Niedobory i nadmiar potasu – jakie mają konsekwencje dla zdrowia?

Potas (K) należy do grupy pierwiastków chemicznych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Ze względu na rolę, jaką pełni on w wielu procesach biochemicznych, należy dbać o jego odpowiedni poziom w organizmie. Niestety dla zdrowia szkodliwy jest nie tylko niedobór potasu, ale również jego nadmiar.

Niedobory i nadmiar potasu

Jaką funkcję w organizmie pełni potas?

Jony potasu jako jedne z najważniejszych elektrolitów odpowiadają za przenoszenie impulsów nerwowych, a więc także za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego. Jednocześnie potas będący antagonistą sodu reguluje gospodarkę wodną organizmu, nie dopuszczając do jego przewodnienia, a także stabilizuje ciśnienie krwi. Bardzo ważną funkcją potasu jest również jego wpływ na prawidłowe skurcze mięśni, w tym tego najważniejszego – mięśnia sercowego. Dodatkowo potas inicjuje produkcję aminokwasów w komórkach, a dokładnie enzymów biorących udział w syntezie białek.

Prawidłowe stężenie potasu we krwi

Poziom potasu we krwi można zmierzyć podczas prostego badania w laboratorium analitycznym, które bada także poziom innych elektrolitów w organizmie (sodu, wapnia i magnezu). Za prawidłowy wynik badania uznaje się stężenie potasu we krwi na poziomie 3,5–5,1 mmol/l. Zbyt niskie stężenie potasu we krwi to hipokaliemia, a zbyt wysokie – hiperkaliemia. Warto zwrócić uwagę, że często niedoborowi potasu towarzyszy niedobór pozostałych elektrolitów, szczególnie magnezu.

Niedobory potasu – przyczyny, objawy i skutki

W zasadzie prawidłowa, czyli zbilansowana dieta powinna zapewnić odpowiednie stężenie potasu we krwi. Niestety nawet zdrowo się odżywiając, można cierpieć na niedobory potasu, czego przyczyną mogą być:
• Stosowanie leków moczopędnych (np. przy niektórych chorobach sercowo- naczyniowych)
• Silne lub przewlekłe wymioty i biegunki (np. podczas zatrucia pokarmowego lub przy bulimii)
• Nadużywanie środków przeczyszczających (np. podczas odchudzania)
• Choroby nerek
• Intensywny wysiłek fizyczny połączony z silnymi potami
• Niedoczynność nadnerczy
• Choroba Cushinga
Zbyt niski poziom potasu w organizmie zwykle objawia się bolesnymi kurczami mięśni nóg, drganiem powieki, obrzękami kończyn dolnych, ogólnym osłabieniem i zaburzeniami koncentracji, zaparciami, zaburzeniami rytmu serca, wzrostem ciśnienia krwi. Najgroźniejszymi konsekwencjami braku odpowiedniej ilości potasu w organizmie są zaburzenia neurologiczne, zatrzymanie moczu oraz zatrzymanie akcji serca.

Nadmiar potasu w organizmie

Hiperkaliemia występuje bardzo rzadko i nigdy nie wynika z nadmiaru spożywania produktów zawierających potas. Najbardziej na nią narażone są osoby z chorobami nerek, a także osoby przyjmujące suplementy z potasem w nadmiarze lub wraz z takimi lekami jak: inhibitory konwertazy angiotensyny (leki na nadciśnienie), czy też leki moczopędne oszczędzające potas. Zbyt wysoki potas objawia się zwykle mrowieniem i drętwieniem mięśni, spowolnieniem pracy serca oraz osłabieniem.
Aby dbać o prawidłowy poziom potasu we krwi, należy swoją codzienną dietę wzbogacać o warzywa i owoce, a szczególnie ziemniaki, pomidory, banany, suszone owoce, kiwi i awokado. Po suplementy diety z potasem osoby zdrowe powinny sięgać jedynie w przypadkach diety ubogiej w potas lub w okresach wytężonego wysiłku fizycznego, jednak najbezpieczniej jest, gdy wcześniej skonsultują się z lekarzem.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep www.herbavit.com.pl specjalizujący się w medycynie naturalnej.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (126 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. stokrotkapolna  24 października 2016 04:37

  Przy mojej chorobie serca, i stosowaniu leków moczopędnych, muszę dostarczać mojemu organizmowi dużo potasu. Dlatego w mojej diecie jest dużo pomidorów, i przetworów z tego warzywa. Dodatkowo do potraw używam suszonych pomidorów.

  Odpowiedz
 2. stokrotkapolna  24 października 2016 04:40

  Jeżeli przez kilka dnia moja dieta jest z jakiegoś tam powodu uboga w ten pierwiastek, to pojawiają się nocne bolesne skurcze i obrzęki wokół kostki. jest to dla mnie sygnał, że właśnie , nie wypiłam soku pomidorowego, zapomniałam dodać do potraw suszonych pomidorów. I I bolesne epizody mi o tym przypominają.

  Odpowiedz
 3. kasia87g  24 października 2016 17:55

  u mnie raczej ok z jego poziomem

  Odpowiedz
 4. Aneta  25 października 2016 14:04

  Warto wiedzieć 🙂

  Odpowiedz
 5. Malwinka  10 stycznia 2017 12:29

  Stokrotko zazdroszczę Ci tych pomidorów. Mi nie wolno ich jeść a czasem mam chęci. Od paru lat mam problemy z IBS i zanim coś zjem zastanowię się dwa razy. Też miałam te skurczę. Mama mówiła, że to brak magnezu. Brałam magnez i nic nie pomagało. Uspokoiło się dopiero jak przerzuciłam się na potas. Używam teraz organicznego potasu z firmy holistic. Kupiłam go w sklepie internetowym medycyny naturalnej. Latem jak zaczęłam brać potas przestały mi się wżynać paski od sandałków w kostki. Nawet nie zauważyłam że miałam coś nie tak z nogami.

  Odpowiedz
 6. AnnStyl  30 stycznia 2017 23:17

  No niestety z potasem tak jest. Jak za mało to źle ale jak zbyt dużo go w organizmie to też można sobie napytać biedy. Rzeczywiście można bardzo łatwo go przedawkować bo pacjenci często przyjmują lek ale nie zawsze kontrolują jego poziom w organizmie. Nie zdają sobie sprawy jakie konsekwencje dla ich organizmu może mieć przedawkowanie jego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany