Nawilżacz powietrza – proste domowe rozwiązania kontra produkty sklepowe

Nawilżacze powietrza to chyba obecnie jeden z najczęściej wyszukiwanych produktów do domu. Sezon grzewczy oznacza przesuszone powietrze w mieszkaniu, a to z kolei często powoduje szereg niekomfortowych dolegliwości zdrowotnych. Nie zawsze musimy wybierać drogie sprzęty zapewniające efekt optymalnego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Czasami pomocne mogą okazać się proste rozwiązania, które wcale nie kosztują wiele.

Spis treści:

nawilżacz powietrza

Nawilżacz powietrza DIY, czyli zrób to sam!

Nawilżacz powietrza podczas jesieni i zimy to „must have” w każdym wnętrzu. Wysuszona śluzówka nosa i gardła, uporczywe kichanie, odwodniona skóra czy nawet nasilone alergie to tylko kropla z morzu dolegliwości w tym sezonie. Rozwiązaniem jest właśnie nawilżacz powietrza. Jednak wcale nie muszą to być sklepowe produkty. Wiele osób często zastanawia się jak nawilżyć powietrze w pokoju bez nawilżacza. Okazuje się, że pomocne w tym mogą być bardzo proste rozwiązania i to zupełnie za darmo! Oprócz systematycznego wietrzenia pomieszczeń, które jest niezbędne do podniesienia poziomu wilgotności we wnętrzu świetnie sprawdzą się także poniższe patenty:

Nawilżacz powietrza: mokre pranie

Wywieszenie na przenośnej suszarce do ubrań mokrego prania w pomieszczeniu to doskonały pomysł na to jak szybko i skutecznie nawilżyć powietrze w pokoju. Szczególnie dobrze sprawdzą się tu ręczniki, bo dzięki ich grubości woda będzie z nich parować zdecydowanie dłużej. Egzamin świetnie zdadzą także mokre firanki.

rozwieszanie mokrego prania

Nawilżacz powietrza: miska z wodą

Ustawienie szerokiej miski z wodą pod kaloryferem to kolejny świetny sposób na zwiększenie nawilżenia w pokoju. Takie proste rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w małym pomieszczeniu, w którym nie zawsze jest miejsce, aby porozwieszać mokre pranie. Miska jest prawie niewidoczna(jeśli są małe może ich być nawet kilka) i stoi w miejscu rzadko uczęszczanym. Nie ma więc ryzyka, że będzie blokować nam drogę czy zagracać przestrzeń. Należy jednak pamiętać o systematycznym uzupełnianiu w niej wody.

Nawilżacz powietrza: rośliny

Nie od dziś wiadomo, że rośliny nie tylko produkują tlen, ale także w pewnym stopniu przyczyniają się do podniesienia poziomu nawilżenia w pomieszczeniu. Są często podlewane czy nawet zraszane. Dlatego ustawione w kilku miejscach w pokoju będą w naturalny sposób dbać o dobrą jakość powietrza.

podlewanie kwiatów

Jakie nawilżacze powietrza wybrać?

Sklepowe półki w sezonie jesienno-zimowym uginają się od produktów, które pomagają w nawilżaniu przesuszonego powietrza. Jeśli więc domowe metody okażą się niewystarczające warto dobrze przemyśleć który model wybrać.

Modele do małych pomieszczeń

Najprostsze modele stworzone do mniejszych pomieszczeń zazwyczaj mają pojemność np. 150-250 ml przez co są też niewielkich gabarytów. Często projektowane są one tak, aby wyglądem były zbliżone do konkretnego stylu w pomieszczeniu. I tak można spotkać modele nowoczesne np. ze szkła z podświetleniem LED, pasujące do stylu skandynawskiego drewniane w kształcie wazonu czy urządzenia utrzymanie w kolorach złota czy srebra pasujące do stylu glamour. Wybierając takie modele warto zwrócić uwagę na moc rozpylania wody czy poziom głośności pracy.

Modele do nawilżania powietrza na dużych przestrzeniach

To zdecydowanie droższa opcja. Urządzenia takie to zwykle automatyczne modele o dużej pojemności zbiornika często wzbogacone w możliwość aromaterapii, z panelem dotykowym i pilotem do obsługi urządzenia. Takie urządzenia zwykle wyposażone są także w funkcję powiadamiania sygnałem dźwiękowym o konieczności dolania wody czy automatyczny system badania poziomu wilgotności. Zwykle mają też regulację intensywności wydmuchiwanej mgiełki czy funkcję jonizacji. Dzielą się one na dwa rodzaje: ultradźwiękowe oraz ewaporacyjne. Za takie modele zwykle trzeba zapłacić od ok. 120-500 zł.

oczyszczacz powietrza w mieszkaniu

Domowe nawilżacze powietrza w stylu eko

Ekologiczne nawilżacze powietrza to te, które nie wymagają użycia baterii czy prądu, aby zapewniać efekt. Do takich należą na pewno modele ceramiczne. Taki rodzaj nawilżaczy powietrza zwykle kosztuje ok. 15-30 zł. Wystarczy nalać do niego wody i zawiesić na kaloryferze, by móc cieszyć się lepszą jakością powietrza.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (22 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...