Niebezpieczne zwierzęta, które spotkasz w morzu

Z pewnością duża liczba turystów lubi podróżować ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak odmienna może być flora a także fauna, która pojawia się w morzu – na przykład w Egipcie.

 

Każdy, kto zamierza odwiedzić ,,Królestwo Posejdona” powinien zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie zwierzęta oraz rośliny będą tam dla nas bezpieczne. Nurek może zostać w pewien sposób oparzony, ukłuty a nawet pogryziony. To prawda te przypadki należą do bardzo rzadkich i spowodowane są niewłaściwym zachowaniem pod wodą. Można tego wszystkiego uniknąć poznając życie a także wszystkie zwyczaje  niebezpiecznych zwierząt, które żyją pod wodą.

Ta sytuacja dotyczy głównie bardzo niebezpiecznych morskich zwierząt, ponieważ w przypadku wód słodkich strefy klimatycznej (jeziora lub rzeki), takie incydenty się nie pojawiają. Oczywista sprawa dotyczy faktu, iż w wodach słodkich stref tropikalnych żyją niebezpieczne zwierzęta (takie jak piranie, krokodyle, hipopotamy) ale tutaj żaden nurek nie będzie nurkował.

Najważniejsze założenie w przypadku nieznanej morskiej istoty brzmi w sposób następujący: nie należy tego ruszać, dotykać ani podpływać jeśli nie mamy świadomości co to właściwie jest.

Do najbardziej niebezpiecznych zwierząt morskich należy zaliczać: rekiny, płaszczaki, mureny, skorpeny, szkaradnice, skorpeny, węże morskie, jeżowce, meduzy, ukwiały, meduzy, ślimaki, jeżowce. W przypadku niektórych – bezpośredni kontakt może się kończyć nawet śmiercią. Do tych na pewno należą: węże morskie, ośmiornice niebieskie, szkaradnice, osy morskie, rekiny. Jeśli dojdzie do ukąszenia (nie wymieniając oczywiście rekina) należy w bardzo szybki sposób skorzystać z opieki lekarskiej i wykorzystać moc odpowiedniego antidotum. Jeżeli dojdzie do ataku rekina w błyskawicznym tempie należy skorzystać z pomocy medycznej ponieważ może nastąpić duży upływ krwi. Ciekawostką jest to, że bardzo ciężko spotkać rekina. W przypadku tych 2000 gatunków tylko liczba 200 określa je jako mięsożerne a 20 może w bezpośredni sposób zagrażać człowiekowi.

Urazy w razie kontaktu z tymi groźnymi morskimi istotami da się podzielić na kilka grup i tutaj należy wymieniać: zranienia, ukłucia, zatrucia jadem, poparzenia, poparzenia prądem, przestraszenia, zatrucia pokarmowe, ugryzienia.

Jeśli dochodzi do zranienia to miejmy świadomość, że  jest to jeden z mniej poważnych urazów, jakie mogą się przydarzyć podczas nurkowania (na przykład z fajką) – chociaż nie należy go w żaden sposób ignorować. Najważniejsza profilaktyka polega na tym,  aby jak najszybciej wyjść z wody i opatrzyć ranę.

W przypadku ukłucia postępowanie może być bardzo różne. W wielu sytuacjach jest ono bowiem połączone ze wstrzyknięciem jadu  – a przebieg tego zajścia może być nieprzewidywalny, ponieważ efektem może być miejscowy ból a nawet zatrzymanie akcji serca.

Na końcu należy powiedzieć także o ugryzieniach. Im jest większe tym może być zdecydowanie trudniejsze do opanowania. W przypadku ugryzienia także wymagana jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Dziękujemy portalowi BlogMorski.pl za współpracę merytoryczną.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (272 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...