„Niespodziewanie jasna noc”, czyli opowieść o współczesnych Romeo i Julii. Polecamy najnowszą powieść Renaty Frydrych

Co powiecie na podróż do teatru szekspirowskiego nad Tamizą oraz na nadwiślańską ławeczkę tuż przy warszawskiej Syrence? Będzie ona możliwa w czasie lektury najnowszej powieści Renaty Frydrych. „Niespodziewanie jasna noc” to niesamowita historia miłosna. Losy współczesnych Romea i Julii opowiedziane zostały w sposób zabawny, wciągający i niesamowicie oryginalny.

„Nie wszyscy wiedzieli, dlaczego Alice z Kubą są wkręceni w Szekspira” – brzmi jeden z fragmentów powieści Renaty Frydrych. Czytając „Niespodziewanie jasną noc” w końcu poznamy odpowiedź na to pytanie, przy okazji poznając Julię i Romea naszych czasów. Najnowsza książka autorki Załatw pogodę, ja zajmę się resztą jeszcze bardziej wciąga i zaskakuje, a przy okazji bawi. Dowiecie się co może się stać, gdy współcześni kochankowie zaczytają się w wielkim dziele Szekspira. Tłem do romantycznej opowieści stanie się Londyn oraz Warszawa. Gotowe na gorącą wydawniczą nowość? Dziś polecamy Niespodziewanie jasną noc, którą wydało Wydawnictwo Literackie.

kolaż własny redakcji, zdjęcie autorki – fot. Monika Szałek

„Niespodziewanie jasna noc”, czyli opowieść o współczesnych Romeo i Julii. Polecamy najnowszą powieść Renaty Frydrych

Książkowy Romeo to studiujący w Warszawie Kuba Sokołowski. Poza nauką prawa, czas upływa mu w towarzystwie jego dziewczyny – pięknej Weroniki oraz paczki szalonych przyjaciół. Nie wiedzą oni jednak, że Kuba tak naprawdę wolałby rzucić studia prawnicze i zostać aktorem, o czym w głębi duszy marzy. Jego pragnienia mają szansę stać się rzeczywistością, bo do stolicy przyjeżdża sławny reżyser, który ogłasza casting do Romea i Julii. Główny bohater decyduje się wziąć w nim udział i zawalczyć o rolę tytułowego Romea, tym samym walcząc o swoje marzenia.”„Rzucasz prawo?” „Ale jaja!” „A co na to twoi starzy?” „Bardzo dobrze, za dużo jest prawników na świecie, a sztuki nigdy dość” – oto reakcje znajomych Kuby na wieść o jego udziale w aktorskich zmaganiach.”Weronika milczała. Patrzyła na Kubę, jak mówił z błyskiem w oczach i nie mogła uwierzyć, że właśnie przekonał wszystkich, iż Romeo i Julia to nie jest historia o miłości. Pomyślała, że jej Kuba jest geniuszem, że ma dar przekonywania, a taki dar wart jest miliony. Nie pozwoli mu rezygnować z prawa” – pomyślała Weronika, dziewczyna głównego bohatera.

 

Romantyczna opowieść

Teraz czas przedstawić książkową Julię. I nie, nie będzie to wcale dziewczyna Kuby – Weronika. Alice Green, bo o niej mowa, to rysowniczka z Londynu. Gdy ją poznajemy właśnie na nowo układa sobie życie, po tym jak przeszła udany przeszczep nerki. Artystka dostaje się na warsztaty dla młodych twórców i stoi przed wyborem kierunku, gdzie wyjedzie. Praga, Berlin, a może Warszawa? Wybrała polską stolicę. A jak poznała Kubę? Na Skypie, pewnej nocy, która odmieniła ich życie. Wówczas zawarli układ. Nasz Romeo miał stać się tłumaczem i przewodnikiem Alice po Warszawie, a w zamian za to dziewczyna zgodziła się przeczytać wraz z nim szekspirowskie dzieło w oryginale.”— Ja niestety nie wiem zbyt dużo o miłości — bąknęła Alice, skubiąc rękaw bluzy. — Nie wiem, jak to jest. — Czuła, że czerwone wino wychodzi jej na policzki. — Pamiętam, że miałam dwanaście albo trzynaście lat, kiedy w moim życiu nagle zjawił się Romeo — Leonardo DiCaprio” – mówiła Alice po przyjeździe do Warszawy. Czy zmieniła zdanie?

 

Kilka słów o autorce

Renata Frydrych w notce Wydawnictwa Literackiego nazwana została „pisarskim multitalentem”. Nie ma się czemu dziwić. Pisze scenariusze filmowe i współpracuje z agencjami reklamowymi. Za Odwiedź mnie we śnie, otrzymała m.in. indywidualną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. A poza tym nadzoruje literacko i prowadzi seriale dla TVP, takie jak: Na dobre i na złe, Siostry, Tancerze, Galeria, oraz filmy animowane dla dzieci. Jej literackim debiutem była powieść Załatw pogodę, ja zajmę się resztą. Została gorąco przyjęta przez czytelników. Teraz autorka czeka na ich opinie dotyczące Niespodziewanie jasnej nocy.

fot. Monika Szałek

 

 

 

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agasam9  10 lutego 2019 10:34

  chętnie przeczytam 🙂

  Odpowiedz
 2. macierzanka  10 lutego 2019 16:23

  Ja też.

  Odpowiedz
 3. Wusia  10 lutego 2019 16:57

  Zaczyna się ciekawie….

  Odpowiedz
 4. Magdalena  15 lutego 2019 01:07

  Książek nigdy dość 😀

  Odpowiedz
 5. maminek  27 lutego 2019 09:40

  Ciekawie się zapowiada. Chętnie przeczytam .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany