Biżuteria nazębna – Ostatni krzyk mody tego lata!
W te wakacje już nie tylko fryzjerzy i makijażyści proponują nam intrygujące metamorfozy. Do grona artystów dołączają stomatolodzy, którzy przekonują, że tatuaż na zębie albo kryształowe serduszko może posiadać każdy. Tak więc osoby marzące o niebanalnym uśmiechu z pewnością nie poprzestaną już tylko na wybielaniu.
To alternatywa dla kolczyka w brwi i w języku – biżuteria nazębna to zupełnie coś innego i o wiele bezpieczniejszego. Trend przywędrował do Polski wprost z Hollywood. Pierwszą gwiazdą show biznesu, która pokazała się publicznie z rubinem wtopionym w przedni ząb, był Mick Hucknall – wokalista zespołu Simply Red. Potem pojawiły się kolejne, m.in. u Christiny Aguilery, Madonny czy ikony mody – Victorii Beckham.
Co przyciąga?
Biżuteria nazębna, do niedawna popularna jedynie wśród artystów i sportowców, stała się atrakcyjna również dla zwykłych pacjentów. Niewątpliwą zaletą takiego zabiegu jest bezpieczeństwo. Nałożenie biżuterii na zęby jest szybkie i bezbolesne – trwa około 15 minut, a efekt jest długotrwały. Przy odpowiednim wykonaniu przyklejony element będzie utrzymywał się aż do momentu zdjęcia w gabinecie. Bezpośrednio po zabiegu można też spokojnie spożywać posiłki. – Elementy biżuterii mocuje się na zębach przeprowadzając standardową procedurę adhezji, podobnie jak przy elementach stałych aparatów ortodontycznych ? wyjaśnia Tomasz Niedźwiedzki, stomatolog z Centrum Stomatologii Candeo. ? Poprawnie założona biżuteria nazębna nie uszkadza powierzchni zębów, jest długotrwała, a stomatolog może stosunkowo łatwo ją usunąć – dodaje dr Niedźwiedzki.
Pacjenci mogą przebierać w dostępnych wzorach biżuterii nazębnej. Wśród propozycji można odnaleźć zarówno 24-karatowe złote serduszka, gwiazdki, kryształki, delfinki, kryształy Swarovskiego czy kamienie szlachetne. Ogromny wybór tego typu biżuterii ma w swojej ofercie szwedzka firma Twinkles, od której zresztą popularnie ozdoby na zęby nazywa się ?twinkles?.
Kolczyk czy tatuaż?
Oprócz biżuterii nazębnej niektóre gabinety stomatologiczne proponują również specjalne tatuaże. Rysunki wykonywane są na koronach lub mostach porcelanowych i mogą być zamieszczane zarówno na przedniej, jak i tylnej powierzchni zęba. Pacjenci najczęściej decydują się na zdobienie zębów trzonowych. Warunkiem koniecznym do wykonania malunku, jest nałożenie koronki na ząb, więc zwykle wiąże się z wcześniejszym leczeniem i oszlifowaniem tatuowanego zęba. Sam tatuaż nie jest wykonywany bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym – wzór powstaje w laboratorium technicznym, gdzie delikatnymi pędzelkami jest nanoszony na koronkę. Ten proces może trwać nawet 3 tygodnie, zanim ozdoba zostanie zamocowana u pacjenta. Tatuaż daje ogromne możliwości wyrażenia siebie – wzór jest dowolny, jedynym ograniczeniem jest powierzchnia, na której musi się znaleźć. A zdobienie można łatwo usunąć, zmywając delikatnie powierzchnię korony protetycznej.
Tatuaż nazębny to zdecydowanie większy wydatek niż biżuteria. Koszt jest wyższy, ponieważ musi uwzględnić pracę technika dentystycznego, wartość koronki i bardziej złożoną procedurę. Ponadto, od momentu decyzji o posiadaniu ?małego dzieła sztuki?, minie przynajmniej miesiąc do zrealizowania planu. Z kolei biżuteria na zęby to wydatek 100 – 200 zł, w zależności od wybranej ozdoby. Metoda kusi niewielkim kosztem wykonania, szybkim efektem oraz tym, że jest całkowicie odwracalna, czym zdecydowanie wygrywa z tradycyjnym piercingiem czy tatuażem.