Naturalnie siwe włosy podbijają świat – to najmodniejsza fryzura tego lata!

Jeszcze niedawno siwe włosy były traktowane jako mankament – coś, co koniecznie trzeba ukryć i zafarbować. Tymczasem od początku tego roku coraz śmielej na ulicach i ekranach pojawiają się kobiety z naturalnie siwymi włosami. Nie traktują tego jako tabu, czy coś wstydliwego – wręcz przeciwnie – dążą do normalizacji siwienia kobiet. “Kropką nad i” był tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes, gdzie nawet największe gwiazdy pojawiły się w naturalnie siwych włosach. Czas zapomnieć o farbowaniu i koloryzacji?

Siwe włosy to jeden z największych trendów tego roku. Spekuluje się, że mogła mieć na to wpływ pandemia – ograniczenie usług kosmetycznych, szukanie wygody w ubiorze, komfortu, ogólny wzrost popularności trendu związanego z powrotem do natury i łamanie konwenansów. Nie zagłębiając się jednak w przyczyny, otwarcie przyznam, że mi ten trend się bardzo podoba. Można by napisać, że to nasz kolejny, kobiecy problem z… głowy.

Siwe włosy 2021

Siwe włosy na Festiwalu Filmowym w Cannes

Dyskusja na temat siwych włosów na dobre rozpoczęła się na początku lipca, kiedy na Festiwalu w Cannes największe hollywoodzkie aktorki zaprezentowały się w naturalnie siwych włosach. Gwiazdy nie mają z nimi problemu, chętnie je podkreślają przełamując kolejne tabu. Do tej pory każdy siwy włos był misternie chowany pod kolejnymi warstwami farby – teraz siwe włosy przechodzą swego rodzaju renesans. Kobiety odchodzą od ich ukrywania, łamią konwenanse i starają się normalizować to, że każdy z nas w końcu siwieje. Taka jest nasza natura, bez względu na płeć. Niezależnie od tego jakie uczesanie zaprezentują: fryzury damskie półdługie, krótkie czy popularnego boba.

Andie MacDowell w Cannes

Andie MacDowell – to ona stała się główną sprawczynią zamieszania. 63-letnia Andie zadebiutowała w tym kolorze włosów. Jej piękna burza loków pokryta srebrzystymi pasemkami olśniewała. Co więcej, aktorka podkreśliła swoją fryzurę metalicznymi kreacjami. Podczas rozmowy z dziennikarzami przyznała, że na zmianę jej fryzury wpłynął… lockdown. Andie MacDowell wielokrotnie jednak wcześniej podkreślała, że starzenie się nie powinno powodować w nikim kompleksów.

Siwe włosy jako manifest?

Na naturalnie siwe włosy w Cannes postawiły też inne aktorki, m.in. Hellen Mirren i Jodie Foster. Co ważne, żadna z kobiet nie mogła się opędzić od fotografów! Wyglądały szczęśliwie i były pełne energii. 

To bardzo ważne, by wraz z upływem czasu naprawdę dostrzec moc, która się w nas kryje. Wtedy doświadczamy życia pełniej. Jako kobiety musimy wspólnie walczyć o naszą widzialność”– wyjawiła w rozmowie z Vogue Andie MacDowell.

W przypadku wszystkich trzech aktorek siwe włosy to nie tylko fryzura, ale i symbol łamania tabu starzenia się, walki z kultem wiecznej młodości i zwrócenie uwagi na równość płci.

Siwizna u kobiet, a siwe włosy u mężczyzn

Wspomniane aktorki od zawsze były aktywne w sferze podkreślania równości płci. Siwe włosy mogą być manifestem przeciwko kultowi wiecznej młodości oraz… nierównym prawom do siwych włosów. Brzmi dość absurdalnie, ale warto chwilę się zastanowić nad tym jak w ostatnich latach postrzegaliśmy siwe włosy u mężczyzn, a jak u kobiet?  Kobiety z siwymi włosami przez lata utożsamiano z ich wiekiem, a przy tym nierzadko przypisywało się im nawet zaniedbanie. Tymczasem szpakowaty mężczyzna wciąż pozostaje postrzegany jako atrakcyjny, a siwe włosy dodają mu powagi, stateczności, a nawet pozytywnie podkreślają jego doświadczenie.

Sarah Jessica Parker – siwe włosy

Zanim odbył się 74. Festiwal Filmowy w Cannes ogromną uwagę wzbudziły najnowsze zdjęcia z planu kolejnej części “Seksu w wielkim mieście”, czyli serialu „And Just Like That”. Aktorki pojawiły się na nich z widocznie siwymi pasemkami: jed­na z nich ma wło­sy ko­lo­ru ja­sne­go sre­bra, dru­ga jasny odrost na pia­sko­wym blon­dzie. Patrząc na to, jaką rewolucję wywołał serial w latach 90., być może tym razem przyczyni się do normalizacji procesu starzenia się, w tym siwienia włosów. Taką mam nadzieję!

“Silver tsunami” staje się faktem, a mi takie odczarowywanie siwizny bardzo się podoba!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (56 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...