Nie strać głowy w Dniu Dziecka

Wspólnie spędzony czas z naszą pociechą to najlepszy prezent, jaki można podarować jej z okazji Dnia Dziecka – twierdzą psycholodzy. Jeśli jednak chcemy dodatkowo obdarować dziecko upominkiem, wybierzmy go rozsądnie.

Prezenty na Dzien Dziecka

 

Cena nie gra roli?

W natłoku obowiązków i braku wolnego czasu, rodzice idą na skróty przy wyborze prezentu dla własnego dziecka. Często podyktowane jest to także chęcią „odkupienia win” za poświęcanie im niewystarczającej uwagi. Dlatego niejednokrotnie sięgamy po drogie prezenty lub ulegamy presji naszych pociech i wybieramy zabawki z oferty reklamowej, która łatwo oddziałuje na świadomość najmłodszych. – Takie podejście do sprawy może mieć negatywny wpływ na ich zachowanie w przyszłości – przestrzega psycholog Magdalena Lenda. – Zbyt częste spełnianie każdego oczekiwania dziecka powoduje, że przybiera ono postawę roszczeniową. Cena upominku także stała się coraz ważniejszym kryterium dla najmłodszych, którzy lubią przechwalać się tym, co dostały. – Warto bardzo wcześnie tłumaczyć dzieciom ideę prezentów i to, że liczy się pamięć i gest. Wówczas, nawet gdy upominek będzie nietrafiony, maluch dostrzeże dobre chęci – dodaje.

 

Kreatywność w modzie

Decydując się na kupno prezentu, wybierzmy taki, który nie tylko sprawi dziecku dużo frajdy, ale też pomoże rozwijać jego umiejętności. Coraz większą popularnością wśród najmłodszych cieszą się artykuły łączące kreatywną zabawę z nauką. Przed dokonaniem zakupu weźmy też pod uwagę inne istotne kwestie, np. dostosujmy prezent do wieku naszej pociechy. Warto też ocenić umiejętności oraz zainteresowania malucha, żeby nie zniechęcić go do zabawy. Świetnym pomysłem będą puzzle czy zestawy do prostych eksperymentów i doświadczeń. Niesłabnące powodzenie mają również zestawy plastyczne. Na rynku dostępne są liczne artykuły, które stymulują kreatywność. Stale rozwijający się hand-made, czyli trend „zrób to sam” sprawił, że producenci oferują coraz ciekawsze produkty do modelowania, np. ciastolina, masa papierowa czy glina rzeźbiarska, które pozwalają rozwijać zdolności manualne. Nawet najmłodsi wykonają z nich ulubione kształty i figurki. Chłopcy będą mogli dowolnie uformować nowy model samochodu czy stworzyć własnego super-bohatera. Natomiast dziewczynki zaprojektują z niej np. autorską kolekcję biżuterii na bal przebierańców. – Przed zakupem upewnijmy się, że produkty są całkowicie bezpieczne i nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji – zauważa Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus, dystrybutora artykułów plastycznych. – Warto wybierać te łatwo zmywalne, które nie kleją się do rąk.

 

Wygraj z nudą

Trafionym upominkiem dla dziecka z okazji jego święta w dalszym ciągu są edukacyjne gry planszowe. Dzięki nim w zabawę zaangażujemy wszystkich domowników, a taki sposób spędzenia czasu z dzieckiem wyjdzie na dobre całej rodzinie i pozwoli zacieśnić więzi. Nauczy też pociechę elementów rywalizacji i współpracy. Ciekawym pomysłem będą też zestawy do malowania, ponieważ maluchy – niezależnie od wieku – chętnie sięgają po przybory plastyczne. Jak twierdzi psycholog Magdalena Lenda, wynika to z naturalnej potrzeby ekspresji. Nie muszą być to jednak zwykłe flamastry czy kredki świecowe. Jeśli poświęcimy trochę czasu na poszukiwanie odpowiedniego prezentu, w dobrze zaopatrzonych sklepach dla dzieci znajdziemy różne perełki, m.in. farby do malowania palcami. Wystarczy, że nasz mały Picasso zamoczy dłoń bezpośrednio w farbie i łącząc różne kolory, naniesie je na kartkę papieru. Taka forma zabawy z pewnością spodoba się najmłodszym, ponieważ będą mieli także okazję, żeby się dodatkowo wybrudzić. Nie ma jednak powodów do obaw, substancję można zmyć pod bieżącą wodą i jest nietoksyczna.

Prezenty, nie tylko z okazji Dnia Dziecka, warto wybierać z głową. Jeśli do tego będziemy mądrze obdarowywać swoje pociechy, z czasem zaczną doceniać włożony trud w wybór upominku. Nie oglądajmy się na jego cenę – wyższa wcale nie jest gwarantem jakości. Więcej wspomnień przywoła tańsza zabawka, którą dziecko będzie mogło zabrać ze sobą wszędzie, bez obaw, że ją zgubi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany