Niedoczynność tarczycy – na co musisz uważać

Niedoczynność tarczycy objawia się najczęściej osłabieniem, zwiększeniem masy ciała czy zaparciami. Przy tym schorzeniu, szczególnie spowodowanemu chorobą Hashimoto, często pojawia się także celiakia, dlatego warto wykonać szybki test DNA w kierunku tej choroby. Nieleczona celiakia uniemożliwia wyleczenie również niedoczynności.

Zdjęcie ©123rf.com/Iurii Sokolov

Zdjęcie ©123rf.com/Iurii Sokolov

Niedoczynność tarczycy – na czym polega i dlaczego się pojawia?

Niedoczynność tarczycy polega na wydzielaniu przez tarczycę niedostatecznej ilości hormonów, co w konsekwencji spowalnia procesy metaboliczne. Stan ten najczęściej spowodowany jest zapaleniami tarczycy (głównie chorobą Hashimoto) lub całkowitym brakiem tego narządu. Może być również wrodzony, a także związany ze zbyt dużą ilością jodu bądź jego niedoborem, podawaniem niektórych leków, kłopotami z podwzgórzem lub niedoborem hormonu TSH.

Niedoczynność pojawia się u ok. 1-6% osób, a częstość występowania rośnie wraz z wiekiem. Co więcej, schorzenie to dotyka aż 5 razy częściej kobiety niż mężczyzn.

Niedoczynność tarczycy – objawy to m.in. zmęczenie i sucha skóra

Niedoczynność tarczycy objawia się najczęściej ciągłym zmęczeniem, sennością i brakiem energii, a także zaburzeniami pamięci i koncentracji. Co więcej, osoby chore przybierają na wadze – nawet mimo odżywiania się jak zwykle czy redukcji kaloryczności posiłków. Pojawiają się również: uczucie marznięcia (mimo obiektywnie wysokiej temperatury), zaparcia spowodowane kłopotami z perystaltyką jelit, pogrubienie głosu oraz nieregularne miesiączki.

Osoby z niedoczynnością skarżą się również na suchą i bladą skórę, łamliwe włosy i paznokcie, a także obrzęki – zwłaszcza twarzy czy powiek.U każdego nasilenie objawów może być trochę inne, nie wszystkie objawy pojawiają się również jednocześnie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (86 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. kamila  1 grudnia 2016 14:29

  Moje wyniki są w normie, mimo że mam objawy niedoczynności, niektóre takie jak zaparcia udało się wyeliminować dicopegiem. To jednak pozostałe dolegliwości się nadal utrzymują, nie wiem co może być przyczyną

  Odpowiedz
 2. martucha180  1 grudnia 2016 17:34

  Mam. Od niespełna roku znów mi tarczyca szaleje. Najgorzej teraz mam z suchą skórą szczególnie dłoni i wypadaniem włosów. A i ostatni miesiąc jestem niewyspana i przemęczona, ale to raczej z natłoku pracy.

  Odpowiedz
  • Aneta  2 grudnia 2016 16:32

   Również wypadanie włosów to moja zmora…

   Odpowiedz
 3. mama_kazala  1 grudnia 2016 21:42

  dieta bardzo istotna jest przy hashimoto, warto popróbować, bo każdy reaguje inaczej

  Odpowiedz
 4. gosia141088  2 grudnia 2016 11:50

  To okropne że człowiek jest uzależniony od „choroby” która wpływa na samopoczucie, wygląd i relacje z innymi. Mam koleżankę która posiada dwa w jednym i często jest smutna, zamyślona, często denerwuje się bez wyraźnego powodu.

  Odpowiedz
 5. Aneta  2 grudnia 2016 16:34

  Również mam zarówno niedoczynność tarczycy, jak i Hashimoto. Nie odczuwam dolegliwości związanych z przyswajaniem glutenu, ale może warto zrobić taki test? Nie jest to chyba jednak tania sprawa…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.