Nieoczywiste skutki otyłości

Często dokucza ci zgaga? Od pewnego czasu gorzej widzisz? Mocno się pocisz i nie ma to nic wspólnego z upałami? A może bliscy narzekają, że chrapiesz? Wszystkie te nieprzyjemne dolegliwości mogą mieć jeden wspólny mianownik – nadmiar kilogramów. Razem z lekarzem sprawdziliśmy, jakie mniej oczywiste problemy ze zdrowiem może powodować otyłość.

Skuteczne odchudzanie na wiosnę

Najczęściej otyłość kojarzymy z takimi kłopotami ze zdrowiem jak cukrzyca, nadciśnienie, zwiększone ryzyko zawału czy schorzeniami kręgosłupa bądź stawów. Nie każdy z nas ma natomiast świadomość tego, że to właśnie te kilkanaście czy kilkadziesiąt nadprogramowych kilogramów może być odpowiedzialne również za inne dolegliwości. Jakie?

Nieoczywiste skutki otyłości – Chrapanie

Szacuje się, że wśród 30-latków chrapie 20% mężczyzn i 5% kobiet. W grupie wiekowej powyżej 60. roku życia statystyki te są jeszcze wyższe i wynoszą odpowiednio 60% i 40%. Przyczyn tej dolegliwości może być co najmniej kilka – to między innymi obniżone napięcie mięśni języka i gardła, przerost migdałków czy zaburzenia drożności nosa, ale też właśnie otyłość. Dlaczego? – U osób otyłych tkanka tłuszczowa gromadzi się między innymi w okolicy szyi, a to powoduje zmniejszenie drożności górnych dróg oddechowych i sprawia, że powietrze musi przedostawać się przez nie z dużo większym ciśnieniem – tłumaczy dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych ze Szpitala Medicover. Chrapanie to nie tylko uciążliwe dźwięki, ale też niebezpieczeństwo dla zdrowia, bo często wiąże się z nim bezdech senny. To właśnie z jego powodu rano budzimy się zmęczeni, a w ciągu dnia boli nas głowa i mamy problemy z koncentracją.

jak leczyć żylaki 2

Nieoczywiste skutki otyłości – Żylaki

Za żylaki najczęściej obwiniamy genetyczne predyspozycje czy stojący bądź siedzący tryb życia, tymczasem jednym z głównych powodów ich powstawanie jest zbyt wysoka masa ciała. – U osoby otyłej łydki i stopy są bardziej obciążone, bo muszą dźwigać zbędne kilogramy. Do tego otyłość wiąże się zwykle z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, co utrudnia krążenie, bo powoduje, że krew musi przepływać przez naczynia krwionośne z większym ciśnieniem. Żyły nie zawsze sobie z tym radzą, w efekcie czego krew może zacząć zalegać w kończynach dolnych, co z czasem skutkuje powstawaniem żylaków – mówi dr Wachowska-Kelly.

Nieoczywiste skutki otyłości – Zgaga i refluks

Podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej spowodowane nadmiarem tkanki tłuszczowej sprzyja też cofaniu się pokarmu do żołądka albo przełyku – mówimy wtedy odpowiednio o refluksie żołądkowym albo przełykowym. W tym drugim przypadku treść pokarmowa powoduje dodatkowo podrażnienie śluzówki, która nie jest odporna na działanie składników soku żołądkowego. To dlatego w efekcie odczuwamy nieprzyjemne pieczenie, czyli zgagę.

