Niekonwencjonalne zwierzęta domowe

Twoje dziecko od zawsze chciało mieć zwierzaka. Kiedy było więc małe przechodziliście etapy króliczków, chomików, kota, psa i całej reszty zwierzyńca, która do tej pory pląta się czasem pod nogami i wita wesołym merdaniem ogona. Teraz jednak jest już nastolatkiem i marzy mu się coś bardziej ekstremalnego. Na wzmiankę o wężu, jaszczurce czy innym gadzie aż masz dreszcze, ale czy na pewno to właściwa reakcja? Może warto spojrzeć na ten „problem” z innej strony i zobaczyć jego plusy? Kilka słów o terrarystyce w domu w najnowszym wpisie!

 

Co to jest terrarystyka i czy każdy może ją uprawiać?

Jak podaje definicja, terrarystyka to dziedzina wiedzy zajmująca się planowaniem, budowaniem, urządzaniem i prowadzeniem terrarium oraz hodowlą trzymanych w nim zwierząt i roślin. Terrarium zaś to miejsce, w którym hoduje się płazy, gady i bezkręgowce dostosowane możliwie jak najbardziej do ich potrzeb i imitujące środowisko naturalne danych zwierząt. Może być zarówno osobnym pomieszczeniem, jak również oszklonym lub innym pojemnikiem, który będzie wyposażony we wszystko to, co występuje w strefie zamieszkiwania zwierzątka, które chcesz trzymać w domu. Chodzi o stworzenie możliwie najnaturalniejszych warunków i dbanie o to, by stan ten (odpowiedniej temperatury, nawilżenia, itp.) się utrzymywał. Czy zatem jest to „zabawa” dla wszystkich? Nie! Tylko prawdziwi hobbyści, którzy poświęca się swojej pasji w pełni powinni zajmować się tego rodzaju hodowlą. Nic więc dziwnego, że decydują się na nią głównie młodzi i dorośli mężczyźni, choć i kobiety nie pozostają na nie obojętne.

Zwierzęta do terrarium

Skoro decyzja została już podjęta, należy zadecydować się na jakiegoś konkretnego pupila. Decyzja ta nie będzie jednak aż taka prosta, ponieważ liczba rodzajów i gatunków zwierząt, które mogą zamieszkiwać w takich warunkach jest dość duża i różnorodna – wszystko zależy od Twoich preferencji i od tego ile przestrzeni możesz im zapewnić. Możesz wybierać wśród węży, jaszczurek, pająków, aż po patyczaki, świerszcze czy modliszki. Każde z tych mniejszych lub większych stworzeń potrzebuje jednak zupełnie innych warunków do życia, dlatego ważne jest, byś przed zakupem czy adopcją któregokolwiek z nich zdobył wszelką potrzebną wiedzę do przygotowania mu odpowiedniego lokum.

Podstawowe wyposażenie terrarium

Decyzja, co do wyboru zwierzaka już podjęta, czas na zakupy! Co powinno iść na pierwszy ogień? Przede wszystkim prosta kalkulacja potrzeb gatunku, który będziesz hodował w swoim terrarium. Zanim więc wydasz krocie na sprzęt np. whttps://www.naszezoo.pl/pl/c/Terrarystyka/161, zastanów się, co potrzebujesz, by zapewnić właściwą ilość światła, wilgotność, utrzymać temperaturę, dostarczyć wodę do picia i kąpieli, a także rośliny lub ich elementy (np. gałęzie). Pomoc doświadczonego hodowcy lub eksperta w sklepie zoologicznym na pewno się przyda – nie mój się pytać i prosić o radę. Dzięki takim wskazówkom na pewno dokonasz właściwego wyboru.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (234 głosów, średnia: 4,29 z 5)
loading... zapisuję głos...