Niechciana pamiątka z wakacji: grzybica paznokci – jak ją leczyć ?

Grzybica paznokci, to niestety jedna z nieprzyjemnych „pamiątek” wakacyjnych. Możemy się jej nabawić na różnego rodzaju kąpieliskach, plażach czy basenach, szczególnie gdy nie przestrzegamy dostatecznej higieny – na przykład zapominamy o ubieraniu klapek idąc pod publiczny prysznic na plaży czy korzystając z hotelowej łazienki. Jeśli po ostatnim wakacyjnym pobycie niepokoi Cię stan paznokci, przygotowaliśmy porady eksperta na temat: grzybica paznokci – jak ją leczyć.

grzybica paznokci - jak ją leczyć

Już na wstępie  musimy zaznaczyć – niestety, grzybica paznokci jest jedną z trudniejszych do wyleczenia dolegliwości. Wynika to między innymi z tego faktu, że grzyby są bardzo pierwotnymi, mało rozwiniętymi organizmami, ale przez to są również bardzo odporne na leki.

Grzybica paznokci – jak ją leczyć : po czym poznać, że mogę mieć tę dolegliwość?

Głównym objawem grzybicy paznokci także jest ich nietypowy wygląd. Paznokieć robi się z reguły matowy, jego kolor zmienia się na szary, lekko białawy lub żółty. Może mieć również zaburzenia kształtu, nierówności, a w skrajnych przypadkach może zacząć rozmiękać. Najlepszym sposobem, aby przekonać się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z grzybicą, jest pobranie wymazu, a w przypadku paznokci wycinka i zbadania w laboratorium.

Grzybica paznokci – jak ją leczyć?

Ekspert – doktor Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium – wyjaśnia: – Z grzybicą paznokci jest ten kłopot, że mówiąc wprost, grzyby wchodzą w środek paznokci. 

Paznokieć jest bardzo mocno skeratynizowany, czyli jego płytka jest twarda, wytrzymała i nieprzepuszczalna, w związku z czym bardzo ciężko jest przez nią przeniknąć z leczeniem, a naszym zadaniem jest właśnie wniknięcie w jej głąb i zniszczenie grzybów.

Tradycyjne formy leczenia grzybicy paznokci

Istnieje kilka sposobów na to, żeby przeniknąć do wnętrza paznokcia.

  • Można zastosować leki przeciwgrzybiczne, ogólnoustrojowo:  Zasadniczą wadą pierwszego rozwiązania, a więc przyjmowania leków doustnie, jest to, że paznokieć jest martwą częścią naszego organizmu. Przyjmując lek doustnie, robimy to z zamierzeniem, aby drogą krwionośną dotarł i zadziałał on w miejscu, o które nam chodzi. Krwiobieg dociera jednak wyłącznie do struktur żywych, a więc do paznokcia siłą rzeczy dotrzeć nie może, jedynie do miejsca, gdzie paznokieć ulega keratynizacji. Leczenie doustne może więc zadziałać na samą macierz paznokcia, jeśli to właśnie tam umiejscowiony jest grzyb, może się udać uzyskać pożądany efekt leczniczy – tłumaczy doktor Marek Wasiluk.
  • W przypadku miejscowego stosowania przeciwgrzybiczych chemioterapeutyków problemem jest wspomniany już mocno skeratynizowany charakter paznokcia, przez który bardzo ciężko jest przeniknąć. W związku z tym jakiekolwiek maści przeciwgrzybicze się nie sprawdzają – praktycznie nie ma możliwości, aby udało się utrzymać maść w takim miejscu przez dłuższy czas.
  • Innym powszechnie stosowanym środkiem do miejscowego stosowania są różnego rodzaju lakiery zawierające w swoim składzie pożądany lek. Tego typu rozwiązanie jest nieco bardziej efektywne niż wspomniane maści, ponieważ lakier z oczywistych względów utrzymuje się na paznokciu znacznie dłużej niż maść. W praktyce jednak na tego typu leczenie trzeba poświęcić kilka miesięcy, a poza tym przenikanie lakieru w głąb paznokcia i tak pozostaje problematyczne. Trzeba wiedzieć również o tym, że wraz z odrastającym paznokciem grzyb cały czas się odnawia. Szansa na to, że stosowanie lakieru w takim przypadku może nam pomóc, tyczy się przede wszystkim osób, dla których problem grzybicy jest stosunkowo nowy, nie zmagają się z nim od lat.

Najnowsza metoda leczenia grzybicy paznokci

Alternatywą dla opisanych wcześniej, uciążliwych i mało skutecznych metod walki z grzybicą paznokci, są metody laserowe. – Jest to obecnie jedna z najlepszych metod radzenia sobie z tym problemem – zapewnia doktor Marek Wasiluk z Triclinium. – Odpowiednio dobrane do problemu urządzenie, o dobrze dostosowanej długości fali i głębokości penetracji, może zadziałać poprzez termiczne uszkadzanie grzybów. Paznokieć jest naświetlany światłem lasera, przez co grzyby wewnątrz są wypalane. Minusem takiego rozwiązania jest to, że nie jest to zabieg zbyt przyjemny, ale jednocześnie nie trwa on zbyt długo. Plusem jest natomiast, że sam paznokieć w trakcie zabiegu nie jest w żaden sposób uszkadzany – laser niszczy wyłącznie grzybicę znajdującą się wewnątrz.

Efekt takiego zabiegu nie pojawia się od razu. Zauważymy go dopiero w momencie, kiedy w całości wyrośnie nam nowy, wolny od grzybicy paznokieć (a więc po okresie ok. pół roku). Jest to metoda o wiele bardziej skuteczna niż wspomniane lakiery, maści czy środki doustne, jednak konieczne jest wykonanie kilku zabiegów (ok. 3-5) w mniej więcej miesięcznych odstępach czasu. Natomiast skuteczność tego typu terapii jest praktycznie gwarantowana.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (123 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...