Rozwiązanie-dla-osób-z-dużą-wadą-wzroku

Nieoczywiste skutki otyłości – Problemy ze wzrokiem

Według badań przeprowadzonych przez brytyjski Royal National Instytute of the Blind ludzie otyli są nawet dwukrotnie bardziej narażeni na utratę wzroku. Znaczny nadmiar kilogramów przyczynia się bowiem do rozwoju chorób siatkówki oka. Wniosek ten potwierdzili badacze z Brigham and Women’s Hospital oraz z Harvard Medical School w Bostonie, którzy wykazali, że w przypadku starszych osób z genetycznymi predyspozycjami czynniki środowiskowe (w tym właśnie zbyt wysoka masa ciała) zwiększają ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej kilku-, a nawet kilkunastokrotnie (w przypadku osób, które nie tylko za dużo ważą, ale do tego jeszcze palą papierosy) –Otyłość zwiększa też ryzyko zachorowania na cukrzycę, z którą z kolei często wiąże się zaburzająca ostrość widzenia retinopatia cukrzycowa – dodaje specjalista leczenia chorób wewnętrznych ze Szpitala Medicover dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly.

Nieoczywiste skutki otyłości – Nadpotliwość

 W otyłości lub znacznej nadwadze swoje przyczyny może mieć także nadmierne pocenie się. Przekraczająca normę masa ciała sprawia bowiem, że każdy ruch wymaga większego wysiłku. Żeby w konsekwencji tego się nie „przegrzać” i utrzymać temperaturę ciała na stałym poziomie, organizm zaczyna intensywniej wydzielać pot. – Nadpotliwość nie tylko uprzykrza codzienne życie, ale może być też objawem poważnych chorób – otyłość to tylko jedna z nich. Nadmierne pocenie się towarzyszy także zaburzeniom hormonalnym, cukrzycy, a nawet nowotworom. To sygnał alarmowy, którego nie wolno bagatelizować – podkreśla dr Wachowska-Kelly.

Problem z nadwaga

W przypadku, gdy nasza waga przekracza normę dość znacznie – o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilogramów, odchudzanie się na własną rękę nie tylko nie jest łatwe, ale w dodatku często kończy się efektem jo-jo. W takiej sytuacji warto więc wybrać się po pomoc do lekarza. – Współczesna medycyna ma do dyspozycji wiele metod takich jak na przykład balon żołądkowy, opaska żołądkowa czy by-pass. Właściwie dobrana droga leczenia powala skutecznie i bezpiecznie pozbyć się otyłości, a także – co równie ważne – wypracować nowe, zdrowsze nawyki żywieniowe – podsumowuje dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly ze Szpitala Medicover.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (131 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agata20  19 maja 2016 09:30

  Negatywnych skutków otyłości jest baardzo dużo, łącznie z problemami z zajściem w ciąże, u mężczyzn problemy z jakością nasienia.

  Odpowiedz
 2. kasia87g  19 maja 2016 11:13

  otyłość to niestety choroba cywilizacyjna XXI wieku, tylko wczesna edukacja na temat żywności i zdrowego odżywiania się może pomóc w walce z tym zjawiskiem

  Odpowiedz
 3. Aneta  19 maja 2016 12:59

  Bardzo ciekawy artykuł. Jak widać, otyłość może nieść ze sobą wiele konsekwencji. Nie pomyślałabym w sumie, że np. chrapanie to również jej zasługa.

  Odpowiedz
 4. IwonaLFC  19 maja 2016 15:03

  Niestety skutków otyłości jest bardzo wiele. Jedne wydają się mniej błahe, inne niesamowicie poważne. Niestety, pomimo całej edukacji, ludzie często wypierają od siebie te wszelkie nieprawidłowości i mają nadzieję, że konsekwencje ich złego stylu odżywiania się ich nie dopadną.

  Odpowiedz
 5. sylwiawes  19 maja 2016 17:56

  Interesujący artykuł 🙂 Wiele się dowiedziałam na temat otyłości .

  Odpowiedz
 6. http://kcalmar.com/  24 maja 2016 10:24

  Niestety jest to dzisiaj duży problem wielu ludzi, problemy z sercem, chrapanie, zmęczenie to tylko kilka rzeczy, z tym trzeba walczyć, żyć aktywnie i dbać o zdrowie własne 😉 Pozdrawiam !

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany