Negatywne konsekwencje abstynencji seksualnej

O tym, że seks (bezpieczny!) jest zdrowy i sprawia nam wiele radości nie musimy z pewnością pisać. Co jednak się dzieje, gdy cierpimy na jego brak? Jakie są negatywne konsekwencje abstynencji seksualnej? 

 

Konsekwencje abstynencji seksualnej – Ból

Brak seksu wpływa na nasze samopoczucie, często wiąże się ze stresem i powoduje zdenerwowanie. Dodatkowo pojawiać się mogą somatyczne objawy, jak ból głowy czy powracające migreny! 

 

Konsekwencje abstynencji seksualnej – Podrażnienia

Po długim okresie abstynencji seksualnej u kobiet, po powrocie do współżycia może pojawić się ból podczas stosunku, podrażnienia, otarcia, które w następstwie prowadzą do infekcji grzybiczych pochwy i infekcji cewki moczowej. 

 

 

Konsekwencje abstynencji seksualnej – Problemy ze wzwodem

U mężczyzn zaś długi okres abstynencji seksualnej może przyczynić się do przedwczesnego wytrysku lub być powodem problemów z utrzymaniem wzwodu. Jeśli partner w tym czasie nie będzie się masturbował może dojść do zaniku reakcji seksualnych, czego przyczyną jest spadek poziomu hormonów odpowiadających za reakcje seksualne. Dodatkowo, jeśli u mężczyzny przez długi czas nie będzie dochodziło do wytrysków może być narażony na poważne zmiany krążeniowe w genitaliach. 

 

Konsekwencje abstynencji seksualnej – Depresja 

Długi okres abstynencji seksualnej wpływa na pogorszenie naszej samooceny, wzrost frustracji i złości. W pewnym momencie zaczynamy obwiniać siebie o to, że nie możemy znaleźć nowego partnera lub o to, że nasz partner unika z nimi zbliżeń. Taki długofalowy stan może prowadzić do depresji. 

 

Konsekwencje abstynencji seksualnej – Rozpad związku 

Oczywiście związek nie opiera się na seksie, ale ten stanowi jego ważny element. Unikanie seksu w związku, lub próby karania partnera w ten sposób mogą doprowadzić do utraty seksualnej więzi i utraty podniecenia w relacji. Dzieje się to już na poziomie relacji biochemicznych w mózgu!

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (179 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. mama_kazala  24 listopada 2016 18:36

    niestety, żyjemy w takich czasach, że to coraz częstsze…

    Odpowiedz
  2. martucha180  24 listopada 2016 23:39

    A jednak seks to zdrowie…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany