Naucz dziecko zdrowych nawyków żywieniowych

Nawyki żywieniowe, jakich nauczymy nasze dziecko będą miały wpływ na jego rozwój, kondycję organizmu oraz zdolność uczenia się i koncentracji. Utrwalanie zasad zdrowego odżywania od najmłodszych lat jest także skuteczną profilaktyką wielu problemów zdrowotnych, w tym nadwagi i otyłości.

Naucz dziecko zdrowych nawyków żywieniowych

Właściwe nawyki żywieniowe

W tym czasie dzieci i młodzież przejmują też wiele przyzwyczajeń od rodziców. Pamiętając o tym, aby w codziennym menu znalazły się zróżnicowane produkty, dostarczające wszystkich niezbędnych składników odżywczych, nie tylko dbamy o zdrowie i rozwój naszego dziecka, ale przede wszystkim uczymy je, jak należy się odżywiać. Dzięki prawidłowo dobranej diecie, opartej na regularnych i pełnowartościowych posiłkach oraz wiedzy na temat zasad odżywania, młoda osoba rzadziej sięgnie po słodycze czy niezdrowe przekąski. A czego nie może zabraknąć na talerzu naszej pociechy?

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne najmłodszych dzieci wynos średnio 80-90 kcal na 1 kg masy ciała, czyli ok. 1400-2000 kcal. Źródłem energii powinny być posiłki zawierające  potrzebne do prawidłowego rozwoju węglowodany, białko, tłuszcze oraz składniki odżywcze – minerały i witaminy. – W codzienny menu muszą się zatem znaleźć warzywa, zawierające sole mineralne, które  wzmacniają odporność oraz owoce, czyli źródło błonnika i witamin. Niezbędne są również produkty mleczne, które uzupełniają niedobory wapnia i witaminy D, co warunkuje właściwą budowę kości. Z tego powodu zaleca się, aby każdego dnia dziecko wypijało minimum szklankę mleka lub jadło jogurt naturalny – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk z Naturhouse. W głównych posiłkach nie może zabraknąć chudego mięsa lub ryb dostarczających aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i pierwiastków, takich jak magnez, wapń czy fosfor. Ważnym elementem jadłospisu są także węglowodany złożone, w postaci razowego pieczywa, makaronów czy płatków owsianych. Dostarczą one dziecku niezbędnej dawki energii w ciągu dnia. A lepszą koncentrację i kondycję umysłu zapewnią m.in. orzechy, migdały oraz gorzka czekolada. Z kolei białego pieczywa, słodyczy, produktów przetworzonych i fast foodów dzieci powinny unikać lub spożywać w je ograniczonych ilościach. Podobnie jak w przypadku słodzonych napojów gazowanych, które warto zastąpić wodą mineralną.

Jedną z najważniejszych zasad żywieniowych jest regularne spożywanie pięciu lekkostrawnych posiłków dziennie, zaczynając od pożywnego śniadania zjedzonego przed wyjściem do szkoły. Może to być np. kromka pełnoziarnistego pieczywa z chudą wędliną, pomidorem i twarożkiem – zaleca dietetyk z Naturhouse. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza pociecha zje drugie śniadanie zamiast sięgnąć po słodką przekąskę ze szkolnego sklepiku, przygotujmy jej zdrowy i smaczny posiłek – kanapkę, ulubiony owoc oraz coś do picia. Po powrocie do domu dziecko powinno zjeść obiad, podwieczorek i lekką kolację, najlepiej dwie godziny przed snem.

Przekazywanie zdrowych nawyków żywieniowych ma ogromne znaczenie w profilaktyce wielu chorób. Niewłaściwy sposób odżywania jest np. jedną z najczęstszych przyczyn nadwagi i otyłości. Aby uniknąć takich problemów w przyszłości, warto również zadbać o odpowiedni sposób spędzania wolnego czasu z dzieckiem. Wspólne spacery, wycieczki rowerowe czy gry na świeżym powietrzu będą najlepszą zachętą do większej aktywności fizycznej.

 

UWAGA NADWAGA!

17 września rozpocznie się ogólnopolska kampania informacyjna „Uwaga Nadwaga”, organizowana przez Centra Dietetyczne Naturhouse. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii prawidłowych nawyków żywieniowych. W ramach kampanii przeprowadzony zostanie szereg działań edukacyjnych oraz profilaktycznych. Zaplanowano m. in. spotkania informacyjne z rodzicami oraz pogadanki dla uczniów z udziałem dietetyka. Dodatkowo we wszystkich punktach Naturhouse na terenie całej Polski będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych, połączonych z pomiarami ciała oraz badaniami zawartości tkanki tłuszczowej i wody metabolicznej w organizmie. Każdy, kto odwiedzi Centrum Naturhouse otrzyma także specjalne poradniki zawierające cenne wskazówki żywieniowe. Więcej informacji na stronie organizatora: www.naturhouse-polska.pl.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (125 głosów, średnia: 4,16 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany