Nieprzyjemny zapach ubrań – jak go usunąć?
Nieprzyjemny zapach ubrań może mieć wiele przyczyn. Często jest wywołany przez przedwczesne ściąganie wilgotnych jeszcze ubrań z suszarki, które prowadzi do rozwoju pleśni wewnątrz materiału. Pojawia się również w sytuacji, gdy oczekujące na wypranie ubrania są przechowywane w koszu razem z mokrymi ręcznikami lub ścierkami kuchennymi – przygniecione stosem rzeczy ręczniki nie mają szans na wyschnięcie, przez co rozwijają się na nich bakterie, a w konsekwencji zapach stęchlizny przechodzi także na ubrania. Podobnie zadziałać może niestety także wypranie delikatnej bluzki razem z przepoconymi skarpetkami.
7 Sposobów na usunięcie nieprzyjemnego zapachu ubrań
1. Włożenie ubrań do zamrażarki
Kiedy nasze dżinsy lub inne ubrania z mocnego materiału przechodzą zapachem stęchlizny lub papierosów, bardzo dobrym sposobem na jego zniwelowanie jest włożenie ubrania do foliowej torebki, a następnie wrzucenie go do zamrażarki najlepiej na całą noc. Pozwoli to odświeżyć rzeczy bez narażania ich na utratę koloru czy rozciągnięcie (które zdarzają się w trakcie prania).
2. Użycie octu
Gdy nastawiasz pranie kolorowych ubrań, do komory z proszkiem dodaj szklankę octu. Pomoże on zniwelować zapach jeszcze w trakcie cyklu prania. W przypadku prania białego, ocet zastąp wybielaczem.
3. Użycie olejku sosnowego z proszkiem do prania
Jak się okazuje, eteryczny olejek o zapachu sosny nadaje się nie tylko do inhalacji przeciwdziałającej przeziębieniu. Doskonale sprawdzi się również jako pogromca brzydkiego zapachu. Podobnie jak w przypadku octu, możesz dodać kilka jego kropli do komory z proszkiem.
4. Spryskanie wódką lub spirytusem
Jak wiadomo, wódka to trunek, który potrafi rozwiązać nieoczekiwanie wiele problemów. Jego potęga w walce z jednym z nich z pewnością Cię jednak zaskoczy. Otóż, okazuje się, że wódka (ewentualnie spirytus salicylowy) wlana do atomizera pozwala zniwelować przykry zapach ubrań (szczególnie ten wynikający z nadmiernej potliwości) bez konieczności prania ich. Wystarczy, że z odległości kilkunastu centymetrów spryskamy nią bluzkę czy koszulę. Po wyschnięciu, ubranie powinno już pachnieć neutralnie. Zanim jednak zabierzemy się za działanie, lepiej zrobić próbę na niewielkim, niewidocznym skrawku ubrania i sprawdzić, czy alkohol nie wpływa na nie odbarwiająco.
5. Wymieszanie sody z proszkiem do prania
Tanim i skutecznym sposobem na nieprzyjemny zapach ubrań jest także soda oczyszczona. Możesz dodać trzy-cztery łyżki sody bezpośrednio do komory z proszkiem przed nastawieniem prania albo włożyć ubrania do worka, nasypać do niego sody i potrzymać tak przez kilka godzin, a dopiero potem włożyć całość do pralki (nie usuwając sody). Soda pomoże Ci także usunąć zapach potu z obuwia (wystarczy wsypać po łyżce proszku do każdego z butów i pozostawić je na całą noc).
6. Sprawdzenie czystości pralki
Problem z zapachem stęchlizny może mieć swoje źródło w zanieczyszczonej pralce. W tej sytuacji zamiast usuwać objawy, zacznij od ich przyczyny. Sprawdź szufladkę, do której wsypuje się proszek – jeżeli widzisz w niej zaschnięte ślady po detergentach, wyczyść je, najlepiej przy użyciu starej szczoteczki do zębów i sodu lub np. kwasku cytrynowego. Raz w miesiącu powinnaś też oczyścić filtr pralki – jest on usytuowany w jego dolnej części i zbiera nitki z tkanin, kurz, włosy czy sierść. Jeśli zaś dostrzegasz grzyby powstałe na gumowych elementach pralki, koniecznie spryskaj go płynem przeciwko pleśni, a następnie usuń.
Przeczyta także: Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji rąk?