Nie daj się rakowi szyjki macicy – zadbaj o swoją kobiecość

Cichy i podstępny – poznaj przyczyny raka szyjki macicy oraz objawy choroby! Na jakie badania się zdecydować?

Czy wiesz, że rak szyjki macicy to jeden z nielicznych nowotworów, którego historię udało się całkowicie prześledzić? Dzięki temu znane są zmiany przednowotworowe. Regularne badania cytologiczne mogą je szybko wykryć i zminimalizować ryzyko zachorowania. Choroba ta w początkowej fazie przebiega bezboleśnie i  bezobjawowo, dlatego dbałość o higienę intymną i badania profilaktyczne powinny być nieodłącznym elementem życia każdej kobiety.

Cytologia

Cichy i podstępny – przyczyny raka szyjki macicy

Choroba ta nie jest dziedziczna, czy też uwarunkowana genetycznie. Na raka szyjki macicy narażona jest każda kobieta. Za ten rodzaj nowotworu odpowiedzialny jest głównie wirus HPV. Około 70-80% aktywnych seksualnie kobiet przynajmniej raz w życiu ulega zarażeniu nim. Jednak jest wiele typów wirusa HPV i nie każdy z nich jest jednoznaczny z nowotworem. Do zakażenia wirusem dochodzi podczas stosunku seksualnego oraz w przypadku bezpośredniego kontaktu z wydzieliną narządów płciowych osoby zakażonej. Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zwiększają m.in. wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego, przewlekłe infekcje intymne oraz niski poziom higieny osobistej.

Nie czekaj na alarm – objawy choroby

Proces rozwijania się choroby trwa ok. 10-20 lat i przebiega wieloetapowo. Początkowe stadium jest bezbolesne i bezobjawowe. W kolejnych etapach mogą pojawić się krwawienia: między miesiączkami, po stosunku seksualnym, pod prysznicem czy po menopauzie. Do niepokojących sygnałów należą, także obfite upławy z pochwy, bóle w podbrzuszu czy po stosunku. Jak wynika z raportu „Profilaktyka raka szyjki” lekarza medycyny Tomasza Biedy specjalisty ginekologii i położnictwa oraz specjalisty ginekologii onkologicznej:Każdego roku na świecie na raka szyjki macicy zapada około 500 000 kobiet.(…) Polska należy do krajów europejskich o najwyższym odsetku zachorowań i zgonów z powodu raka szyjki macicy.” Dlatego nie wolno czekać na alarm. Bezpłatne badania cytologiczne w ramach Populacyjnego Programu Programy Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy z których można korzystać, raz na trzy lata, pozwalają obniżyć liczbę zachorowania o 90%.

Cytologia – może coś jeszcze?

Po raz kolejny należy podkreślić, że regularne wykonywane cytologii jest konieczne do wyeliminowania raka szyjki macicy. Dodatkowymi elementami zmniejszającymi ryzyko zachorowania są: utrzymywanie kontaktów seksualnych z jednym partnerem, unikanie przygodnych kontaktów seksualnych oraz stosowanie prezerwatyw, jak również szczepienia ochronne. Lek. Med. Tomasz Bieda podkreśla, że”jednym z elementów profilaktyki pierwotnej jest szczególna dbałość o higienę intymną, gdyż powtarzające się i przewlekające stany zapalne toczące się w obrębie szyjki macicy i pochwy, są czynnikiem predysponującym do rozwoju zarówno do zmian przednowotworowych, jak i raka szyjki macicy.”

* Pełen raport eksperta lek. med. Tomasz Bieda specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista ginekologii onkologicznej pt. „Profilaktyka raka szyjki macicy” dostępny nawww.tantumrosa.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,60 z 5)
loading... zapisuję głos...