Nici liftingujące – czego jeszcze o nich nie wiesz?
Zabiegi w wykorzystaniem nici weszły już na stałe do ofert większości z gabinetów medycyny estetycznej. Nic dziwnego – są doskonałą alternatywą dla bardziej inwazyjnych zabiegów liftingujących, a ich efekty spełniają oczekiwania pacjentek. Czy wiemy jednak, jak najskuteczniej wykorzystać ich potencjał? O możliwościach, jakie daje zastosowanie podczas zabiegu różnych rodzajów nici PDO mówi dr n. med. Monika Kuźmińska z Instytutu Yonelle.
Jakie nici wybrać?
Wybór odpowiednich nici powinniśmy zostawić zaufanemu lekarzowi, który z pewnością dobierze je odpowiednio do naszych potrzeb. Warto jednak chociaż orientować się w ich rodzajach i możliwościach, jakie dają. Najprostsze nici typu mezo służą do ujędrnienia skóry i stymulacji kolagenu. Nici haczykowe wykorzystywane są najczęściej do liftingu twarzy i szyi, ale również unoszenia biustu i pośladków. Nici wypełniaczowe (zastępujące wypełniacze z kwasu hialuronowego) są szczególnie efektywne w likwidowaniu zmarszczek poziomych na szyi, gdzie stanowią metodę bez konkurencji wśród innych dostępnych na rynku. Mogą też być wykorzystane do likwidacji bruzd nosowo-wargowych oraz głębokich zmarszczek poziomych na czole – wyjaśnia dr n. med. Monika Kuźmińska z Instytutu Yonelle.
Najpopularniejszy zabieg
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów nićmi PDO jest lifting twarzy i szyi. Pacjentki wybierają go gdy pojawiają się pierwsze objawy zaburzenia owalu twarzy a na lifting chirurgiczny jest jeszcze za wcześnie lub nawet jako alternatywę dla zabiegu chirurgicznego, który niesie za sobą większe ryzyko i wymaga dłuższej rekonwalescencji. Wykorzystanie w nim różnych rodzajów nici może pozwolić na uzyskanie jeszcze lepszych efektów. Jak powinien wyglądać taki zabieg?
Etap 1 Rezultat liftingu twarzy i szyi oraz likwidację tzw. chomików uzyskujemy stosując długie nici haczykowe. Ich ilość i grubość zależy od stanu skóry i tego, jaki efekt liftingu chcemy osiągnąć, ale zawsze staramy się stosować jak najdłuższe nici, by wektor podciągania skóry był również jak najdłuższy – mówi dr Kuźmińska. Nici haczykowe PDO za pomocą specjalnych prowadnic implantowane są głęboko pod skórą, w warstwę mięśniowo-powięziową twarzy (zabiegi na tym poziomie stanowią również podstawę współcześnie wykonywanych chirurgicznych liftingów twarzy). Nici wprowadzane są pod skórę wysoko w skórze owłosionej i za uchem, stąd też miejsca wkłuć nie są widoczne. Zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lidokainą.
Etap 2 Ujędrnienie i podstymulowanie skóry, które może być wykonane od razu lub po kilku dniach, uzyskujemy za pomocą nici prostych typu mezo. Najczęściej wprowadzamy je w dolną część twarzy w linię podbródka, ale oczywiście możemy zastosować więcej nici prostych w inne okolice twarzy, wszystko po to by zwiększyć efektywność i trwałość zabiegu – dodaje dr Kuźmińska.
Etap 3 Jeżeli sytuacja kliniczna tego wymaga, lifting twarzy i szyi możemy uzupełnić nićmi wypełniaczowymi, które mogą być zaimplantowane w głębokie bruzdy czy zmarszczki na twarzy, ale przede wszystkim w bruzdy poprzeczne na szyi tzw. pierścienie Venus – tłumaczy dr Kuźmińska. Ta część zabiegu może być również wykonywana razem z pozostałymi etapami lub później, w trakcie kolejnej wizyty.
Zastosowanie kilku rodzajów nici zwiększa nie tylko efektywność zabiegów, ale także elastyczność ich wykonania. Mając do dyspozycji duży wybór nici PDO możemy na bieżąco zwiększać lub zmniejszać zakres zabiegu, wykonać go jednorazowo lub rozłożyć w czasie, wszystko po to by jak najoptymalniej zaspokoić potrzeby pacjentów – podsumowuje dr Kuźmińska.