Nie łącz środków czystości! Każdy powinien mieć swoje miejsce, inaczej porządki zakończą się katastrofą!

Być może nigdy się nad tym nie zastanawiałaś, ale nawet w czasie sprzątania muszą być zachowane pewne zasady bezpieczeństwa. A zwłaszcza jeśli używasz detergentów. Okazuje się bowiem, że mieszanie różnych rodzajów środków czystości może okazać się katastrofalne w skutkach!

Spis treści:

Jako perfekcyjna pani domu musisz znać jedną ze sztandarowych zasad bezpiecznego sprzątania. A brzmi ona: Nie łącz środków czystości! Są bowiem konkretne preparaty, które powinny być trzymane w osobnych pojemnikach. Nie mówiąc już o wlewaniu ich do jednej miski z innymi, by porządki były efektywniejsze. W przypadku wielu detergentów takie zabiegi są najprościej mówiąc: niedopuszczalne! Chyba, że chcesz zatruć swoje drogi oddechowe, albo coś jeszcze gorszego… Zanim więc założysz gumowe rękawice – przeczytaj nasz artykuł. 

Oczywiście możesz ominąć ten artykuł, jeśli stosujesz ekologiczne środki czystości. Jeśli jeszcze ich nie znasz – przeczytaj na przykład: Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji rąk

źródło: www.pixabay.com

Nie łącz środków czystości! Dlaczego trzeba uważać

Wydaje ci się, że im więcej chemii, tym czyszczenie będzie skuteczniejsze? Nic z tych rzeczy! Tymczasem niektóre panie domu, gdy kończy im się przykładowo płyn do toalety, dolewają do niego nowy, dopiero co zakupiony w sklepie, a na dodatek innej marki. Nawet jeśli jest to ten sam produkt – skład chemiczny będzie się od siebie różnił, a powstałe w ten sposób reakcje mogą mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie. Poniżej przedstawiamy listę zakazanych połączeń. Zanim zmieszasz coś w misce lub butelce – koniecznie przeczytaj skład na opakowaniu, a następnie upewnij się czy produkty nie znalazły się obok siebie w naszym zestawieniu.

 

Tych składników nie łącz w czasie sprzątania:

1) Soda oczyszczona i ocet

Wiele pań domu stosuje te dwa produkty jako domowe sposoby do wyczyszczenia nawet niemożliwych przypaleń czy osadów. Ich skuteczność jest prawdziwa, pod warunkiem, że gdy zastosujemy je osobno. W połączeniu wzajemnie się neutralizują. A gdy dodatkowo zmieszamy je w zamkniętym pojemniku najpierw zaczynają się pienić, a potem może dojść do wybuchu!

źródło: www.pixabay.com

 

2) Amoniak i wybielacz

Mix tych dwóch substancji już w niskim stężeniu wytwarza toksyczne gazy, które poważnie mogą uszkodzić nasz układ oddechowy. Nawet krótkotrwałe wdychanie  połączenia wybielacza i zdecydowanej większości środków czystości (zawierają amoniak) mogą doprowadzić do zapalenia płuc. Gdy stężenie jest wysokie, może dojść nawet do wybuchu, a wówczas same już wyobraźcie sobie tragiczne konsekwencje.

 

3) Wybielacz i alkohol

W wyniku tego połączenia powstaje chloroform i kwas chlorowodorowy. Są one bardzo niebezpieczne zarówno dla naszego układu oddechowego, jak i nerwowego. Ale nie tylko! Wdychanie ich może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby i nerek, a także do podrażnień oczu, wywoływać nudności i zawroty głowy. Po kontakcie ze skórą, może ona zostać poparzona.

źródło: www.pixabay.com

4) Wybielacz i ocet

To kolejne potwierdzenie na fakt, iż wybielacz nie lubi towarzystwa. W takim połączeniu wydziela się gazowy chlor. I daleko mu będzie do bezpiecznego środka dezynfekującego, a bliżej do… broni chemicznej. Tak, to jeden z jej składników. Jeżeli choć chwilę będziesz miała z nim kontakt możesz poważnie poparzyć sobie gardło, a nawet stracić oko, które zostanie wypalone. 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (113 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Jaworka  24 stycznia 2019 14:31

    Nigdy nie łączę ze sobą środków chemicznych natomiast ocet i soda tak idealna do odkamienienia czajnika

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany