Niedoskonałości cery – jak je odróżnić?

Cera trądzikowa to utrapienie dla wielu osób i to niestety bez względu na wiek i płeć. Występują różne rodzaje trądziku i trzeba umieć je odróżnić, by dobrać właściwy sposób pielęgnacji, a w zaawansowanych postaciach trzeba podjąć odpowiednie leczenie. Naucz się odróżniać niedoskonałości skóry.

Niedoskonałości cery – jak je odróżnić

 

Trądzik formuje się najczęściej na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych lub zakażenia mieszków włosowych. W efekcie dochodzi do nadmiernego wydzielania sebum, które zamyka pory skóry, co jest bezpośrednią przyczyną zakażeń bakteryjnych. W zależności od rodzaju trądziku na skórze pojawiają się różne niedoskonałości, które mogą występować z różną intensywnością. Zmiany trądzikowe pojawiają się czasami nie tylko na twarzy. Mogą pojawiać się także na dekolcie i plecach.

Rodzaje trądziku

W zależności od rodzaju trądziku na skórze występują różne rodzaje niedoskonałości. Jeśli cera trądzikowa objawia się czarnymi zaskórnikami, które nazywane są też wągrami lub zaskórnikami białymi, ale zamkniętymi, to mamy do czynienia z trądzikiem niezapalnym. Czarne zaskórniki powstają na skutek przedostawania się łoju na powierzchnię skóry, gdzie dochodzi do kontaktu z powietrzem i wówczas łój przybiera ciemnoszarą lub czarną barwę. Na powierzchni skóry pojawiają się dziesiątki lub setki czarnych kropek. Jeśli jednak sebum nie jest w stanie wydostać się na powierzchnię i pozostaje w głębszych warstwach, to na skórze widoczne są białe zaskórniki.

Trądzik może przybrać formę zapalną. Jeśli zaskórnik przerwie ściankę mieszka włosowego, dojdzie do uformowania się podskórnych grudek, których średnica raczej nie przekracza jednego centymetra. Trądzik zapalny może przybrać właśnie taką formę grudkową, a ta sprawia duży dyskomfort, bo skóra swędzi, jest podrażniona i zaczerwieniona. Niestety drapanie tylko nasila te dolegliwości. Inną formą trądziku zapalnego jest postać guzkowa i rozpoznaje się ją po podskórnych, twardych i zwykle bardzo bolesnych guzkach. Największe jednak problemy powoduje zapalny trądzik torbielowaty. W tej postaci formują się tak zwane cysty, które wypełnione są ropą, a czasem nawet z odrobiną krwi. Taki trądzik formuje się na skutek zmian hormonalnych i bardzo często pozostawia po sobie trwałe, brzydkie ślady na skórze w formie plam, przebarwień i blizn.

Cera trądzikowa – jak ją pielęgnować i leczyć?

Sposób pielęgnacji cery trzeba dobrać do rodzaju trądziku, bo inaczej należy postępować z jego zapalną postacią, a inaczej z tą łagodniejszą, niezapalną. Trądzik o charakterze zapalnym należy skonsultować z lekarzem dermatologiem. Ta postać czasami wymaga włączenia środków farmakologicznych. Lekarz doradzi także, jakich kosmetyków można używać, tak by nie pogorszyć stanu, a wspomagać leczenie.

Cera trądzikowa o charakterze niezapalnym wymaga przede wszystkim dobrego oczyszczania i – co pewnie niektórych zadziwi – rozsądnego nawilżania. Do oczyszczania skóry nie wolno używać środków zawierających alkohol, bo te przyczynią się do wysuszenia skóry, czego skutkiem będzie bardziej intensywna praca gruczołów łojowych i nasilenie się zmian trądzikowych. Skórę warto oczyszczać dobrymi płynami micelarnymi lub żelami oczyszczającymi specjalnie dedykowanymi cerze trądzikowej. Raz w tygodniu warto zastosować peeling, który skutecznie usunie martwy naskórek i udrożni zwykle zablokowane pory skóry. Dokładnie oczyszczona skóra jest gotowa, by przyjąć preparaty nawilżające, które poprawią zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci. Dobrze nawilżona skóra będzie jasnym sygnałem dla gruczołów łojowych do ograniczenia nadmiernej produkcji sebum.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (80 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...