Niedobór magnezu u kobiet

Zewsząd atakują nas reklamy pokazujące skutki niedoboru magnezu. Wydaje nam się, że to jedynie chwyt marketingowy natomiast na niedobór tego pierwiastka cierpi większość z nas, a skutki widzimy na co dzień, jednak nie zdajemy sobie sprawy z ich przyczyny.

Po co nam magnez?

To bardzo ważny pierwiastek biorący udział w wielu procesach naszego organizmu. Przede wszystkim jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, w tym oczywiście mózgu. Bierze udział w metabolizmie białek, cukrów i tłuszczy. Zmniejsza reaktywność komórek nerwowych a tym samym trzyma nasze nerwy w ryzach. Kiedy magnezu nam brakuje stajemy się rozdrażnieni, nerwowi, mniej odporni na stres. Około 50 do 60% tego pierwiastka skumulowane jest w naszych kościach, następne 40-45% w tkankach miękkich a tylko 1% w płynach komórkowych. W hierarchii ważności w ciele jest drugi zaraz po potasie. Bierze udział w około 300 rożnych reakcjach.

Również mięsień sercowy się bez niego nie obejdzie. W krajach gdzie występuje twarda woda, a więc bogata nie tylko w wapń ale też i magnez ryzyko zachorowania na choroby serca jest znacznie niższe niż tam gdzie woda jest miękka. Magnez jest profilaktycznie podawany osobom po zawałach serca, ponieważ wspomaga regenerację tegoż organu. Zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia. Mała ilość tego pierwiastka w organizmie powoduje, że ściany naczyń obkurczają się przez co wzrasta ciśnienie krwi, a wraz z nim następuje znaczne obciążenie mięśnia sercowego co jest groźne dla życia, szczególnie w podeszłym wieku.

Magnez jest niezbędny w budowie kości i mocnych zębów, wraz z witaminą D. Może zapobiegać osteoporozie podany w odpowiednim czasie i w konkretnej dawce. Zalecany jest dla osób z cierpiących na choroby płuc i oskrzeli, w tym dla astmatyków ze względu na właściwości rozkurczające drogi oddechowe. Jeśli cierpisz na stany napięcia przedmiesiączkowe magnez załagodzi objawy i przyniesie ulgę.

Niedobór magnezu jest groźny

Jeśli doświadczasz poniższych objawów to prawdopodobnie cierpisz z powodu niedoboru magnezu:

  • Chroniczne zmęczenie
  • Nerwowość
  • Drganie powiek i skurcze mięśni
  • Kołatanie serca
  • Bezsenność

Wszyscy jesteśmy narażeni na stany niedoboru tego pierwiastka. Szczególnie jeśli wykonujemy intensywna pracę fizyczną lub umysłową lub żyjemy w ciągłym stresie. Również uczniowie i studenci wymagają dodatkowych dawek magnezu dla utrzymania sprawności umysłowej. Spożycie kawy i mocnej herbaty wypłukuje niezbędny nam magnez dlatego u osób, które lubią te napoje i piją ich dużo odczucie stresu i zmęczenia może być jeszcze wyraźniejsze. Kobiety w trakcie klimakterium, intensywnie miesiączkujące oraz te będące aktualnie w ciąży powinny przyjmować dodatkowe dawki magnezu. Po menopauzie wzrasta ryzyko pojawienia się osteoporozy, a dieta wzbogacona o magnez wraz z witaminą D może spowolnić lub zatrzymać ten proces. Dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego u płodu również magnez jest niezbędny.

Magnez w diecie

Jeśli żyjesz w regionie gdzie występuje twarda woda tym lepiej dla ciebie, ponieważ uzupełnianie tego pierwiastka następuje naturalnie. Warto jednak zawsze wzbogacić swoją dietę o składniki bogate w magnez jak:

  • Kasze gryczana (218 mg/100g)
  • Migdały (269 mg/100g)
  • Kakao (420 mg/100g)
  • Gorzka czekolada (165 mg/100g)
  • Banan (33 mg/100g)
  • Płatki owsiane (129 mg/100g)
  • Pełnoziarniste pieczywo (64 mg/100g)
  • Fasola (169 mg/100g)
  • Łosoś (29 mg/100g)

Magnezu jest dużo w pełnoziarnistych produktach zbożowych, zadbaj więc by były obecne w wielu posiłkach. Ciemnozielone warzywa jak szpinak, natka czy groszek również zawierają spore dawki tego pierwiastka. Polub się z tłustymi rybami morskimi i bananami a nie tylko zapewnisz sobie odpowiednią porcje magnezu ale i kwasów tłuszczowych oraz potasu.

Suplementacja

W stanach wzmożonego stresu organizm może wymagać dodatkowych dawek magnezu. Można wtedy sięgnąć po preparaty medyczne. Najlepiej by magnez  w nich zawarty miał postać organiczna jak mleczan, glukonian czy cytrynian. Unikajmy związków nieorganicznych jak siarczany, tlenki i chlorki, gdyż są one gorzej przyswajalne przez organizm. Dziennie dorosły człowiek powinien spożywać od 280 do nawet 350 mg magnezu, a to całkiem sporo i dieta bogata w produkty o wysokiej jego zawartości może nie wystarczyć. Przeciwskazaniem do stosowania leków jest nadwrażliwość na, którykolwiek składnik jak również przebyte i obecne choroby. Należy zawsze zapoznać się z treścią ulotki w produkcie lub skonsultować z lekarzem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (173 głosów, średnia: 4,41 z 5)
loading... zapisuję głos...