Nietrafione upominki. Zobacz najgorsze gwiazdkowe prezenty!

W naszej kulturze Święta Bożego Narodzenia łączą się ze świątecznymi prezentami. W szale zakupów czasami kupujemy prezenty, które mogą nie być odpowiednie. Sprawdź, czego lepiej nie kupować!

Spis treści:

Starajmy się unikać kupowania nieodpowiednich prezentów pod choinkę, szczególnie dla naszych przyjaciół i bliskich. Niestety, każdy z nas przeżył chwilę niezręczności, gdy ofiarował komuś prezent, który nie przypadł mu do gustu. Badania pokazują, że co trzecia osoba w Polsce dostaje świąteczny prezent, z którego nie jest zadowolona. Dlatego warto zadbać o to, by uniknąć takich sytuacji podczas zakupów przedświątecznych.

Jak wybierać wymarzone prezenty świąteczne dla bliskich?

Jeśli chcesz sprawić obdarowanym radość wybierając prezent na Gwiazdkę, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

 1. Znajomość preferencji obdarowanego – jeśli znasz zainteresowania i potrzeby osoby, której chcesz sprawić prezent, łatwiej będzie ci znaleźć coś, co jej się spodoba.
 2. Budżet – warto określić, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na prezent i szukać opcji, które mieszczą się w tym przedziale.
 3. Oryginalność – możesz poszukać czegoś nieoczekiwanego i niecodziennego, co może sprawić obdarowanej osobie radość.
 4. Trafność – staraj się wybrać prezent, który będzie odpowiedni dla osoby, którą chcesz obdarować, biorąc pod uwagę jej wiek, płeć, styl życia itp.
 5. Zainteresowanie obdarowanego – warto wybierać prezenty, które mogą być przydatne lub rozwijać zainteresowania obdarowanej osoby.
 6. Personalizacja – możesz zamówić prezent z personalizacją, np. z imieniem obdarowanej osoby, co sprawi, że będzie on bardziej osobisty i wyjątkowy.
 7. Okazja – nie zapomnij o kontekście, w jakim dajesz prezent. Jeśli jest to okazja specjalna, taka jak urodziny lub rocznica, warto dobrać prezent odpowiedni do tej okazji.

Pamiętaj, że najważniejsze jest, by prezent był spersonalizowany i dopasowany do potrzeb oraz zainteresowań obdarowanej osoby. Zawsze po wręczeniu prezentu można też podpytać, czy trafiliśmy z wyborem i zasugerować, że ewentualnie możemy zwrócić upominek lub zamienić go na coś innego.

Najgorsze prezenty pod choinkę – czego nie kupować?

Nie kupujmy upominków, których sami nie chcielibyśmy dostać, rzeczy przypadkowych, takich, które mogą źle się kojarzyć lub zepsują świąteczną atmosferę.

Oto kilka przykładów rzeczy, które mogą być uważane za nieodpowiednie lub niezbyt trafione jako prezenty pod choinkę:

 1. Rzeczy, które obdarowana osoba już posiada – jeśli wiemy, że osoba, którą chcemy obdarować, już posiada dany przedmiot, lepiej nie kupować tego ponownie.
 2. Prezenty osobiste, takie jak bielizna, kosmetyki do higieny osobistej czy ręczniki, mogą być nieodpowiednie, jeśli nie znamy dobrze preferencji obdarowanej osoby.
 3. Akcesoria kuchenne (np. garnki, patelnie) – chyba, że dana osoba sobie je zażyczy. Takie akcesoria kojarzą się z codziennymi obowiązkami, które nie każdy lubi.
 4. Prezenty, które są zbyt kosztowne lub luksusowe, mogą być nieodpowiednie, jeśli nie chcemy, by osoba, którą chcemy obdarować, poczuła się zobowiązana lub skrępowana.
 5. Zwierzęta – kot, czy pies, a nawet mniejsze zwierzęta typu chomik i królik, to nie są przedmioty, tylko żywe istoty, którymi trzeba się opiekować. Słodki futrzak to bardzo kiepski pomysł na prezent. Zakup zwierzaka to decyzja, którą każdy powinien podjąć samodzielnie.

Nietrafione prezenty – przesądy

Jest też grupa prezentów, których nie powinno się dawać z racji tradycji i przesądów. Oto lista takich przedmiotów, które według ludowych wierzeń mogą przynieść pecha:

 1. Perły – symbolizują łzy, mogą przynieść nieszczęście.
 2. Zegarek – jeden z zabobonów ludowych mówi, że tak prezent mogą odliczać czas do rozstania.
 3. Buty – mają symbolizować odejście od nas osoby obdarowanej.
 4. Portfel – nowy, pusty portfel może wróżyć biedę.

Dostaliście kiedyś taki niechciany podarunek?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (34 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...