Naturalny nawóz do storczyków z bananami! Bujne kwiaty tanim kosztem i bez chemii

Robiłaś kiedyś naturalny nawóz z bananów? Jeśli nie – koniecznie spróbuj! To zbawienny lek dla storczyków, które, jak wiemy – nie zawsze są łatwe w utrzymaniu. 3 pozbawione chemii przepisy postawią twoje kwiaty „na nogi”.

Spis treści:

Jaki naturalny nawóz do storczyków wybrać? W sklepach ogrodniczych nie brakuje buteleczek z gotowymi preparatami, jednak jak zdążyłaś się przekonać – nie wszystkie sprawiły, że twoje orchidee zachwycają bujnym kształtem.  Jeżeli nie zawiodłaś jako ogrodniczka zapewniając odpowiednią pielęgnację kwiatom, zawieść mógł sam środek – naszprycowany chemią. Tymczasem warto wypróbować tego co naturalne, bowiem jak wiadomo: natura na naturę działa najlepiej. Przedstawiałyśmy wam już czosnkowy nawóz do storczyków,  a dziś pokażemy kilka przepisów z bananem w roli głównej.

naturalny nawóz do storczyków

źródło: www.pixabay.com

Naturalny nawóz do storczyków z bananami! Bujne kwiaty tanim kosztem i bez chemii

Storczyki to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które zdobią nasze domy, sale restauracyjne, a nawet weselne. Nic dziwnego: są subtelne, różnobarwne, interesujące, a także eleganckie. Kto miał do czynienia z tymi kwiatami wie jednak, że nie zawsze grzecznie rozrastały się w doniczce. Powód jest prosty: sama woda nie wystarczy, bo wywodzące się z terenów bagiennych storczyki potrzebują pełnego mikroelementów nawozu. A taki zawarty jest w owocu, który doskonale znamy z naszej kuchni – w bananie, a dokładniej w jego skórce.

 

3 sposoby na naturalny nawóz z banana:

1) Herbata z wysuszonej skórki banana

Wysusz skórkę z banana na słońcu, a następnie posiekaj w drobne kawałeczki. Następnie wystarczy jedną łyżkę mieszanki zaparzyć z ok. 200 ml wody i poczekać aż ostygnie. Potem wlej do kwiatków.

 

2) Bananowa nalewka

Skórki z dwóch bananów zalewamy 2 litrami wody i w zamkniętej butelce odstawiamy na 2-3 dni. Później naszą „nalewkę” trzeba przecedzić przez gazę, a następnie rozcieńczyć w stosunku 1:1 z wodą i nawóz gotowy.

 

3) Skórka z banana w proszku

Pokrojoną w kostki skórę układamy na blaszce i wkładamy do rozgrzanego piekarnika, aby dokładnie je wysuszyć. Gdy zrobią się z niej chipsy, wyjmij i dokładnie ostudź, a na koniec zmiel kawałki na proszek. Może ci w tym pomóc blender. Proszku używaj jako nawozu.

 

Cenne porady jak stosować naturalny nawóz do storczyków z bananami

 • *Skórką bananową możemy nacierać liście storczyków
 • *W czasie upału, a także w okresie jesienno-zimowym nie nawoź storczyków częściej niż raz w miesiącu
 • *Nie nawoź chorych kwiatów
 • *Storczyki kwitnące zakupione w sklepie nawozimy dopiero po około 3 miesiącach

 

źródło: Zdrowie Na Poziomie

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (121 głosów, średnia: 4,04 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. macierzanka  31 lipca 2019 09:03

  Świetne porady,więc warto je stosować.

  Odpowiedz
 2. agata20  31 lipca 2019 10:49

  A czemu nie można nawozić chorych kwiatów?

  Odpowiedz
 3. andros  2 sierpnia 2019 23:13

  Trzeba wypróbować…

  Odpowiedz
 4. martuska665  3 sierpnia 2019 13:11

  U mnie w butelce z wodą do podlewania kwiatów zawsze jest jakaś skórka od banana… i fakt kwiaty rosną całkiem nieźle. Używam do wszystkich kwiatów bez wyjątku.

  Odpowiedz
 5. Jaworka  9 sierpnia 2019 08:05

  Mam kilka storczyków porady bardzo mi się przydadzą

  Odpowiedz
 6. Eddy  7 stycznia 2021 11:50

  Stosuje, mocze storczyki w wodzie w której wcześniej przez około 5 dni moczyłam skórki banana, storczyki kwitli latem jak szalone jedna gałąź rozgałezila się na 5 odrostów pełnych kwiatów, niestety przesadziłam z nawożeniem jesienią i teraz zmagam się z grzybem, ale sam sposób jest super

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany