Nie tylko dla miłośników „Seksmisji”

„Seksmisja” od dawna ma zapewnione miejsce na półce kultowych polskich filmów. Fenomenalne role Jerzego Stuhra i Olgierda Łukaszewicza przeszły do legendy, a filmowe dialogi na stałe weszły do języka potocznego. Jeśli za miernik kultu dzieła filmowego przyjmiemy jego listę dialogową, „Seksmisja” z pewnością znajdzie się w czołówce najwybitniejszych polskich produkcji. Znane cytaty z Polskiej Komedii Stulecia utrwalone zostały w kolekcji artystycznej „Seksmisja”, która od dziś dostępna jest w salonach Empik.

Empik 'Seksmisja' (2)

Pełna gry słów i skojarzeń opowieść o „rezolutnym” Maksie i wrażliwym Albercie – dwóch uczestnikach eksperymentu hibernacji, którzy budzą się pół wieku później, po wojnie nuklearnej, a do tego w rzeczywistości podziemnej cywilizacji kobiet – ma spore grono fanów, którzy w 2008 roku wybrali ją na łamach magazynu FILM Polską Komedią Stulecia. Twórcom filmu udało się połączyć potężna dawkę komizmu z trafną satyrą na totalitaryzm i nie tylko. Wszyscy rozpoznajemy kultowe frazy, jak choćby: „Ciemność! Widzę, ciemność”, „Dzień dobry. Zastałem Jolkę?”, „Późne rokokoko” czy nawiązujące przekornie do ówczesnego systemu politycznego „Liga rządzi, Liga radzi, Liga nigdy Cię nie zdradzi” oraz „Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja”. Pomimo upływu trzech dziesięcioleci od powstania filmu bawią nas one nieprzerwanie.

Empik 'Seksmisja'

„Seksmisja” to film, który zaskakuje kolejne pokolenia nie tylko znakomitymi dialogami, ale także mistrzowsko skonstruowanym scenariuszem. Takie walory zawsze pozostaną docenione, niezależnie od zmieniających się konwencji filmowych. Krytycy są zdania, że film doskonale oddaje społeczno-polityczną atmosferę okresu, w którym powstawał – jak mówią niektórzy: odzwierciedla on „ducha czasu”. Wyobrażenie państwa przyszłości wyczarowane przez scenografa Janusza Sosnkowskiego i sfotografowane przez Jerzego Łukaszewicza, przez recenzentów chętnie było przyrównywane do „Gwiezdnych wojen” George’a Lucasa.

Empik 'Seksmisja' (1)

Dla wiernych fanów filmu, ale także młodszego pokolenia, które poznało cytaty z kultowej komedii za pośrednictwem Internetu oraz utrwalonych w języku potocznym powiedzeń, Empik przygotował kolekcję „Seksmisja”. Utrwali ona najbardziej znane, lubiane i często powtarzane cytaty, aby bawić kolejne pokolenia.

Kolekcja „Seksmisja” powstała we współpracy z Juliuszem Machulskim, a autorem graficznego opracowania cytatów jest znany polski grafik Edgar Bąk. W jej ramach ukażą się: kubki ceramiczne, magnesy, canvasy (30×40 cm), torby na ramię, świece w szkle, a także podkładki pod kubki.

Kolekcja artystyczna Empiku „Seksmisja” jest dostępna we wszystkich salonach Empik od 23 października br.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...