Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie, muszę się do niego przejść koniecznie :))

  Odpowiedz
 6. Aneta  12 sierpnia 2017 20:51

  Ale super! Totalnie nawet nie wiedziałam, że niektóre z tych miejsc istnieją 🙂 Zaciekawiło mnie najbardziej Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie, muszę się do niego przejść koniecznie :))

  Odpowiedz
 7. Uśmiechnij się :)  3 maja 2018 13:56

  Niesamowite, jak czasem absurdalnych kolekcji można doszukać się w muzeach. Z dzieciństwa pamiętam Muzeum Koronki Klockowej w Bobowej, Muzeum Chleba w Radzionkowie czy Muzeum Browar w Tychach, gdzie można wejść, z przyczyn oczywistych, będąc pełnoletnim.

  Odpowiedz
 8. Ewcia  3 maja 2018 14:30

  Muzeum Dobranocek Rzeszów 🙂

  Odpowiedz
 9. Weronika  3 maja 2018 17:04

  Nie wiedziałam o większości z nich. Muzeum domków dla lalek – koniecznie muszę zobaczyć podczas najbliższej wizyty w Stolicy. Od siebie polecam Muzeum Cebularza w Lublinie – można samemu przygotować cebularze.

  Odpowiedz
 10. lola.92  4 maja 2018 00:07

  Uwielbiam muzea, chętnie zwiedziłabym je wszystkie.

  Odpowiedz
 11. Agnesja  6 maja 2018 12:25

  Muzeum domków dla lalek – jak mogłam je przegapić?! Następnym razem gdy będę w Warszawie muszę tam pójść. Obym tylko znalazła odpoqiednieho towarzysza, bo mężczyźni raczej nie zrozumieją sensu takiej wystawy 😉

  Odpowiedz
  • Agnesja  6 maja 2018 12:27

   *odpowiedniego, oczywiście 🙂

   Odpowiedz
 12. efffciaa  2 maja 2023 12:44

  Byliśmy w Olsztynku w bardzo ciekawym muzeum wsi mazurskiej 😉 Poczułam się dosłownie jakbym się przeniosła w odległe czasy i żyła w malowniczej wiosce na końcu świata 😉

  Odpowiedz
  • efffciaa  2 maja 2023 12:45

   Z tak zwanych nietypowych muzeów udało nam się również odwiedzić Muzeum Bajek w Pacanowie 😉 Dla dzieciaków była to ogromna frajda spotkać się z bajkowymi postaciami 😉

   Odpowiedz
   • efffciaa  2 maja 2023 12:48

    Bardzo fajnym muzeum – zwłaszcza dla małych facetów 😉 jest też Skansen Kolejowy w Chabówce 😉 Byliśmy tam wczoraj z chłopcami – byli zachwyceni 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany