Nieprawidłowy wynik badania prenatalnego, co dalej?

Test PAPP-A to badanie prenatalne, za pomocą którego określa się ryzyko wystąpienia u dziecka wady. Nie jest to jednak test diagnostyczny. Oznacza to, że nieprawidłowy rezultat testu nie przesądza o zdrowiu malucha! Wyniki najlepiej skonsultować z lekarzem genetykiem, który zinterpretuje je i oceni, czy konieczne jest wykonanie kolejnych badań.

nieparwidłowy-wynik-badania-prenatalnego

Co oznacza nieprawidłowy wynik testu PAPP-A?

Wynik taki wskazuje na prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka zespołu wad wrodzonych. Chodzi tu przede wszystkim o ryzyko zaistnienia tzw. trisomii, czyli pojawienia się dodatkowych chromosomów. To właśnie one są odpowiedzialne za rozwój zespołu Downa czy mniej znanych zespołów Edwardsa lub Patau’a. Testy PAPP-A nie są jednak badaniami diagnostycznymi! Na ich wynik mogą wpływać takie czynniki jak wiek mamy czy przyjmowane przez nią leki, co może zwiększyć fałszywie dodatnie rezultaty. Pamiętajmy, że test ocenia tylko prawdopodobieństwo wystąpienia wady – które często zostaje wykluczone w kolejnych badaniach.

Testy NIPT – dokładniejsze badania prenatalne

Testy NIPT to tzw. nieinwazyjne badania prenatalne (ang. Non-Invasive Prenatal Testing). Są one o wiele czulsze niż badania tradycyjne, takie jak test PAPP-A. Pozwalają z dokładnością przekraczającą 99 procent wykluczyć najczęstsze wady rozwojowe dziecka. Nie wymagają też pobierania materiału do badania z otoczenia dziecka – do przeprowadzenia testu wystarczy próbka krwi mamy. Oczywiście testy NIPT (takie jak np. test NIFTY) nie zastępują badań diagnostycznych (w tym amniopunkcji). Ocena tego, które z tych badań okażą się bardziej przydatne dla danej kobiety, należy do lekarza i uzależniona jest m.in. od rodzaju wady, którą podejrzewa się u dziecka.

Nieprawidłowy wynik badania prenatalnego – skonsultuj go ze specjalistą!

Testy PAPP-A oceniają ryzyko wystąpienia u dziecka wad genetycznych – dlatego ich wynik najlepiej jest skonsultować z lekarzem genetykiem. Weźmie on pod uwagę rezultaty tych konkretnych badań, ale przeprowadzi też odpowiedni wywiad dotyczący zdrowia mamy i jej rodziny oraz przebiegu całej ciąży. Następnie oceni rzeczywiste ryzyko powstania wad. Być może wykonanie badań diagnostycznych wcale nie będzie konieczne, by zyskać pewność na temat zdrowia dziecka!

Autor: Kamila Rogowicz testDNA, www.testdna.pl

Zdjęcie: ©Wavebreakmedia/Depositphotos.com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (200 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. gusia.  18 marca 2016 06:14

  Bardzo dobrze, że są takie badania i wyjaśnione o co tu chodzi.Wskazaniem pewnie jest wiek kobiety,którego nie podano i oczywiście inne czynniki . Na końcu tytułu jest napis,- co dalej? W sumie odpowiedź, ,, iść do lekarza” i co dalej ? …

  Odpowiedz
 2. Żanett  18 marca 2016 07:53

  Takie badania są bardzo ważne. Jak napisano w artykule, złe wyniki niekoniecznie wskazują na wadę u dziecka, ale zawsze są bodźcem do sprawdzenia, czy na pewno wszystko jest w porządku.

  Odpowiedz
  • Aneta  6 czerwca 2016 15:37

   Dokładnie, zgadzam się.

   Odpowiedz
 3. martucha180  18 marca 2016 11:41

  Dobre wskazówki

  Odpowiedz
 4. bbo  18 marca 2016 12:33

  Grunt, to nie panikować.

  Odpowiedz
 5. Aneta  18 marca 2016 22:40

  Chyba było swego czasu trochę zamieszania wokół tych badań, że mogą być szkodliwe dla dziecka, że ingerencja w płód, itd., czy pomyliło mi się z jakimiś innymi?

  Odpowiedz
 6. Jaworka  20 marca 2016 20:29

  Dobrze że są takie badania ale nie wiem czy bym chciała je robić czasami zdać się na los co nam przyniesie niż w razie czego zadręczać się przez 9 miesięcy, bo jeśli okaże się że coś jest nie tak to co co dalej mam zrobić lekarz za mnie nie podejmie decyzji

  Odpowiedz
 7. Patriszia  20 marca 2016 21:02

  Bardzo ciekawy artykuł, dobrze że można tu takie poczytać. Według mnie dobrze, że istnieją takie badania jeśli ktoś ma potrzebę sprawdzenia jak dziecko się rozwija.

  Odpowiedz
 8. lilkawodna  27 marca 2016 19:03

  Bardzo ważny artykuł. Zgadzam się z dziewczynami ze dobrze że sa takie badania . Można sie przygotować na najgorsze czyli chorobe dziecka ale z drugiej strony tez mozna sie zadreczac cala ciążę. Trudny temat

  Odpowiedz
 9. Anett13  12 kwietnia 2016 21:09

  Kobiety po 35 roku życia mogą test PAPP-A zrobić bezpłatnie. Szkoda, ze inny test, który daje dość precyzyjne wyniki i zapewnia spokój przyszłej matce – test NIFTY jest u nas taki drogi (kosztuje około 2300) :-(.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany