Dziś w nocy na niebie zabłyśnie Niebieski Księżyc. Niezwykłe zjawisko zbiegnie się ze świętem Halloween!

Pełnia księżyca to piękne, cykliczne zjawisko, które zawsze wywołuje w nas pewien niepokój, choć jest okazją do bliższego przyjrzenia się naszemu satelicie. Co jakiś czas zmieniające się układy planet powodują jednak, że zyskuje on dodatkowe walory, w postaci lekko zabarwiającej go aury czy ustawienia, optycznie zwiększającego jego rozmiary. Właśnie z tym ostatnim zjawiskiem będziemy mieć do czynienia tej nocy, bo na nieboskłonie zaświeci dla nas… Niebieski Księżyc! Uwzględniając fakt, że jego pojawienie się na niebie wbiegnie się akurat ze świętem Halloween, trudno odmówić temu wieczorowi iście magicznej atmosfery!

niebieski księżyc

www.unsplash.com; Macau Photo

Dziś w nocy na niebie zabłyśnie Niebieski Księżyc. Niezwykłe zjawisko zbiegnie się ze świętem Halloween!

Niebieski Księżyc to piękne i prawdziwie oniryczne zjawisko, które jest prawdziwą gratką zarówno dla fotografów, jak i dla tych z Was, które marzą o zdjęciu w stroju wiedźmy, wykonanym na tle mrocznego satelity. Nawet jeśli nie śledzicie na co dzień faz księżyca i nie analizujecie tego, w jaki sposób wpływają na Was i całe Wasze otoczenie, tak intensywnie świecącego księżyca na pewno nie przegapicie. Już teraz czekają na niego tysiące obserwatorów, którzy umawiają się na wspólne lub równoległe podziwianie, fotografowanie i komentowanie zjawiska.

Niebieski Księżyc jest tak określany niestety nie przez wzgląd na błękitne zabarwienie jego tarczy (choć takie widoki również się zdarzają, szczególnie jeśli mamy do czynienia z wybuchem wulkanu, którego pył unosi się w atmosferze). Chodzi tu o wyjątkowo intensywne światło, jakie będzie się zdawał emitować, a także rzadką bliskość Marsa, z jakim stworzy na niebie fascynujący duet. Takie zestawienie niebieskich ciał tak czy inaczej zbuduje atmosferę rodem z horrorów i będzie przywodził na myśl podniebne widoki na… innych planetach.

Po raz ostatni tak lśniący satelita zawieszony „w tańcu z Marsem” widziano na niebie w październiku, 1944 roku, w czasie II Wojny Światowej. Staramy się jednak nie traktować tego faktu złowróżbnie lecz podejść do zjawiska jak do astronomicznej ciekawostki.

 

Niebieski Księżyc 2020 – o której obserwować?

księżyc

www.unsplash.com; Felix Besombes

Wielki księżyc wzejdzie na niebie już dziś, około godziny 15:50. Najlepszą widoczność zyska oczywiście dopiero po zachodzie słońca. Jeśli wybieramy się na spacer za miastem, około godziny 18:00 warto spojrzeć na Wschód. Mieszkańcom wielkich miast polecamy szukać go na firmamencie dopiero pomiędzy godziną 22 a 2 w nocy. Znajdzie się wtedy na takiej wysokości, że budynki nie powinny nam go zasłaniać.

Prognozy mówią wprawdzie o umiarkowanym zachmurzeniu, jakie będzie obejmować cały nasz kraj, ale przy odrobinie szczęścia powinno się wyłapać moment, gdy będzie on widoczny. Jedynie na północy kraju dostrzeżenie księżyca może okazać się wyzwaniem, ponieważ prognozowane są opady deszczu, a nawet śniegu. Pozostaje mieć nadzieję, że i w tej części kraju mieszkańcy znajdą możliwość do zaobserwowania zjawiska!

 

księżyc

giphy.com

Będziecie go oglądać?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (73 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  31 października 2020 10:49

    wow, muszę koniecznie to zobaczyć 🙂

    Odpowiedz
  2. Jaworka  1 listopada 2020 19:47

    Niestety przegapiłam a szkoda

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany