Nieodkryta Częstochowa, czyli poznaj inną stronę miasta!
Częstochowa kojarzy się głównie z coroczną pielgrzymką, z Inwokacją w „Panu Tadeuszu” oraz zapierającą dech w piersiach obroną klasztoru przedstawioną na kartach „Potopu” Henryka Sienkiewicza. To magiczne miasto ma jednak do zaoferowania znacznie więcej.
Według historyków Częstochowę założono pod koniec XI wieku. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od jednego z rycerzy z czasów Bolesława Krzywoustego – Częstocha. Od tamtego czasu miasto wiele przeszło, ale wszystkie wydarzenia ukształtowały jego charakter. Choć znakiem rozpoznawczym Częstochowy jest niezmiennie klasztor na Jasnej Górze, do którego co roku zmierzają tysiące pielgrzymów, to warto zatrzymać się w tej miejscowości na dłużej i zobaczyć inne atrakcje.
Miejsce na nocleg – bądź w centrum wydarzeń!
Jako punkt startowy wybierz centrum miasta i podczas zwiedzania poznaj najciekawsze tajemnice Częstochowy. W samym sercu mieści się np. hotel Mercure. Co więcej – jest on tak zlokalizowany, że przecina drogi do niemal wszystkich miejsc wartych obejrzenia. Blisko i wygodnie. Czego chcieć więcej?
– Do dyspozycji naszych klientów pozostają 120 klimatyzowane pokoje oraz najlepsza w mieście restauracja kierowana przez Andrzeja Szuszkiewicza. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dodatkowa zaleta to sama lokalizacja. Hotel mieści się bezpośrednio w centrum miasta i dzięki temu jest doskonałym punktem komunikacyjnym. Niezależnie od planów dojazd w dowolne miejsce nie stanowi najmniejszego problemu – mówi jeden z pracowników firmy AccorHotels.
Jasna Góra, czyli najważniejsze w Polsce miejsce kultu maryjnego
Klasztor zakonu paulinów w Częstochowie zna, choćby ze słyszenia, każdy Polak. To tam znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz wiele innych dzieł sztuki sakralnej. Nazwa „Jasna Góra” stanowi nawiązanie do macierzystego klasztoru św. Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie. Legenda głosi, że autorem obrazu, zwanego inaczej Czarną Madonną, był św. Łukasz Ewangelista, a dzieło powstało na desce ze stołu świętej rodziny.
Obraz to najbardziej znana ikona chrześcijańska w Polsce, a legendom i historiom z nią związanym nie ma końca. Często mówi się o wręcz fizycznym przywiązaniu obrazu do klasztoru (dlatego nie sposób wywieźć dzieła) lub o ochronie, którą Matka Boża roztacza nie tylko nad samą Jasną Górą, lecz także nad całą Częstochową.
Scena oblężenia klasztoru opisana w „Potopie” czy też pokazana w filmie oraz Daniel Olbrychski (odtwórca roli Kmicica) wysadzający szwedzką kolubrynę i palony żywcem – to kultowe kadry polskiego kina.
Aleja Najświętszej Maryi Panny i jedyne w swoim rodzaju ławeczki
Wzdłuż głównej i reprezentacyjnej ulicy w Częstochowie stoją ławeczki, które śmiało można nazwać niezwykłymi. Siadały na nich osoby związane z miastem, chociażby Halina Poświatowska, Marek Perepeczko oraz Władysław Biegański. To sposób na upamiętnienie ich historii oraz działalności. Wszystkie ławki cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, którzy chętnie uwieczniają je na fotografiach.
Nie mniej ciekawe są także fontanny umieszczone w tej części miasta: fontanna Amonit oraz Dziewczynka z zapałkami. Ta ostatnia wyszła spod ręki Ewy Maliszewskiej, autorki figurek z nagrodzonej Oskarem animacji Piotruś i wilk.
„Naj” w Częstochowie, czyli coś, o czym nie wiesz
Częstochowa to miasto z najdłuższym peronem w Polsce. Częstochowski dworzec kolejowy jest także jednym z najnowocześniejszych w kraju. Peron mierzy 565 metrów i dłuższego w Polsce – przynajmniej na ten moment – nie znajdziesz!
Miasto może się także pochwalić najwęższą kamienicą w kraju, ulokowaną przy alei Najświętszej Maryi Panny. Znajdziesz tam jedynie drink bar, którego witryna oraz drzwi wejściowe zajmują niemal całą szerokość kamieniczki. To dopiero klimatyczne miejsce!
Niesamowity park miniatur sakralnych
Bazylika Niepokalanego Poczęcia w Lourdes, Katedra św. Jakuba Większego w Santiago de Compostella, Ostra Brama w Wilnie, Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie – nie musisz okrążać globu, by zobaczyć te wyjątkowe miejsca. Wystarczy udać się do Parku Miniatur Sakralnych, gdzie znajdziesz 17 małych wersji obiektów sakralnych istotnych dla kultury chrześcijańskiej. Podczas 1,5-kilometrowego spaceru zachwyci Cię kunszt ich wykonania oraz piękno okolicy.
Częstochowa – po prostu musisz tam być!