Polecamy: „Nie posiadamy się ze szczęścia” Karen Joy Fowler

Przetłumaczony na blisko 30 języków amerykański bestseller, który znalazł się w finale Bookera, świetnie przyjęty zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, właśnie ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Poradnia K. To poruszająca historia niezwykłego eksperymentu – próby wychowania niemowlęcia z szympansiątkiem.

nie posiadamy się ze szczęścia powieść

Karen Joy Fowler, autorka słynnego Klubu miłośników Jane Austen tym razem napisała zaskakującą historię rodzinną. Nic w tej powieści nie jest oczywiste. Pojawiające się wciąż nowe fakty, zwroty akcji, narastające napięcie, a przy tym świetny literacki język sprawiają, że to książka, od której trudno się oderwać. Powieść-patchwork, poszarpana jak pamięć. The American Reader pisze o niej, że to arcydzieło.

Pod wrażeniem lektury była m.in. słynna amerykańska pisarka Ursula K. Le Guin, autorka sagi Ziemiomorze:

„To opowieść o niezwykłej rodzinie, w której wszyscy kochają się i równocześnie okrutnie ranią. Mocna, głęboka i poruszająca historia”.

Do fanek książki należy też Joanna Bator, laureatka nagrody Nike za „Ciemno, prawie noc”:

„Świetna opowieść! Historia amerykańskiej rodziny naznaczonej traumą. Nic w niej nie jest tak oczywiste, jak się na początku może wydawać czytelnikowi przyzwyczajonemu do hollywoodzkich schematów fabularnych. Przygotujcie się na wielkie zaskoczenie. Niepokojąca i doskonale napisana książka, którą czyta się jednym tchem.”

Jej bohaterką jest Rosemary Cooke, studentka college’u, dziewczyna z pozoru zwyczajna, która próbuje żyć normalnie, choć kryje w sobie mroczną tajemnicę. Na początku wiemy tylko tyle, że jej siostra zniknęła, gdy Rosemary była dzieckiem. Jakiś czas później zaginął brat. Stopniowo podążamy do sedna historii. Bohaterka dozuje nam informacje i szczegóły. Mówi tylko o tym, na co jest gotowa. Jej opowieść zatacza koła, zaczyna się „od środka”, później wraca do teraźniejszości i znów się cofa. Błyskawicznie dajemy się wciągnąć w tę niesamowitą podróż do przeszłości. Przy okazji pojawiają się ważne pytania, od których trudno się uwolnić. O istotę pamięci, granice lojalności, znaczenie rodzinnych więzów. Fowler prowokuje nas do zastanowienia się, w jakich sytuacjach jesteśmy naprawdę sobą i co musi się stać, byśmy utracili prawo do nazywania się ludźmi.

Karen Joy Fowler lubi literackie wyzwania i sięga po rozmaite gatunki: od realizmu, przez fikcję historyczną po science fiction i fantasy. Często porusza się w poprzek nich: jej twórczość wymyka się łatwym ocenom i klasyfikacjom. Światową sławę zyskała dzięki wydanemu w 2004 roku Klubowi miłośników Jane Austen, który przez trzynaście tygodni utrzymał się na liście bestsellerów „New York Times’a”. Autorka ma rzesze fanów – tym razem jednak sięgnęła po naukową tematykę i napisała książkę, która w krajach anglojęzycznych sprzedała się w milionie kopii.

Fowler unika spotkań autorskich i wywiadów – twierdzi, że najwięcej o niej samej mówią jej książki. Woli poświęcić się pracy i rodzinie. Wykłada na Cornell University, uczy również kreatywnego pisania. Jest wielbicielką i obserwatorką ptaków, motyli i gwiazd. Walczy o prawa  zwierząt. W jednym z wywiadów mówiła:

Nie powinniśmy robić rzeczy, na które nie jesteśmy w stanie patrzeć. To ma zastosowanie do sposobu, w jaki traktujemy zwierzęta w przemyśle rozrywkowym i spożywczym, w tym, jak organizujemy więzienia, jak prowadzimy wojny. Nasza krótkowzroczność sprawia, że nie oceniamy adekwatnie zagrożeń, jakie niesie ze sobą kryzys klimatyczny. Obawiam się, że konsekwencje tego mogą być straszne. (…) A przecież nie jesteśmy jedynymi mieszkańcami naszej planety.”

Najnowsza książka jest próbą uświadomienia tego czytelnikom.

 

Informacje o książce:

 • Autor: Karen Joy Fowler
 • Tytuł: Nie posiadamy się ze szczęścia
 • Tytuł oryginału: We Are All Completely Beside Ourselves
 • Tłumaczenie: Kamilla Sławińska

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (71 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Aneta  19 maja 2016 13:17

  Książka zapowiada się super! 🙂 Bardzo w moim stylu. Będę na nią polować, może niebawem pojawi się na bonito – wtedy z pewnością ją zakupię 🙂

  Odpowiedz
 2. sylwiawes  19 maja 2016 15:42

  Bardzo zachęcający opis książki 🙂 Zapowiada się ciekawie.

  Odpowiedz
 3. Ewelina  22 maja 2016 12:31

  interesujący opis

  Odpowiedz
 4. Ewelina  24 maja 2016 21:58

  Brzmi świetnie. Lubię czytać, gdyż to pobudza moją wyobraźnię. Podczas czytania nie pracuje tylko zmysł wzroku, więc całą brakującą resztę „dopowiadam” niejako sobie sama. Czuję zapachy, widzę obrazy, słyszę dźwięki…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.