Niebezpieczna piaskownica

Piaskownica to jeden z podstawowych elementów placu zabaw. Lepienie babek i zabawa w piasku mogą się wydawać bezpieczną zabawą, lecz w rzeczywistości wcale tak nie jest. Nawet w najbardziej zadbanej piaskownicy, mogą znajdować się larwy i jaja pasożytów.

Często, traktując psa czy kota jak członka rodziny, zapominamy o tym, że może być on nosicielem groźnych dla naszego zdrowia pasożytów i chorób. Zwierzęta te, często załatwiają się do dziecięcych piaskownic, na trawnikach i w parkach, gdzie nasze pociechy bawią się w trawie i piasku, narażone są na zakażenie mikroorganizmami z ich odchodów.  Okazuje się, że źródłem problemu są nie tylko bezpańskie zwierzęta, ale także te, które trzymamy w domu i o które dbamy, lecz odrobaczamy nieregularnie.

Jak uniknąć zakażenia pasożytami odzwierzęcymi? Oto kilka prostych porad:

  • – Dokładnie myj dziecku rączki przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie w piaskownicy i ze zwierzętami!
  • – Dbaj zawsze o to, aby miało krótko obcięte paznokcie.
  • – Podczas zabawy w piaskownicy, pilnuj, aby maluch nie brał do buzi foremek oraz brudnych rączek!
  • – Nie podawaj dziecku nic do jedzenia ani do picia, aż do momentu umycia rąk po zabawie.
  • – Jeśli masz psa lub kota, pamiętaj, aby go okresowo odrobaczać!
  • – Pytaj właściciela placu zabaw, czy piasek w piaskownicy był przynajmniej raz w roku wymieniany. To jego obowiązek!
  • – Zawsze protestuj w sytuacji, gdy ktoś pozwala na zabawę w piaskownicy swojemu czworonogowi. Sama również do tego nie dopuszczaj!

Dobrze jest też znać objawy chorób pasożytniczych, aby móc szybko interweniować w razie jakichkolwiek podejrzeń.

Owsica to najczęściej występująca u dzieci choroba pasożytnicza. Do zakażenia dochodzi, gdy dziecko wkładając do buzi brudne rączki lub przedmiot, połyka znajdujące się na nich mikroskopijne jaja. Jaja mogą przedostać się do organizmu również poprzez zarażone jedzenie, a także z kurzem lub powietrzem. Podstawowym objawem owsicy jest swędzenie okolic odbytu, brak apetytu i bóle brzucha. Dziecko staje się wtedy rozdrażnione, nadpobudliwe, płacze, zgrzyta zębami, obgryza paznokcie oraz nie potrafi się skoncentrować. Dodatkowo przy owsicy może wystąpić moczenie nocne, stany zapalne skóry spowodowane drapaniem, bóle głowy, blada skóra i ogólne przemęczenie.

Lamblioza to choroba, którą wywołują pierwotniaki. Do zakażenia dochodzi na skutek połknięcia cyst. Zarażone dziecko traci apetyt, wymiotuje, ma bóle brzucha i wzdęcia oraz nawracające biegunki, jest stale zmęczone, cierpi na ból głowy i bezsenność. Maluch może mieć także wysypkę, stany podgorączkowe, anemię, duszności, a nawet żółtaczkę. Lamblie powodują zaburzenia w trawieniu węglowodanów i tłuszczy. U dzieci jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do niedożywienia lub upośledzenia rozwoju fizycznego.

bąblowica jest wywoływana przez tasiemca bąblowcowego. Objawy tej choroby pojawiają się dopiero po kilku latach od zakażenia. Choroba powoduje bóle brzucha, brak apetytu, żółtaczkę. Zaatakowanie oczu grozi utratą wzroku. Jedyną metodą leczenia tej choroby jest operacja chirurgiczna.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (128 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...