Polecamy: „Nie bo rak” – autobiograficzna powiastka o chorobie mamy widzianej oczami dziecka

W jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o swojej chorobie? Jak wyjaśnić mu, dlaczego nasza codzienność z dnia na dzień uległa tylu zmianom? I co najważniejsze: jak pomóc mu zaakceptować dom, w którym nieoczekiwanie pojawia się cierpienie, złość i lęk przed śmiercią? Na te i wiele innych trudnych pytań pomaga odpowiedzieć najnowsza książka Uli Orlińskiej-Frymus pod tytułem „Nie bo rak”.

„Nie bo rak” to książka wyjątkowa i daleka od banału, z jakim częstokroć mamy do czynienia w łudząco do siebie podobnych, powtarzalnych lekturach o chorobie. Przedstawia bowiem trudny temat, jakim jest walka z nowotworem z perspektywy dziecka obserwującego chorującą na raka matkę. Wyłącznie jego oczami oglądamy to, co dzieje się w domu: zmęczenie mamy, jej łzy, zwątpienie i przerażenie narastające w pozostałych domownikach…

nie bo rak

kolaż własny redakcji, zdjęcie w tle: www.pixabay.com

Polecamy: „Nie bo rak” – autobiograficzna powiastka o chorobie mamy widzianej oczami dziecka

Kiedy ktoś z członków rodziny zapada na śmiertelną chorobę, codzienne domowe rytuały zmieniają swój bieg i nabierają innego znaczenia. O ile jednak sytuacja ta jest zrozumiała dla dorosłych, o tyle przed dziećmi piętrzy szereg pytań i wątpliwości. Książka Uli Orlińskiej-Frymus „Nie bo rak” podpowiada, jak w odpowiedni sposób wyjaśnić najmłodszym, czym jest choroba i oswoić dzieci ze zmianami, które dzieją się na ich oczach. Krótkie stwierdzenia, w jakie ujęta została opowieść, poruszają i trafiają w sedno. Szczerość i żywe emocje przebijające z słów autorki, która snuje monolog wyrastający z jej własnych doświadczeń, to najmocniejsza strona powiastki „Nie bo rak”.

Wydaną ze smakiem i troską o szczegóły książkę zdobią piękne ilustracje Ewy Burdy. Ponadto, warto dodać, że „Nie bo rak” to powiastka dwujęzyczna. Zamieszczono w niej obok siebie tekst w języku polskim i angielskim (autorką przekładu jest Małgorzata Underwood). 

 

Do kupienia na: Sklep.chatulim.pl

Książka „Nie bo rak” jest dostępna w sklepie internetowym wydawnictwa Chatulim. Złotówka z każdego sprzedanego egzemplarza jest przeznaczana na zbiórkę „Razem dla Marty Barańskiej”.

Książkę objęli swoim patronatem: Stowarzyszenie Niebieski Motyl oraz Koło Naukowe Profilaktyki Nowotworowej i Readaptacji Chorych Rak-OFF UAM.

 

O Autorce

Ula Orlińska-Frymus – autorka ciepło przyjętej powiastki autobiograficznej „Dziadko”. Doktorantka Uniwersytetu Szczecińskiego. Absolwentka podyplomowego studium dla emigrantów w Izraelu oraz podyplomowego studium nauki o Holokauście na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka reportaży z Izraela i Japonii.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (157 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  3 listopada 2018 22:04

    Trudna tematyka.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany