Niebezpieczne paragony przesycone toksycznym bisfenolem wreszcie mogą odejść do przeszłości. W Polsce ruszyła akcja Zdrowy paragon!

Dotykamy ich każdego dnia. Kupując bułki w przydomowej piekarni, korzystając z bankomatu, odbierając płaszcz z pralni czy uzupełniając braki w kosmetykach w ulubionej drogerii, wszędzie dostajemy paragony, a niekiedy sprzedawca czeka aż weźmiemy je z jego dłoni, przez co bardzo trudno jest ich nie dotykać. Szkodliwe bisfenole natychmiast przenikają zaś przez naszą skórę, zmierzając wprost do krwiobiegu. Na szczęście polscy producenci rolek kasowych uznali właśnie, że problem może być rozwiązany na etapie produkcji paragonów i rozpoczęli akcję Zdrowy Paragon!

Niebezpieczne paragony początkowo wydawały się czymś w rodzaju niegroźnego mitu i miejskiej legendy. Gdy jednak naukowcy udowodnili, że zawarte w nich bisfenol A i bisfenol S działają rakotwórczo, sprzyjając m.in. cukrzycy, nadaktywności, astmie i zaburzeniom płodności, zrozumieliśmy, że w tej teorii nie ma nic zabawnego. Część z nas zaczęła unikać ich przyjmowania, część stara się ograniczyć stykanie się papieru paragonów ze skórą poprzez używanie rękawiczek. Na szczęście rusza właśnie akcja, która może całkowicie zlikwidować ten problem. Poznajcie kulisy manifestu Zdrowy Paragon!

niebezpieczne paragony

źródło: www.pixabay.com

Niebezpieczne paragony przesycone toksycznym bisfenolem wreszcie mogą odejść do przeszłości. W Polsce ruszyła akcja Zdrowy paragon!

Inicjatorem akcji Zdrowy Paragon jest firma Emerson Polska – jeden z największych polskich producentów rolek kasowych. Jej właściciele postanowili przeciwdziałać zagrożeniom płynącym z dotykania przesycony chemikaliami paragonów. Jak wyjaśniają, aż 90 procent paragonów wydawanych w polskich sklepach, bankomatach czy biletomatach zawiera toksyczną mieszankę, bazującą przede wszystkim na bisfenolu A i bisfenolu S. Wystarczy jedno dotknięcie takiego paragonu, by nieświadomie przyjąć dawkę tych substancji i zmusić swoją wątrobę do 6 (!) godzin intensywnej pracy dążącej do wydalenia go z organizmu. Komisja Europejska wprowadziła wprawdzie rozporządzenie, która ma wyeliminować z paragonów bisfenol A do 2020 roku. Okazuje się jednak, że stosowany w produkcji termoczułego papieru bisfenol S jest prawie równie szkodliwy, a w dodatku jeszcze łatwiej przenika przez skórę.

 

Potrzeba radykalnych zmian

źródło: www.pixabay.com

Polscy producenci paragonów postanowili, że nie będą czekać, lecz samodzielnie podejmą radykalne działania, by całkowicie wyeliminować szkodliwe substancje. Stworzyli akcję Zdrowy Paragon, w ramach której zaczynają właśnie produkować i propagować rolki kasowe pozbawione jakichkolwiek fenoli. Sklepy z bezpiecznymi paragonami zostaną oznaczone logotypem akcji z jej nazwą i zielonym listkiem, dzięki czemu klienci i kasjerzy zyskają pewność, że rachunek, który biorą do ręki jest dużo bardziej bezpiecznym kwitkiem. Bisfenol zastąpi substancja na bazie mocznika, którą eksperci uważają za znacznie mniej toksyczny, a przede wszystkim, nie przenikający przez skórę. W ramach akcji skład rolek ma jednak nadal ewoluować aż do osiągnięcia w pełni nietoksycznego produktu, który w tej chwili jest jeszcze pewnym wyzwaniem.

Akcja Zdrowy Paragon wpisuje się w idee ekologicznego i zdrowego stylu życia, który staramy się promować na naszym portalu, dlatego uznaliśmy za konieczne, by podzielić się z Wami informacją o jej zainaugurowaniu. Dopóki jednak nie obejmie ona wszystkich sklepów, jakie odwiedzamy i urządzeń, z których korzystamy, namawiamy Was do maksymalnego ograniczenia dotykania paragonów. Jeśli to możliwe, korzystajcie z ich elektronicznych wersji (jest to już możliwe na przykład w aplikacji sklepu Lidl) albo róbcie zdjęcia paragonów telefonem, zamiast brać je do ręki. Jesienią i zimą wykorzystajcie zaś fakt, że nosicie rękawiczki i nie ściągajcie ich przy kasie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kika07645  23 października 2019 15:07

  Super wiadomość. Według mnie paragony są zbędnym śmieciem, bo nie można ich poddać recyklingowi i nie raz zastanawiałam się, czy nie można by było jakos z nich zrezygnować, tyle się mówi o rezygnowaniu z plastikowych butelek, a ile paragonów każdy człowiek każdego dnia produkuje. Co prawda jest to mniejsze niż butelka i pewnie szybciej się rozłoży.
  Ale tego, że są toksyczne to w ogóle nie wiedziałam. Oby wszędzie w sklepach zamieniono paragony na te z bezpieczna substancją, a najlepiej całkowicie by z nich zrezygnować, tylko chyba wg prawa jednak taki paragon musi zostać wydany, jako potwierdzenie zakupów.

  Odpowiedz
 2. Justyna  26 października 2019 15:06

  Dzięki wielkie za ten artykuł! Pracuję na kasie i paragony to moja codzienność. Nie sądziłam nawet, że jakieś świństwo z paragonów może dostawać się przez moją skórę! Nikt mi nawet nie wspomniał, gdy rozpoczynałam pracę, że one mogą być w ogóle szkodliwe… 🙁 Mam ogromną nadzieję, że sieci handlowe, w których pracuje tak wiele osób, przejdą na ten zdrowy paragon.
  Nie wiesz może, czy ten bisfenol może szkodzić dziecku w brzuchu matki? Planuję zajść w ciążę i teraz się zastanawiam czy mając kontakt z (zapewne) szkodliwymi rolkami kasowymi, fenole nie wpłyną negatywnie na płód… 🙁

  Odpowiedz
 3. as_sa  30 października 2019 18:42

  Szczerze mówiąc nie zdawałam sobie sprawy z tego, że paragony zawierają jakiekolwiek toksyczne związki. Zastanawia mnie dlaczego ktoś dopuszcza to do obrotu. Przecież codziennie miliardy ludzi biorą to w ręce. Ogarnia mnie przerażenie na myśl o kasjerach, którzy w ciągu dnia tych paragonów wydają klientom tysiące i są zupełnie nieświadomi, bo nikt ich nie poinformował, że zawierają one niebezpieczne związki…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany