Nietolerancja laktozy – jak ją wykryć?

Spis treści:

Na nietolerancję laktozy cierpi prawie 40% Polaków. Jej przyczyną jest cukier występujący w mleku, czyli laktoza, a dokładnie brak zdolności organizmu do jej trawienia , czyli laktazy. Cierpisz na problemy żołądkowe, ale nie wiesz czym są spowodowane? To może być nietolerancja laktozy. Dowiedz się jak ją wykryć!

Przyczyn niedoboru lub zupełnego braku laktazy może być wiele. Część osób nabywa nietolerancję laktozy w skutek nadużywania leków lub alkoholu. Brak zdolności do wytworzenia odpowiedniej ilości laktazy częściej ma jednak podłoże genetyczne. Problem wywołuje mutacja genu LCT odpowiadającego za produkcję enzymu.

Jeśli często zauważasz u siebie objawy niestrawności – bóle brzucha, biegunkę, ogólne osłabienie, czy nudności i wymioty – warto wykonać testy, które wykażą, czy dotyczy Cię ten problem. Rodzajów testów jest jednak kilka, a wybór odpowiedniego nie jest wcale oczywisty.

Nietolerancja laktozy – jak ją wykryć? Wodorowe testy oddechowe

Badanie to polega na sprawdzeniu stężeniu wodoru w wydychanym powietrzu na kilkadziesiąt minut po przyjęciu odpowiedniej dawki laktozy.

By wynik testu był wiarygodny, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Przez cztery tygodnie przed jego wykonaniem nie można przyjmować antybiotyków. Na tydzień należy odstawić leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przeddzień zalecane jest jedzenie lekkostrawnych posiłków – bez potraw wzdymające tj. roślin strączkowych, kalafiora czy brokułów. Trzeba zrezygnować też z żucia gumy (również bez cukru!). Badanie wykonuje się na czczo, około 12 godzin po kolacji. Wodorowe testy oddechowe nie są refundowane przez NFZ.

Nietolerancja laktozy – jak ją wykryć? Testy pH kału

Stolec powinien mieć pH obojętny lub nieco zasadowy. Jego zakwaszenie oznacza, że mamy problem z trawieniem i przyswajaniem któregoś z węglowodanów – nie mamy stuprocentowej pewności, że jest to laktoza, a zatem potrzebne są dodatkowe badania.

Chcąc sprawdzić pH kału, należy na dwa dni przed badaniem odstawić leki przeciwzapalne, a także zawierające żelazo. Panie nie powinny przystępować do niego w trakcie menstruacji. Test jest refundowany przez NFZ po okazaniu skierowania od lekarza.

Nietolerancja laktozy – jak ją wykryć? Badanie stężenia glukozy we krwi po przyjęciu laktozy

By zbadać poziom glukozy we krwi, pacjentowi podaje się niewielką ilość cukru występującego w mleku, a następnie przez dwie godziny, w odstępach około 30 min pobiera się kilka próbek krwi. By wykonać to badanie, również potrzebujemy skierowania lekarskiego.

Nietolerancja laktozy – jak ją wykryć? Test genetyczny

Jak już wspomnieliśmy, jeśli nietolerancja laktozy ma podłoże genetyczne i nie jest schorzeniem nabytym, odpowiada za nią zmiana genu LCT. By móc ją stwierdzić, należy wykonać odpowiednie badania genetyczne. Testy od niedawna dostępne są przez platformę internetową Zdrowegeny.pl.

Testy dostępne przez internet są najwygodniejszą formą badań. Wystarczy złożyć zamówienie przez internet, nanieść niewielką ilość śliny na próbkę i odesłać ją kurierem do laboratorium. Po 14-stu dniach wyniki dostępne są na stronie po zalogowaniu – mówi Tomasz Karmowski ze Zdrowegeny.pl.

Nietolerancja laktozy – jak ją wykryć? Który test wybrać?

Obecnie istnieje kilka rodzajów testów na nietolerancję laktozy. Charakteryzują się mniejszą bądź większą skutecznością. Bez wątpienia najwygodniejszym sposobem jest test genetyczny, który od niedawna można wykonać bez wychodzenia z domu. Jest on nieznacznie droższy od pozostałych, jednakże nie wymaga skierowania i wizyt w laboratorium.

W przypadku testów stacjonarnych, najpewniejszym jest badanie stężenia glukozy we krwi, które wymaga jednak kilkugodzinnej wizyty w laboratorium. Problemem może być też mała liczba ośrodków, które oferują wykonanie badania. Znalezienie placówki w bliskiej odległości to często nie lada wyzwanie. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (194 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...