Niebieskie talerze – czy jedzenie z nich naprawdę sprawdza się w odchudzaniu? Kolor zastawy a apetyt

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają niebagatelne znaczenie dla naszej psychiki. Dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do barw na ścianach w poszczególnych pokojach. Jedne z nich bowiem działają uspokajająco, a inne są energetyczne i dają kopa do działania. Nie inaczej rzecz się ma w kwestii doboru barw zastawy, na jakiej podaje się dania. W końcu nie bez kozery mawia się, że „je się oczami”. Ile jest prawdy w tym, że niebieskie talerze powodują mniejszy apetyt, a czarne są idealną opcją dla niejadków?

Spis treści:

niebieskie talerze

Jedzenie z niebieskich talerzy ponoć sprawia, że zjemy mniej/ Fot. Freepik

Czy kolor talerza ma znaczenie?

Okazuje się, że w zależności od tego na jakiej zastawie zostanie nam zaserwowany posiłek zależy to ile go zjemy i jak będzie nam smakować. Nasze postrzeganie aromatu, jak i jego intensywności mogą się zwiększać lub zmniejszać, a wpływ na ich odczuwanie ma właśnie w dużej mierze kolor talerza, na którym spożywamy posiłek. Barwy zatem mogą „projektować” nasze doznania podniebienne. Podobnie jest z apetytem – w zależności od koloru naczynia może on spadać lub wzrastać. Ile zatem jest prawdy w tym, że niebieskie talerze sprawiają, że zjemy mniejszą porcję? I jak to wygląda w przypadku innych barw stołowej zastawy? Sprawdzamy!

kolor talerza a apetyt

Kolor talerze ma wpływ na wrażenia smakowe z dania/ Fot. ipolly, Freepik

Jak działa woda z cynamonem na odchudzanie? Zobacz jak ją stosować, aby wspomóc dbanie o szczupłą sylwetkę:

Niebieskie talerze trickiem na odchudzanie?

Czy rzeczywiście niebieskie talerze to sprawdzony trick na odchudzanie? Tak twierdzą Ci, którzy spróbowali tej nietypowej metody na „własnej skórze”. Kolor ten należy do zimnej palety barw, nie jest więc atrakcyjny z punktu widzenia kulinariów i nie budzi skojarzeń ze smacznym daniem. Niektórym może także kojarzyć się z czymś nieświeżym czy zepsutym. Co więcej, może nawet wpływać na odczucia smakowe sprawiając, że serwowane danie będzie nam wydawać się zbyt słone. Być może właśnie dlatego kolor ten skutecznie hamuje apetyt. Otrzymując danie na takiej zastawie prawdopodobnie zjemy nieco mniej, niż gdyby posiłek został zaserwowany na białym talerzu.

niebieski talerz z daniem

Zastawa stołowa w kolorze niebieskim wygląda pięknie, jednak redukuje apetyt/Fot. KamranAydinov, Freepik

Kolor zastawy stołowej a apetyt

Jakie barwy zastawy stołowej wybierać, aby posiłek smakował wybornie a apetyt dopisywał? Okazuje się, że istnieją na te sprawdzone patenty.

Fenomen białych talerzy

Zastawa w kolorze białym jest elegancka i ponadczasowa. Z tego właśnie powodu jest tak często wybierana i chyba próżno szukać kogoś kto takiej w domu nie posiada. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś dlaczego to właśnie białe talarze królują w restauracjach czy kawiarniach na całym świecie? Przypadek? Oczywiście, że nie! Taki kolor zastawy ponoć wzmaga apetyt, a na tym jak wiadomo zależy właścicielom lokali gastronomicznych. Podanie dania na białym talerzu może zatem sprawić, że klient na jednym posiłku nie poprzestanie.

biały talerz z obiadem

Białe talerze nadal cieszą się największą popularnością/ Fot. topntp26, Freepik

Jakie barwy wykorzystać w kuchni, aby zaostrzyć apetyt? Dowiesz się z poniższego artykułu:

Czerwone talerze na brak apetytu

Ponoć czerwony talerz to idealna opcja na zachęcenie niejadka do jedzenia. Taki kolor zastawy stołowej jest bardzo energetyczny, więc pobudza do działania, a co za tym idzie motywuje do zjedzenia posiłku. Apetyt więc rośnie i istnieje duża szansa na to, że danie zostanie zjedzone w całości. Poza tym do dania na czerwonym talerzu może przekonać się nawet najbardziej wybredna kulinarnie osoba.

danie na czerwonym talerzu

Czerwony talerz sprawia, że mamy większą chęć na danie / Fot. rostyslav84, Freepik

Różowa zastawa wzmaga uczucie słodyczy

Zapewne każdy z nas wielokrotnie miał okazję jeść deser na białym talerzu. Okazuje się, że jednak podanie słodkości na zastawie w kolorze różu jeszcze bardziej wzmaga uczucie słodyczy. Tak właśnie instynktownie barwę tę odbiera nasz mózg, a jak wiadomo, to on jest centrum dowodzenia także dla naszych zmysłów.

różowa zastawa stołowa

Różowa zastawa pasuje do deserów/ Fot. Freepik

Czarne talerze – większa gorycz

Choć trzeba przyznać, że kolorowe jedzenie podane na czarnym talerzu wygląda bardzo apetycznie to okazuje się, że taki kolor zastawy stołowej niestety psuje nieco odczuwanie jego smaku. Ponoć spożywając posiłek z czarnego talerza w naszym odczucie jest on bardziej gorzki niż w rzeczywistości. Podobnie rzecz się ma w przypadku szarej porcelany.

czarna zastawa stołowa

Czarny talerz ładnie podkreśla kolor dania/Fot. vecstock, Freepik

Zielone talarze – zdrowsze jedzenie?

Dania serwowane na zielonej zastawie wydają się zdrowsze? Jest w tym ziarnko prawdy. Taki kolor kojarzy się naszemu umysłowi z roślinami. Podanie więc dania złożonego z owoców czy warzyw właśnie na takie zastawie ma zatem głęboki sens. Będzie wzmagać ochotę na spałaszowanie zdrowego posiłku.

Przeczytaj także o kulturze spożywaniu śniadań „pod chmurką”. O tym trendzie piszemy tutaj:

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)
zapisuję głos...