Niacynamid – witamina stworzona, by leczyć problemy skóry. Sprawdź, co potrafi!

Niacynamid to substancja, którą coraz bardziej interesuje się branża kosmetyczna. Nic dziwnego – bez tego składnika nasza skóra nie może wyglądać zdrowo. Bierze on bowiem udział w licznych procesach toczących się wewnątrz niej, a jego regularne suplementowanie potrafi rozwiązać zróżnicowane skórne problemy, takie jak zmiany trądzikowe, przebarwienia czy zmarszczki. Sprawdź, na czym polega ta nie dość doceniana moc!

Niacynamid, czyli witamina B3, znana też jako witamina PP, niacyna czy kwas nikotynowy, to zdecydowanie najbardziej wszechstronna substancja aktywna wykorzystywana w kosmetyce. Dodawana do produktów pielęgnacyjnych, potrafi koić, oczyszczać, nawadniać, wygładzać i rozjaśniać cerę. Z tego powodu można ją znaleźć zarówno w kremach czy serach, jak i w tonikach oraz maseczkach w płachcie. Jakie dokładnie działanie wykazuje w poszczególnych kuracjach i w jaki sposób mądrze korzystać z jej dobrodziejstw? Omawiamy to na podstawie ustaleń naukowców!

Niacynamid

źródło: www.unsplash.com

Niacynamid – witamina stworzona, by leczyć problemy skóry. Sprawdź, co potrafi!

Ostatnio branża kosmetyczna przeżywa fascynację retinolem i to ten składnik wysuwa się na pierwszy plan w artykułach czy tutorialach na temat pielęgnacji skóry. Tymczasem niacynamid to składnik z tej samej półki (który zresztą świetnie się z nim uzupełnia) o wysokiej skuteczności, potwierdzonej szeroko zakrojonymi badaniami. Doskonale rozpuszcza się on w wodzie, z łatwością przenika przez naskórek i nie wykazuje właściwości podrażniających, co czyni z niego substancję bardzo pożądaną w kosmetykach. Szczególnie tych lekkich, jak sera i kremy na dzień, które aplikuje się na twarz w pośpiechu, by zaraz później przykryć je makijażem. Co dobrego może przynieść Twojej twarzy?

 

Wpływ niacynamidu na skórę

niacynamid

www.unsplash.com

 

Niacynamid na trądzik

Witamina B3 bardzo dobrze sprawdza się w roli remedium na wypryski. Ogranicza wydzielanie sebum, co naturalnie pociąga za sobą zniwelowanie nieestetycznych zaskórników i stanów zapalnych. Szczególnie, że mówimy tu także o zwężeniu porów skóry. Kwas nikotynowy działa antybakteryjnie i kojąco, a jednocześnie nie przesusza skóry, co jest rzadko spotykanym zestawem cech w przypadku substancji stosowanych w walce z krostkami. Warto w tym miejscu przytoczyć wyniki badań laboratoryjnych, zgodnie z którymi preparaty z czteroprocentowym stężeniem niacynamidu dorównują w swej skuteczności klindamycynie, czyli antybiotykowi, który stosuje się w terapiach antytrądzikowych. Witamina B3 przyspiesza również gojenie się uszkodzeń i zmniejsza rumień. Dodatkowo, wysoka rozpuszczalność substancji w wodzie czyni z niego idealny składnik delikatnych, nieobciążających skóry kosmetyków, wskazanych przy cerze tłustej i problematycznej. Regularnie stosowane przynajmniej przez 6 tygodni potrafią one znacząco wyrównać fakturę takiej skóry, dodając jej blasku i ujednolicając jej koloryt.

 

Niacynamid na przesuszoną skórę

Kwas nikotynowy w naturalny sposób stymuluje produkcję lipidów (m.in. ceramidów) w głębokich warstwach skóry. Dzięki temu uszczelnia pokrywający ją płaszcz hydrolipidowy i chroni przed utratą wody oraz niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.  Jest na tym polu godną konkurencją dla popularnego w składach kosmetyków do twarzy kwasu hialuronowego. 

 

Niacynamid na zmarszczki

Witamina B3 to bardzo cenny składnik kosmetyków odmładzających. Przede wszystkim pobudza produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze, sprawiając, że staje się ona gęstsza i bardziej napięta. Trzymiesięczna kuracja niacynamidem o 5-procentowym stężeniu widocznie poprawia stan nawet dojrzałej skóry, sprawiając, że zmarszczki ulegają spłyceniu, a twarz się wygładza. Ponadto kwas nikotynowy jest silnym antyoksydantem. Zwalcza zatem wolne rodniki przyspieszające starzenie się komórek i pozwala dłużej utrzymać twarzy młodzieńczy blask. 

 

Niacynamid na przebarwienia 

Kolejną godną wyliczenia zaletą tej dobroczynnej substancji jest ograniczenie wydzielania melaniny wywołanego przez szkodliwe promienie UV bądź uszkodzenia skóry po zmianach trądzikowych. To działanie, w połączeniu z aktywizowaniem procesów regeneracyjnych i wzmacnianiem rezultatów stosowania innych środków rozjaśniających lub wyrównujących koloryt skóry, pomaga skutecznie niwelować przebarwienia i zapobiegać powstawaniu kolejnych.

 

Dla kogo kosmetyki z niacynamidem?

niacynamid

www.unsplash.com

Kosmetyki z dodatkiem witaminy B3 są odpowiednie dla każdego typu cery. Sprawdzą się zarówno suchej i wrażliwej skóry, jak i przy cerze tłustej, mieszanej czy problematycznej, z widocznymi zmianami trądzikowymi. Nie uczulają, a dodatkowo mogą pomóc ukoić podrażnioną cerę z zaczerwienieniami, dlatego warto po nie sięgać nawet, gdy przez wzgląd na wrażliwość skóry ograniczamy aplikowanie jakichkolwiek produktów kosmetycznych.

 

Jak stosować niacynamid?

www.unsplash.com

Niacynamid można stosować na wiele różnych sposobów, uzależniając kurację od tego, jaki kosmetyk z dodatkiem tej substancji wybierzemy. Najważniejszym aspektem jest w tym przypadku jej stężenie, które powinno się dostosować do oczekiwanych rezultatów. Zmiany trądzikowe i przebarwienia najlepiej jest traktować kwasem nikotynowym o 4-procentowym stężeniu. Na zmarszczki i postępującą utratę jędrności skóry poleca się natomiast wyższe stężenia, obejmujące od 5 do nawet 10 procent.

Jeśli chodzi o dawkowanie substancji, radzimy zacząć od jednej aplikacji dziennie i stopniowo przejść do dwóch dawek – na przykład rano i wieczorem. Pielęgnację niacynamidem warto połączyć ze stosowaniem retinolu. Będzie on bowiem niczym nawilżający i uelastyczniający skórę plaster na często towarzyszące kuracji retinolem podrażnienie i łuszczenie się skóry.

 

Spróbujecie?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (144 głosów, średnia: 4,44 z 5)
loading... zapisuję głos...